Svätý Otec pozýva na 10. svetové stretnutie rodín, zverejnili aj logo

TK KBS, RV mh, jb, rod, kbs, ml; pz | 09. 07. 2021 11:20



Vatikán 9. júla (RV) Svetové stretnutie rodín, ktoré sa uskutoční od 22. do 26. júna 2022 v Ríme ako desiate v poradí, bude prebiehať vo dvoch paralelných formách. Okrem centrálneho stretnutia v Ríme budú rodiny zhromaždené aj v jednotlivých diecézach sveta. Pápež František oslovil všetkých veriacich prostredníctvom videa, aby ich pozval k účasti na tomto veľkom podujatí, ktoré bude vyvrcholením Roka rodiny „Amoris laetitia“. Centrálnu prípravu 10. svetového stretnutia rodín má pod patronátom vatikánske Dikastérium pre laikov, rodinu a život.



Svätý Otec vo videu vysvetľuje zámer a organizačný systém podujatia a pozýva veriacich k účasti.







„Drahí bratia a sestry, najbližšie Svetové stretnutie rodín sa uskutoční v Ríme v júni 2022. Jeho témou je „Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti“. Po ročnom odklade z dôvodu pandémie je túžba opäť sa stretnúť veľká.



Pri predchádzajúcich svetových stretnutiach zostala väčšina rodín doma a stretnutie bolo vnímané ako odohrávajúce sa v diaľke, sledované nanajvýš ak v televízii, alebo pre väčšinu rodín neznáme. Tentoraz bude mať celkom novú formu, a je to prozreteľnostná príležitosť zapojiť do svetového podujatia všetky rodiny túžiace pocítiť, že sú súčasťou cirkevného spoločenstva.



Stretnutie bude mať multicentrickú a difúznu podobu (rozptýlenú do viacerých centier), čo pomôže zapojeniu diecéznych spoločenstiev celého sveta. Rím bude hlavným miestom konania, kde sa niektorí delegáti rodinnej pastorácie zúčastnia na Festivale rodín, na Pastorálnom kongrese a na svätej omši, ktoré sa budú vysielať do celého sveta.



V rovnakých dňoch bude môcť byť každá diecéza centrom lokálneho stretnutia pre svoje vlastné rodiny a komunity. Týmto spôsobom sa budú môcť zúčastniť všetci, aj tí, ktorí nebudú môcť prísť do Ríma.



Tam, kde je to možné, preto pozývam diecézne spoločenstvá, aby naplánovali iniciatívy k téme Stretnutia, s využitím symbolov, ktoré pripravuje Rímska diecéza. Prosím vás, aby ste v tomto organizovaní sa spolu s rodinami boli živí, aktívni a tvoriví, zladení s tým, čo bude prebiehať v Ríme.



Ide o cennú príležitosť vložiť sa s nadšením do rodinnej pastorácie: manželské páry, rodiny a duchovní pastieri pospolu. A tak s odvahou, drahí duchovní pastieri a drahé rodiny, pomáhajte si navzájom pri organizovaní stretnutí v diecézach a vo farnostiach všetkých kontinentov. Šťastnú cestu smerom k blížiacemu sa Svetovému stretnutiu rodín! A nezabudnite sa za mňa modliť. Ďakujem!“



Dve paralelné formy: v Ríme a v diecézach



Podľa informácie organizátorov ústredného stretnutia v Ríme, dejiskom spomenutého Festivalu rodín a Teologicko-pastorálneho kongresu bude Aula Pavla VI. vo Vatikáne. Hlavná svätá omša bude na Námestí sv. Petra. Na týchto iniciatívach sa zúčastnia najmä delegáti z biskupských konferencií a medzinárodných hnutí zapojených do pastorácie rodiny.



Druhá forma stretnutia s dejiskom v jednotlivých diecézach bude závisieť od iniciatívy miestnych biskupov, ktorí podľa témy stretnutia „Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti“ môžu naplánovať iniciatívy a s využitím spoločných symbolov Desiateho svetového stretnutia rodín, ako sú logo, modlitba, hymna a grafické materiály.



Zverejnili vysvetlenie loga



Rímska diecéza zverejnila vysvetlenie oficiálneho loga X. svetového stretnutia rodín v Ríme.



Logo navrhnuté pre 10. svetové stretnutie rodín pripomína elipsovitý tvar Berniniho kolonády na Námestí svätého Petra, miesta identifikácie Katolíckej cirkvi par excellence, a odkazuje na svoj pôvodný význam, ktorým je prívetivé a inkluzívne objatie Matky Cirkvi v Ríme a jej biskupa určené všetkým mužom a ženám všetkých čias.



Ľudské postavy pod kupolou, ktoré sú sotva viditeľné, a kríž nad nimi predstavujú manžela, manželku, deti, starých rodičov a vnúčatá. Majú pripomínať obraz Cirkvi ako "rodiny rodín", ktorý navrhuje Amoris Laetitia (AL 87), v ktorej "láska prežívaná v rodinách je trvalou silou života Cirkvi" (AL 88). Kristov kríž, ktorý sa týči k nebu, a ochranné múry sa zdajú byť takmer podopreté rodinami, autentickými živými kameňmi cirkevnej stavby. Na ľavej strane, na tenkej línii kolonády, si všimneme prítomnosť rodiny v rovnakej polohe ako sochy svätcov umiestnené na stĺpoch námestia. Tie nám pripomínajú, že povolanie k svätosti je možným cieľom pre každého. Chcú zdôrazniť, ako je možné žiť svätosť v podstate bežného života.



Rodina naľavo, ktorá sa objavuje za líniou kolonády, naznačuje aj všetky nekatolícke rodiny, vzdialené od viery a mimo Cirkvi, ktoré sa zvonku pozerajú na cirkevnú udalosť, ktorá sa práve odohráva. Cirkevné spoločenstvo sa na ne vždy pozeralo s pozornosťou. Je možné si tiež všimnúť dynamiku postáv, ktoré sa pohybujú smerom doprava. Pohybujú sa smerom von. Sú to vychádzajúce rodiny, svedkovia Cirkvi, ktorá sa nesústredí iba na seba. Vydávajú sa hľadať iné rodiny v snahe priblížiť sa k nim a podeliť sa s nimi o skúsenosť Božieho milosrdenstva.



Prevládajúce farby, žltá a červená, sú zjavným odkazom na erb mesta Rím v grafickej línii, ktorá chce vyjadriť intenzívne puto s komunitou.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024