Taizé 27. augusta (KNA/TK KBS) Posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé Daniel de Montmollin sa v piatok dožíva 100 rokov.
Už v roku 1942 bol de Montmollin v kontakte v Ženeve s prvými tromi členmi vznikajúcej komunity: Rogerom Schutzom, Maxom Thurianom a Pierrem Souvairanom. Švajčiarsky kalvín de Montmollin ukončil štúdium teológie v roku 1946 a ako štvrtý brat sa pripojil ku komunite Taizé, informovala Nemecká katolícka tlačová agentúra (KNA).
Pri hľadaní ekonomickej obživy pre komunitu sa de Montmollin koncom štyridsiatych rokov zoznámil s keramikou v neďalekom Cluny a ponoril sa do tejto témy. Stal sa priekopníkom v oblasti kameniny a glazúry z popola z rastlín, mal množstvo publikácií a výstav.
De Montmollin založil dve hrnčiarske dielne, ktoré sú zásadnou súčasťou komunitného života v Taizé a do značnej miery zaisťujú jeho ekonomickú obživu. De Montmollin vystúpil aj ako básnik a filozof na pomedzí medzi prírodou, umením a vedou. Už niekoľko rokov žije v ústraní mimo komunity, ale stále je s ňou v kontakte.
Obec Taizé na juhu Burgundska je symbolom ekumenického hnutia. Kresťanské spoločenstvo, ktoré vzniklo v štyridsiatych rokoch minulého storočia, sa stalo miestom stretávania mladých ľudí z celého sveta. K bratstvu patrí zhruba 100 mužov z približne 25 krajín. Asi štvrtina z nich žije v malých bratstvách v Ázii, Afrike, Južnej Amerike a na parížskom predmestí. Títo bratia zdieľajú svoj život s deťmi z ulice, väzňami, umierajúcimi a osamelými.
Od roku 1974, keď sa na „Koncile mládeže“ zišli desaťtisíce ľudí, bratia z Taizé pravidelne organizujú stretnutia mládeže vo všetkých častiach sveta. Navyše každoročne sa počas Silvestra vo veľkom európskom meste koná stretnutie Taizé. Rehoľný sľub v Taizé zahŕňa chudobu, celibát a poslušnosť. Popri ekumenizme je dnes ťažiskom práce solidarita s chudobnými vo svete a s tými, ktorí nemajú práva.
Zdroj: Rádio LUMEN Ján Krupa