Na pódiu s pápežom v Košiciach bude relikviár bl. Anny Kolesárovej

TK KBS, mar, acu, ml; pz | 25. 08. 2021 15:14



Košice 25. augusta (TK KBS) Na pódiu, ktoré chystajú počas stretnutia mladých s pápežom Františkom na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach (14. septembra), bude vystavený hlavný relikviár blahoslavenej Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom. 



O Anne Kolesárovej 



Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 v obci Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci.



Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Ankine posledné slová boli „Ježiš, Mária, Jozef“. 



Jej hrob je cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže. 



Dekrét o mučeníctve šesťnásťročného slovenského dievčaťa schválil v marci 2018 pápež František, za blahorečenú ju vyhlásili 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápeža Františka vtedy zastúpil legát - kardinál Giovanni Angelo Becciu, vtedajší prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Ide o prvú laičku, ktorá bola na Slovensku blahorečená. 



Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku blahoslavenej na 20. november. 



Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej sú na stránke annakolesarova.sk. Bližšie informácie (životopis; príčiny, ktoré napomohli k blahorečeniu a priebeh procesu) je možné nájsť TU.



Kosice, relikviar



O relikviári bl. Anny Kolesárovej 



Pozostatky tela Anny Kolesárovej sú uložené v dvoch relikviároch. Prvý sa nachádza v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Uložili ho tam po slávnosti blahorečenia. Hlavný, ktorý vystavili na Slávnosti Blahorečenia (1. septembra 2018 v Košiciach), je uložený vo Vysokej nad Uhom. Tento relikviár vystavia aj počas návštevy pápeža Františka v Košiciach. 



Relikviár má tvar srdca, ktoré symbolizuje obetu a lásku. Je vyrobený zo striebra a má priemer približne pol metra. Jeho autorom je šperkár Marek Husovský. 



Srdce má v strede perlu, cez ktorú sa dá pozrieť dovnútra a vidieť ostatky Anny Kolesárovej. Utrpenie mladého dievčaťa znázorňuje horná časť srdca v podobe konárikov, ktoré sa podobajú na Kristovu tŕňovú korunu. Dolná plná časť srdca vyjadruje zaobalenie Ankinho utrpenia Božou láskou. Okolo perly je venček ako symbol čistoty.



V hornej časti venčeka sú tri sedmokrásky, ktoré znázorňujú mladosť a chuť žiť. Do ich stredu sú vsadené ďalšie relikvie - tri zrnká z Ankinho ruženca, ktoré sa navzájom spojené našli v jej hrobe. Je to symbolické – tri modlitby Zdravas Mária sa modlievajú na pútiach vo Vysokej nad Uhom - za múdrosť, za čistotu a za živú vieru, prejavenú v skutkoch.



Sedmokrásky majú spolu 53 lupienkov - ako je modlitieb Zdravas Mária v ruženci. Relikviár je vsadený do vápenca. Tento kameň znázorňuje ulitu pre perlu. V prípade relikviára sa zvolila čelová kosť - os frontale - lebky Božej služobnice Anny Kolesárovej. Po exhumovaní ostatkov sa usúdilo, že je to najvhodnejšia časť.



Prečo bude relikviár na pódiu? 



Program, ktorý sa chystá na stretnutí s mladými s pápežom Františkom na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach, bude popretkávaný odkazom bl. Anny, ktorej posledné slová boli "Ježiš, Mária, Jozef", čo priamo nadväzuje a korešponduje s hlavnou témou návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom". 



Organizátori návštevy pápeža Františka v Košiciach chcú pozvať mladých a všetkých účastníkov nasledovať príklad bl. Anky a inšpirovať sa jej odvahou. Mladí sa s pápežom Františkom stretnú na mieste, kde bola samotná Anna Kolesárová blahorečená. 



Scénu vytvoril otec piatich detí 



Samotnú scénu (na snímke) vytvoril grafik Stanislav Andiľ z Nového Salaša, otec piatich detí. Hovorí, že ho vytvoril pri modtlibe a po rozhovore s Bohom a rodinou. Viackrát navštívil Vysokú nad Uhom, predovšetkým na pútiach rodín. Bol autorom scény na Slávnosť blahorečenia Anky, kde pracoval so symbolom ľalie. 



