Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici predstavuje miesta návštevy pápeža

TK KBS, vel; ml | 06. 08. 2021 11:40



Bratislava 6. augusta (TK KBS) Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici prináša na svojej facebookovom profile novinku - informácie k miestam, ktoré navštívi pápež František na Slovensku. V prvých dvoch predstavilo prvé dva miesta, ktoré navštívi Svätý Otec. Ide o Prezidentský palác (Grasalkovičov palác), kde ho privíta prezidentka SR Zuzana Čaputová a Centrum „Betlehem“ v Bratislave - Petržalke, ktoré spravujú sestry Matky Terezy. Opis miest prinášame v plnom znení.



Prezidentský palác (Grasalkovičov palác)



Pápež František začne svoju štátnu a pastoračnú návštevu v hlavnom meste Slovenska v Bratislave. Dnes vám predstavíme Prezidentský palác, nazývaný aj Grasalkovičov palác, kde v Zlatom salóne prijme pápeža Františka prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok 13. septembra v dopoludňajších hodinách.



Grasalkovičov palác je sídlom prezidenta Slovenskej republiky od roku 1996, najprv však prešiel rozsiahlou rekonštrukciou do pôvodnej podoby zo šesťdesiatych rokov 18. storočia. Datovaný do neskorého baroka, palác prijíma hostí cez nádvorie s čestnou strážou. Vo vstupnej hale sa nachádza schodisko s unikátnou sochárskou výzdobou a prejsť možno aj do Záhradnej sály.



Hlavná sála na prvom podlaží má čiastočne pôvodnú pozlátenú štukovú výzdobu. V minulosti slúžila ako koncertná miestnosť a dnes je miestom oficiálnych prijatí a podpisov dôležitých zmlúv. Prijímacím salónom hlavy štátu je bývalá hudobná sieň, v ktorej sa zachovala časť dreveného obloženia a tiež obrazy predstavujúce alegórie hudby, spevu a tanca.



K cenným priestorom paláca patrí kaplnka sv. Barbory s pôvodnými rokokovými a klasicistickými freskami, ktoré odhalila až dôkladná rekonštrukcia.



História paláca siaha až do roku 1760,  kedy ho dal postaviť šľachtic chorvátskeho pôvodu a jeden z najvýznamnejších uhorských politikov gróf Anton Grasalkovič (Grassalkovich), povolaním advokát, neskôr aj predseda Uhorskej kráľovskej komory.



Budova bola postavená na základe návrhu architekta F.A Hillebranda. V tom čase palác slúžil ako letné sídlo a stál za mestom.



Gróf Grasalkovič bol obľúbencom cisárovnej Márie Terézie. V paláci usporadúval početné letné slávnosti a bály, na ktorých sa zúčastňovali členovia cisárskeho dvora. V roku 1775 ho navštívila aj samotná Mária Terézia. Medzi významnými hosťami bol aj hudobný skladateľ Joseph Haydn, ktorý tu uvádzal premiéry svojich diel.



Poslednými obyvateľmi Grasalkovičovho paláca počas Rakúsko-Uhorska bol arciknieža Fridrich s manželkou Izabellou. Po vzniku Československa v roku 1918 bol palác v Československej vojenskej správe a v rokoch 1939 až 1945 bol sídlom prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa.



V období socialistického zriadenia užívala budovu mládežnícka pionierska organizácia a palác sa nazýval Dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda. Za palácom sa nachádza krásna záhrada vo francúzskom štýle so sochou Márie Terézie, fontána Mladosť a avantgardné sochy od súčasných umelcov.



Tradíciou prezidentskej záhrady je Alej prezidentov, kde každá hlava štátu pri príležitosti návštevy Bratislavy zasadí malý dubový stromček, ktorý pripomína významnú udalosť ich pobytu v Bratislave.



-



Centrum „Betlehem“



V rámci programu pápeža Františka na Slovensku v dňoch 12. - 15. septembra 2021 vám chceme predstaviť centrum “Betlehem” v bratislavskej Petržalke na Rovniakovej ulici 10, ktoré spravujú sestry Matky Terezy a ktoré navštívi pápež František v pondelok  dňa 13. septembra o 16:00.



Misionárky lásky známe aj ako sestry Matky Terezy je kongregácia, ktorú v roku 1950 založila v Indii svätá Matka Tereza, pôvodom z Albánska, nositeľka Nobelovej ceny za mier z roku 1979.  1. februára 1965 sa sestry stali rehoľnou spoločnosťou s pápežskými právami. Ich poslaním je služba najchudobnejším z chudobných. Vo svete pôsobí viac ako päťtisíc misionárok lásky v takmer 140 krajinách a spravujú viac ako 750 domov a inštitúcií.



V službe im pomáha takmer štyristo kňazov, tzv. „bratov lásky“. Charakteristickým znamením sestier je bielo-modrý odev, ktorý navrhla Matka Tereza. V deň, keď ju pápež František vyhlásil za svätú (4. septembra 2016), získali sestry oficiálne patent na tento odev.



Sestry Matky Terezy pôsobia v Petržalke už dvadsať rokov. V centre “Betlehem” je aktuálne sedem sestier. Medzinárodnú komunitu tvoria rehoľníčky z Poľska, Mexika, Kene, Indie, Bangladéša a Srí Lanky. Na jednom mieste pôsobia tri až päť rokov.  Sestry Matky Terezy financujú svoje dielo iba z dobrovoľných darov od ľudí. Nemôžu prijímať žiaden dlhodobý finančný príspevok od štátu.  Okrem peňazí im ľudia nosievajú potraviny či oblečenie pre núdznych.



Na Slovensku založila prvý rehoľný dom misionárok lásky osobne Matka Tereza, keď v roku 1990 navštívila severoslovenské mesto Čadca. V meste zanechala štyri misionárky, ktoré sa starali o ľudí bez domova a matky s deťmi. Po ôsmich rokoch sa presťahovali do Žiliny. Dom v Čadci v súčasnosti spravuje diecézna charita.



Zdroj: Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024