Prešov 27. augusta (TK KBS) Práve dnes si pripomíname 110. výročie kňazskej vysviacky blahoslaveného biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča. Sväté tajomstvo kňazstva prijal ako 23-ročný Peter Gojdič z rúk prešovského sídelného biskupa Jána Vályiho 27. augusta 1911 v Prešove. Neskôr sa stal biskupom, ktorému veriaci dali prívlastok biskup zlatého srdca.
Okrem lásky a dobroty, ktorú šíril okolo seba, zostával vždy pevne zakorenený v Kristovi a zastával sa tých, ktorým bolo ubližované. Celosvetovo je o ňom známe, že v období Slovenského štátu ostro vystúpil voči pozícii vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa (čo mu prezident Tiso pri jednom zo stretnutí dal aj patrične najavo, keď všetkým na zhromaždení podal ruku, len biskupovi Gojdičovi nie) a počas židovského holokaustu sám zachránil niekoľko židov pred deportáciami do koncentračných táborov. Taktiež inštruoval kňazov Prešovskej eparchie, aby sa snažili, pokiaľ len môžu, zachrániť ľudské životy židovských spoluobčanov. Z veľkej miery sa to dialo vydávaním potvrdení o krste v gréckokatolíckej cirkvi, ale mnohí kňazi aj skrývali Židov na svojich farách.
Aj vďaka tomuto počinu je blahoslavený biskup Gojdič vysoko honorovaný zo strany predstaviteľov židovskej náboženskej obce na Slovensku ale aj v zahraničí, čo dokazuje aj udelenie ocenenia Yad Vashem – Spravodlivý medzi národmi.
Katolícka cirkev uznala svojho verného syna za trpiteľa a mučeníka pre vieru a 4. novembra 2001 bol vladyka Pavel Peter Gojdič pápežom sv. Jánom Pavlom II. na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vyhlásený za blahoslaveného. Aktuálne prebiehajú posledné kroky pri skúmaní zázraku na jeho príhovor, čím by sa splnila podmienka k jeho kanonizovaniu (svätorečeniu).
Životopis blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča
Gréckokatolícky biskup Pavel Peter Gojdič sa narodil 17. júla 1888 v Ruských Pekľanoch neďaleko Prešova. Pri krste dostal meno Peter.
Základné vzdelanie nadobudol v Cigeľke, neskôr v Bardejove a v Prešove. Po získaní základného vzdelania v štúdiu pokračoval na gymnáziu v Prešove, ktoré ukončil maturitou v roku 1907. Počujúc Boží hlas nastúpil na štúdium teológie v Prešove. Nakoľko dosahoval vynikajúce výsledky bol poslaný po roku na ďalšie štúdia do Budapešti.
Sviatosť kňazstva prijal z rúk prešovského biskupa Jána Vályiho 27. augusta 1911. 20. júla 1922 vstúpil do Rádu sv. Bazila Veľkého na Černečej Hore pri Mukačeve a následne po obliečke prijal meno Pavel. Dňa 14. septembra 1926 bol menovaný za apoštolského administrátora Prešovskej eparchie. Pri svojej inštalácii za administrátora ohlásil program svojho apoštolátu: „S pomocou Božou chcem byť otcom sirôt, pomocníkom chudobných a tešiteľom zarmútených“.
Na biskupa bol Pavel Peter Gojdič konsekrovaný v Ríme 25. marca 1927. Na svoju apoštolskú cestu si zvolil biskupské heslo: „Boh ľubov, ľúbim jeho! - Boh je láska, milujme ho!“ Ako biskup sa zaslúžil o povznesenie duchovného života kňazov a veriacich. Veľmi mu záležalo na správnom slávení bohoslužieb a dodržiavaní cirkevných sviatkov. Vďaka jeho usilovnosti bol postavený v Prešove sirotinec, ktorý zveril sestrám služobniciam Nepoškvrnenej Panny Márie. Výrazné boli jeho aktivity v oblasti školstva, čo dokumentovalo založenie Gréckokatolíckeho gymnázia v Prešove v roku 1936. Podporoval aj učiteľskú akadémiu, seminár, internáty.
Jeho biskupská služba sa niesla v duchu bratstva, lásky, a preto ho nazývali „biskupom zlatého srdca“.
Pri smutne známych okolnostiach Prešovského soboru dňa 28. apríla 1950, ktorým gréckokatolícka cirkev bola postavená mimo zákon a zároveň zakázaná jej činnosť, bol biskup Pavel Peter Gojdič zatknutý a internovaný. Vo vykonštruovanom procese bol biskup Gojdič odsúdený na doživotné odňatie slobody, zaplatenie dvestotisíc korún pokuty a odňatie všetkých občianskych práv. Potom nasledovali premiestňovania z jedného väzenia do druhého, ako napr. Praha-Ruzyň, Valdice, Ilava, Leopoldov. Biskup Gojdič bol vystavovaný fyzickému a psychickému nátlaku, bol ponižovaný, musel vykonávať najťažšie a najpodradnejšie práce. Za zradu svojej viery mu núkali okamžitú slobodu, ale vladyka Gojdič to neprijal.
Veľkou túžbou vladyku Gojdiča bolo, aby zomrel zaopatrený sviatosťami a v deň svojich narodenín. Obe túžby sa mu splnili.
Zaopatrený sviatosťami odišiel do domu Otca 17. júla 1960, teda v deň svojich 72. narodenín vo väzenskej nemocnici v Leopoldove. Následne bol pochovaný bez akýchkoľvek pôct na väzenskom cintoríne v hrobe bez mena, pod väzenským číslom 681.
Štvrtého novembra 2001 bol Pavel Peter Gojdič pápežom sv. Jánom Pavlom II. na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vyhlásený za blahoslaveného. 27. januára 2008 bol v Bratislave blahoslavenému Pavlovi Petrovi Gojdičovi udelený titul Spravodlivý medzi národmi za nezištnú záchranu židov počas holokaustu.
V predvečer 15. výročia blahorečenia, 3. novembra 2016, bol v budove Čierneho Orla v Prešove uvedený v premiére dokumentárny film o blahoslavenom vladykovi s názvom Gojdič – Láska nadovšetko. 21. júla 2018 pri archijerejskej svätej liturgii v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove vyhlásil Mons. Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, za účasti primátorky mesta Andrey Turčanovej, blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča za patróna mesta Prešov.
Dvadsiatehopiateho mája 2020 bola vladykovi Gojdičovi na múre leopoldovskej väznice slávnostne odhalená pamätná tabuľa. 1. septembra 2020 bola biskupovi Gojdičovi in memoriam udelená Štátna cena Jozefa Miloslava Hurbana, ktorú z rúk predsedu parlamentu Borisa Kollára prebral prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ.
Blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič je jednou z najvýznamnejších osobností gréckokatolíckej cirkvi nielen na Slovensku, ale veľká úcta je mu prejavovaná aj v zahraničí.
Zdroj: ISPA