Pripomíname si smutné výročie takzvaného Sindžárskeho masakru

TK KBS, hgl; ml | 03. 08. 2021 10:52



Irak 3. augusta (TK KBS) Práve dnes si pripomíname smutné výročie Sindžárskeho masakru, keď 3. augusta 2014 skoro ráno napadli teroristi tzv. Islamského štátu (Daesh) mesto Sindžár (angl. Sinjar) a obce v jeho okolí. Slovenská katolícka charita vďaka štedrosti darcov, ktorí podporili zbierku Konferencie biskupov Slovenska na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom na Blízkom východe, aktívne pomáhala v Iraku aj jezídom z oblasti Sindžár.



V čase masakru žilo v meste viac ako 60-tisíc obyvateľov, z ktorých väčšina patrila k náboženskej menšine jezídov. Islamisti Deash v rámci svojej interpretácie islamských textov považujú jezídov za utievačov diabla, kedže jezídi vo svojom náboženstve oslavujú príbeh anjela, ktorého mytologický príbeh sa podobá príbehu o Satanovi v islamskej tradícii.



Počas útoku na mesto bolo zavraždených medzi 2 – 5-tisíc jezídov (presné číslo stále nie je možné určiť, pretože v oblasti sa len postupne darí nachádzať masové hroby obetí teroru Desh) a ďalším približne 50-tisíc obyvateľov sa podarilo ujsť a mnohí z nich našli útočisko v ťažko dostupných kopcoch pohoria Sindžár, ktoré sa nachádza pri meste. Zároveň viac ako 6-tisíc žien a dievčat islamisti uniesli do sexuálneho otroctva a mladých chlapcov do prevýchovných táborov s cieľom spraviť z nich budúcich teroristov.



Hrôzy Sindžárskeho masakru zarezonovali aj v západných médiách a ajjeho následkom sa spustila ofenzíva koalície proti Deash a zároveň snahy o pomoc ľuďom, ktorí ostali bez jedla a vody pri teplotách viac ako 50 °C na nezalesnených kopcoch pohoria Sindžár. Vďaka zadržaniu ďalšieho postupu Deash, bolo možné, aby sa jezídi postupne presunuli z hôr do táborov pre vnútorne vysídlené osoby v oblasti irackého Kurdistanu, ktorého bezpečnostné zložky boli schopné región brániť pred teroristami Daesh.



Ako pomáhajú Slováci?



Počas zimných mesiacov bola zo strany Slovenskej katolíckej charity (vďaka zbierke KBS) poskytnutá nafta do ohrievačov a v provizórnom tábore pre takmer 2 500 osôb v blízkosti pohoria Sindžár im boli vybudované dve studne s pitnou vodou. Viac o projekte je možné nájsť TU.



Po oslobodení meste Sindžár v novembri 2015 Slovenská katolícka charita spolu so svojou lokálnou partnerskou organizáciou Shingala Azad postavila pre vracajúcich sa obyvateľov ďalšiu studňu s pitnou vodou. Viac informácií o projekte nájdu záujemcovia TU.



Ďalšia forma pomoci, ktorá smerovala zo Slovenska na pomoc jezídom pozostávala zo zdravotnej a psychosociálnej pomoci zo strany projektu STEP-IN, ktorý vznikol v rámci Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a pomáhal tisíckam ľudí v táboroch pre vnútorne vysídlené osoby na území irackého Kurdistanu.



Vďaka štedrosti Bratislavskej arcidiecézy a spolupráci medzi Slovenskou katolíckou charitou a Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety sa zároveň podarilo v rokoch 2017 – 2020 realizovať projekt, ktorý bol zameraný na záchranu a následnú pomoc pre takmer 30 žien a detí unesených Deash. Viac o projekte je TU



O slovenskej pomoci jezídom píše knihu aj slovenská novinárka Iva Mrvová. Informácie o ďalších projektoch Slovenskej katolíckej charity ako aj spôsobe ako ich podporiť je možné nájsť na www.charita.sk/pomoc-utecencom.



TK KBS informoval Hugo Gloss




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024