Vatikán 1. júla (TK KBS) Cieľom dňa modlitieb, zdieľania a ekumenického stretnutia je znovu zapáliť svetlo nádeje v krajine, ktorá je sužovaná vážnou politickou a hospodárskou krízou.
Deň modlitieb a rozjímania za Libanon, ktorý na 1. júla zvolal pápež František, má pomôcť oživiť nádej a mier v krajine sužovanej rokmi trvajúcej politickej, ekonomickej a sociálnej kríze, ktorá sa vyhrotila následkom silného výbuchu v bejrútskom prístave v auguste 2020, ktorý rozvrátil celé mesto.
Kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, ktorý iniciatívu plánovanú na 1. júla predstavil, uviedol, že cieľom tohto dňa bude "spoločná cesta". Uviedol, že libanonské kresťanské spoločenstvo zastúpené hlavami príslušných cirkví a cirkevných spoločenstiev, si bude klásť otázky, premýšľať a spoločne sa modliť. Do Ríma tiež privezú "volanie ľudu, ktorý ich určite sprevádza v modlitbe".
Kardinál Sandri uviedol, že celodenné iniciatíva bude mať duchovný charakter a bude zakončená príhovorom pápeža, ktorý podľa neho "bude určite obsahovať odporúčania a výzvy, ktoré vyplynú z celodenných diskusií a ktoré by mohli byť dôležité pre budúcnosť Libanonu".
"Pán Boh má plány pre mier. Spoločne pre Libanon," znie motto, ktoré vyniká na logu podujatia. Deň začal privítaním pápeža s predstaviteľmi libanonských kresťanských komunít a členmi ich delegácií. Nasledovať bude krátka chvíľa modlitby v Bazilike svätého Petra. Po troch oddelených stretnutiach v rôznych časových intervaloch bude deň zakončený prejavom pápeža Františka o 18:00.
Libanon je stredomorský štát s 5 miliónmi obyvateľov, má najväčší podiel kresťanov na Blízkom východe a je jedinou arabskou krajinou s kresťanskou hlavou štátu. Kresťania tvoria tretinu obyvateľstva.
Pápež vyhlásil tento deň počas nedeľnej modlitby "Anjel Pána" 30. mája a vysvetlil, že cieľom je "spoločne sa modliť za dar mieru a stability". Vyzval k modlitbám pred stretnutím, aby Libanon mal "pokojnejšiu budúcnosť".