Bratislava/Košice 2. augusta (TK KBS) Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, pretože si všíma problémy menšín a prijal pripravované stretnutie na Luníku IX s veľkým porozumením i uspokojením, aby tu mohol zanechať svoje posolstvo. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu to v stanovisku uviedol predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny. „Možno to bude nový začiatok spolupráce majority s menšinou a na druhej strane aj uvedomenie si rómskeho obyvateľstva, že na to majú, aby sa vedeli správať európsky," napísal v stanovisku, ktoré prinášame, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.
Stanovisko k Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu 2021
Príbehy a osudy Židov počas holokaustu, ktorí boli prenasledovaní najmä cez druhú svetovú vojnu, v ostatnom čase otvorili aj tému rómskeho holokaustu , ktorý vznikol na podklade udalostí z druhého augusta v roku 1944. V tento deň bolo v koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zavraždených viac ako tritisíc Rómov.
Tak ako v roku 1935 boli Židia Norimberskými zákonmi zbavení občianstva a nasledovalo niekoľko pogromov, aj na Slovensku prichádza ústavný zákon z roku 1939 o štátnom občianstve, kedy sa Rómovia dostali medzi tzv. „cudzie živly“ nemajúc domovské právo a dostali namiesto občianskych preukazov tzv. cigánske legitimácie. Za tým nasledovalo prenasledovanie.
Dnes sa treba posunúť ďalej, pretože je dôležitá úcta k človeku , ale aj k národnosti. Vyžívajme ju na to, aby sme sa ľudsky zbližovali. Rozdielnosť etnika, náboženstva či kultúry nech obohacuje tento náš spoločný čas a spája ľudí.
Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, pretože si všíma problémy menšín a prijal pripravované stretnutie na Luníku IX s veľkým porozumením i uspokojením, aby tu mohol zanechať svoje posolstvo.
Možno to bude nový začiatok spolupráce majority s menšinou a na druhej strane aj uvedomenie si rómskeho obyvateľstva, že na to majú, aby sa vedeli správať európsky. A toto je dôležitá súčasť istotne aj návštevy a verím že aj posolstva Rómom pri nadchádzajúcej návšteve Svätého Otca na Slovensku.
Mons. Bernard Bober
predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny
košický arcibiskup metropolita
-
Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou pripomenúť si udalosti, ktoré sa odohrali v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kde pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime Brezinke zahynulo takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí. Počas vojny zahynulo približne 500-tisíc Rómov.