Subkomisia KBS pripravila stretnutie dobročinných katolíckych iniciatív

TK KBS, khu; ml | 03. 07. 2021 07:25



Bratislava 3. júla (TK KBS) Sociálna subkomisia teologickej komisie KBS zorganizovala koncom júna online stretnutie dobročinných katolíckych iniciatív.



Bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák, predseda Sociálnej subkomisie, uviedol podujatie úvahou o Roku sv. Jozefa, z ktorej vyberáme: „Jozef v tichosti vystúpil na scénu ľudských dejín, v tichosti na nej zohral svoju úlohu a v tichosti, nebadane, bez toho, žeby si to niekto všimol, odišiel v okamihu, keď sa mali na nej odohrať najvzrušujúcejšie a najslávnejšie momenty našej spásy. Je prototypom veriaceho, ktorý v každej chvíli aj uprostred neprajnej atmosféry sveta - „za noci“ – riadi svoje konanie Božou vôľou. To by vlastne mala byť charakteristika každého kresťana: mať otvorené ucho pre Božie slovo a vyplniť ho bez nároku alebo dokonca dôraznej žiadosti chápať do posledných podrobností Boží plán.“



Výkonný sekretár KBS Ivan Ružička predstavil Európske katolícke sociálne dni 2022. Budú sa konať od 17.  do 20. marca 2022. Ako kľúčové témy sú naplánované analýza sociálnej reality v Európe  v kontexte pandémie Covid 19, demografické zmeny a rodinný život, technológia a digitálne zmeny, ekologické zmeny a ekologická migrácia. Nejde iba o konštatovanie situácie, ale jedným z cieľov je aj ukázať, akú odpoveď a  aký príspevok nasadením za solidaritu a sociálnu spravodlivosť ponúkajú kresťania.



Po otvorení má nasledovať úvodná svätá omša.  Ďalšie dni budú mať viac pracovný charakter s prednáškami a prácou v skupinách. Počíta sa aj s vytvorením priestoru pre prezentáciu dobročinných, charitatívnych a sociálnych diel a dobrovoľníctva. Na piatok 18. marca je naplánovaná modlitba s chudobnými v ekumenickom duchu. Súčasťou bude kultúrne podujatie, v rámci ktorého má byť prítomná a predstavená aj rómska pastorácia. „Verím, že Európske katolícke sociálne dni  budú príležitosťou, kedy môžeme ukázať, že nielen  vieme hostiť takéto podujatie na Slovensku, ale najmä tými témami žijeme a že sociálna oblasť a sociálna pomoc sú na Slovensku veľmi silnou stránkou Cirkvi,“ uviedol výkonný sekretár KBS.



Tajomníčka komisie Katarína Hulmanová predstavila plány komisie na najbližšie obdobie: „V rámci projektu Spoznaj svoj dom plánujeme zmapovať dobročinné katolícke iniciatívy, zviditeľniť ich a vytvoriť platformu spolupráce. Cieľom je, aby celoslovensky aj na úrovni diecéz boli známe tieto iniciatívy. Aby sa diecézni biskupi mohli o ne oprieť pri riešení konkrétnych problémov a taktiež ukázať pomáhajúcu tvár svojej diecézy. Naďalej budeme pokračovať v osvedčených iniciatívach Festival angažovanosti, Medzinárodný deň za odstránenie chudoby, diecézne stretnutia dobročinných iniciatív. Komisia nadviaže na podujatia predošlých rokov, zameraných na senzibilizáciu a  aktivizáciu k dobrovoľníctvu v charitných a  sociálnych iniciatívach Cirkvi a poznanie a praktické prežívanie sociálnej náuky Cirkvi.“



Marián Cipár, riaditeľ n.o. Kanet, predstavil v stručnosti sociálne podnikanie a možnosti Cirkvi zapojiť sa. Poukázal na úspešnosť sociálneho podnikania, ak je spojené so zamestnávaním ľudí, ktorí sa zmenili prostredníctvom viery. Sociálne podnikanie sa rozvíja na základe zákona 112/2018 o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Zákon sa snaží zapájať znevýhodnené a zraniteľné osoby do procesu pracovnej integrácie.



Stretnutie uzavrel Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. Stručne predstavil proces, ktorým prešli v mládežníckych organizáciách. Práca v Rade pre mládež sa vyvíjala v 3 fázach. Rada sa postupne rozšírila o predstaviteľov reholí a veľkých mládežníckych iniciatív. Ďalší posun nastal, keď zasadania boli viacdenné a vďaka tomu sa posilnilo budovanie vzťahov. Tretia fáza prišla s projektom národných stretnutí mládeže. Každý niečím prispel a vznikol celoslovenský tým. Po tomto svedectve o požehnaní, ktoré prinieslo spájanie pre mládež,  povzbudil prítomných k sieťovaniu a vzájomnej spolupráci.



Spolupráca a synergia dobročinných katolíckych iniciatív môže priniesť novú kvalitu do služby Cirkvi blížnym. Je potrebné nielen spolupracovať, ale naformulovať svoje odpovede na závažné sociálne a ľudské témy. Preto sociálna subkomisia počíta aj so spoluprácou teológov a kňazov, ktorí sa venujú sociálnej náuke Cirkvi. Tak v spolupráci akademického prostredia a ľudí v bezprostrednej službe pomoci blížnym bude zabezpečený komplexný pohľad na človeka odkázaného na pomoc. Stretnutia sa zúčastnili iniciatívy z prostredia charity, hospicovej starostlivosti, sprevádzania ľudí bez domova, rómskej pastorácie, reholí, laických hnutí a združení, informovala tajomníčka subkomisie Katarína Hulmanová.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024