Samotný priestor bude 28 metrov široký a 20 metrov hlboký a bude sa týčiť do výšky približne 8 metrov. Organizačný tím ho vytvoril spomedzi viacerých návrhov. Do finále sa dostali dva návrhy, z ktorých bol definitívne vybratý návrh scény. 



Návrh pre scénu stojí na 2 prvkoch – tváre a farby. Výraz tváre človeka napovie veľa a zvlášť mladí ľudia sú veľmi vnímaví na emócie a nálady vyjadrené mimikou v tvári. Žijú na sociálnych sieťach, zdieľajú si navzájom svoje fotografie v rôznych pózach, vyjadrujú cez ne svoje emócie aj to čo prežívajú (radosť, smútok, bezradnosť, šťastie, strach, sebapotvrdenie…). Preto ich tváre budú súčasťou scény. 



Celú scénu s tvárami mladých vložil autor pódia do farebných plôch, v ktorých sa scéna samotná akoby stráca a ešte viac vystupuje do popredia jej téma, ktorou sú mladí ľudia a ich svet. Dominuje modrá farba, ktorá vyjadruje hľadanie zmyslu života (Boh, všetko to čo je nad všetkými životnými radosťami a starosťami). Červenohnedá farba symbolizuje obetu, životné skúšky, prekážky, aj utrpenie, s ktorými sa mladí v živote konfrontujú a v ktorých dozrievajú a dospievajú.  Jednotlivé farebné plochy vytvárajú prienik a symbolizujú úprimnosť, autentickosť, otvorenosť, v ktorých sú mladí ľudia tak vzácni a príťažliví, no zároveň aj veľmi zraniteľní.



Všetky farebné plochy sa navzájom jedna s druhou prelínajú – tak ako radosť, mladosť, obeta, duchovno… v živote mladých. A často sú to prekvapivé, nepredvídateľné zmeny, nálady či emócie, čo autor vyjadril ostrými hranami plôch. Nie je to nič uhladené a ustálené. Scéna je kristocentrická, čo je vyjadrené kompozíciou jednotlivých tvárí a farebných plôch. V jej strede dominuje kríž, ktorý bol vyrobený špeciálne pre blahorečenie Anky. Na ňom bude opäť dominovať Korpus Krista, ktorý vytvoril autor sochár Ján Lesňák z Levoče. Týmito rovnakými prvkami chceme "akoby" nadviazať na Slávnosť blahorečenia v Košiciach z pred troch rokov a vyjadriť pokračovanie príbehu blahoslevenej mladej laičky v životoch mladých. Jeden príbeh mení príbehy mnohých. Aj Ankin príbeh zasiahol do života mnohých mladých a Boh premenil ich srdcia cez jej príbeh. Aj preto bol vybratý tento motív ako pokračovanie jej príbehu v životoch ďalších generácii. 



Celé stretnutie mladých so Svätým Otcom bude pokračovaním blahorečenia Anky a zároveň pozvaním ku každodennej svätosti. Ježiš je ten, ktorý zjednocuje srdcia cez Lásku darovanú na kríži a mladých pozýva k obete lásky pre Lásku. 



Program mladých v Košiciach



Stretnutie mladých so Svätým Otcom Františkom sa uskutoční na Štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach. Sprievodný program bude od 11:00 do príchodu pápeža a pokračovať bude aj po jeho odchode - do 20:00 hodiny. Hlavný program s pápežom na štadióne bude od 16:45 do 18:00. Dve hodiny pred príchodom Svätého Otca budú prístupové cesty, ako aj štadión uzavretý. Toto stretnutie je prioritne určené pre mladých, no organizátori povzbudzujú aj všetkých „mladých duchom“, aby sa ho s radosťou zúčastnili.  Sprievodný program je možné nájsť na stránke www.navstevapapeza.sk (Časť Program - Možnosti účasti - Košice) 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024