Saleziánske strediská pripravili začiatkom leta sériu letných táborov

TK KBS, sal, ml; pz | 15. 07. 2021 14:12



Bratislava 15. júla (TK KBS) Saleziánske strediská na Slovensku pripravili začiatkom leta sériu letných táborov.



Mladí z Dolného Kubína objavovali poklad na Striebornom jazere



Denný tábor Puťák v Dolnom Kubíne vtiahol do témy divokej indiánskej prérie takmer 100 detí a 30 animátorov. Každý deň, okrem hier, zábavy a pútavých scénok, vyšľapali približne 80 km.



Tradičný Puťák začal svätou omšou v kubínskom kostole na Brezovci. Deti si pomocou hesla našli svoj indiánsky kmeň, v ktorom získavali počas celého týždňa za splnené úlohy indiánske zuby. Každý deň bola pripravená iná destinácia, do ktorej indiánske kmene spoločne putovali. Cieľom bolo získať poklad na Striebornom jazere, ktorý organizátori dejovo premiestnili v posledný deň na Šútovské jazero.



Prvý deň dievčenské a chlapčenské kmene Navaho, Irokézi, Siouxovia, Čerokézi, Sališovia, Komančovia, Šošoni počas cesty na kubínske Krnáče plnili jednoduché úlohy: učili sa základné indiánske slová či znaky, lúštili prírodné hádanky a získavali informácie o indiánoch. V zložitejších úlohách rozoznávali stopy zvierat, poznávali rastliny a v skupinových hrách zápasili o indiánsku šatku, hrali žmurkanú a rôzne naháňačky. V cieli svojej trasy si vyrábali indiánske tričká a čelenky.



Ďalšou turistickou trasou boli Roháčské plesá. Kvôli teplu a náročnosti trasy účastníci však prišli len po prvé pleso. Napriek tomu príbeh Winnetoua, Nšo-či, Kateri Tekakwithy a bledých tvárí dotváral atmosféru a nadviazal na myšlienky prvého dňa. Rovnako to bolo aj na nasledujúci deň, pri ceste na Vyšnokubínske Skalky. Tu už zlí banditi (bledé tváre) nahovárali deti, aby sa pridali na ich stranu s vidinou získania pokladu pre seba. Na Skalkách deti chránili svoju vlajku a bojovali proti banditom. Neskôr mali možnosť vyskúšať si aj atrakcie ako strieľanie z luku a zo vzduchovky na terč.



Jánošíkove diery – Medzirozsutce boli predposlednou výzvou pre deti a animátorov. Zvládnuť ju mali aj za pomoci hry Prekresľovanie mapy. Pri nej plnili nielen stanoviská, ale aj odolávali kovbojom, ktorí ich chceli nalákať na získanie falošnej mapy. Finále Pokladu na striebornom jazere bolo dramatické. Posledný deň sa odohrával pri Šútovskom  jazere. Tu sa deti dozvedeli, že poklad je len zdrojom sváru a rozdeľuje. Dokončenie myšlienky prebehlo zakončením celého denného tábora opäť na Brezovci. Účastníci vďaka ďalším scénkam pochopili, že mier, odpustenie a priateľstvo sú v živote veľmi dôležité.



Zdroj: laura-mladez.sk



V Námestove majú za sebou už 14. ročník letného prímestského tábora



Aj ten najnemotornejší sa môže stať dračím bojovníkom, keď objaví a rozvinie dary, ktoré do neho vložil ten, čo ho stvoril  – bol odkaz rozprávky Kung Fu Panda, ktorou sa inšpirovali animátori pri výbere témy tohtoročného tábora.



Po úvodnej svätej omši sa deti zoznámili so svojimi animátormi, vyrábali vlajky a pripravovali pokrik pre svoju skupinku. Poobede ich čakala súťaž na štýl pevnosti Boyard. Na jej konci, po uhádnutí správnej indície a doložení kľúčov, mohli skupiny vstúpiť do trezora a za pár sekúnd vyniesť z neho čo najviac mincí.



Ďalší deň sa tábor presunul do Roháčov. Látaná dolina postupným stúpaním priviedla deti až na vrch sedla Zábrať, odkiaľ mali nádherný výhľad na celý oblúk hlavného hrebeňa Západných Tatier. Výlet utužil vzťahy v skupine a preveril fyzickú kondíciu detí aj animátorov.



Doobeda tretieho dňa sa skupinky postavili navzájom v štyroch súťažiach a poobede si zahrali obrie Človeče, nehnevaj sa! so živými figúrkami.



Vo štvrtok sa mladí opäť presunuli do Roháčov, do okolia Múzea oravskej dediny. Po rozdelení tábora na dve polovice sa jedna pustila do zdolávania dobrodružstiev lanovej dráhy a tá druhá vybrala piatich najlepších bojovníkov, ktorí sa mali postaviť na odpor Tailungovi, podľa vzoru piatich postrachov. Po obede si skupiny vymenili pozície.



Posledný deň mladí bojovníci lúštili obsah "prázdneho" dračieho zvitku. V piatich úlohách po celom meste obdržali pomôcky na lúštenie zvitku a ďalších deväť miest im slúžilo na spoznanie a vyrezanie správnych políčok šifrovacej mriežky.



Každý deň boli v programe zaradené ranné zamyslenia a svätá omša.



Zdroj: sdbno.sk



V Dubnici nad Váhom zažili mladí vesmírne dobrodružstvo s Malým princom



Stredisko Laury v Dubnici nad Váhom sa na začiatku júla premenilo na vesmírnu stanicu. Témou druhého ročníka minitábora bolo Vesmírne dobrodružstvo. Takmer 50 detí so svojimi animátormi navštívilo počas troch dní rôzne planéty a planétky a popritom zažívali rôzne dobrodružstvá.



Najprv deti vytvorili výskumné tímy, zoznámili sa s novými kamarátmi a absolvovali prvé raketové cesty do vesmíru. Počas jednej z týchto ciest sa dostali aj na planétu Malého princa.



Pomohli mu čistiť sopky (podobne ako svoje srdcia) a trhať baobaby plnením rôznych úloh a iných povinností. Nakoniec boli aj pri tom, keď na jeho planéte vykvitla krásna ružička. Bola však dosť náročná a vyberavá, a tak sa Malý Princ vybral hľadať radu, ako byť ozajstným priateľom.



Aj deti sa teda vydali na ďalšie cesty. Navštívili mobilné planetárium a aj viaceré planétky: Kráľa, Márnivca, Zemepisca, Lampára... Boli to zvláštni obyvatelia, no ešte zvláštnejšia bola líška, ktorú si skrotil Malý princ. Bola veľmi múdra a prezradila, že priateľstvo sa vytvára postupne pomaly a že sa oň treba starať. Malý princ sa nakoniec rozhodol vrátiť k svojej ruži, aby sa spolu naučili byť dobrými priateľmi.



Aj deti sa rozhodli, že sa budú snažiť byť dobrými priateľmi pre iných. Aby na to nezabudli, dostali na pamiatku malý batôžtek s ďalšou múdrosťou od líšky: „Správne vidíme iba srdcom, to podstatné je očiam neviditeľné.“



Zdroj: www.laura-mladez.sk




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024