Predsedníctvo COMECE hovorilo s pápežom Františkom o migrácii

TK KBS, RV, zk; rp | 15. 06. 2021 14:17



Vatikán 15. júna (RV) Pápež František prijal v piatok 11. júna na osobitnej audiencii členov stáleho výboru Komisie biskupov krajín Európskej únie – COMECE, ktoré zasadalo v Ríme od 9. júna. V Ríme zároveň pokračuje európska púť Iter Europaeum po chrámoch Večného mesta, v nedeľu 27. júna príde na rad Slovensko.



Členovia stáleho výboru COMECE sa okrem Svätého Otca vo Vatikáne stretli aj so štátnym sekretárom kardinálom Parolinom i ďalšími biskupmi a kardinálmi z dikastérií Rímskej kúrie. Predseda COMECE kardinál Hollerich ohľadom stretnutia s pápežom uviedol: „Svätý Otec skutočne pozná Európu veľmi dobre, je priateľom Európy a dáva európskej politike impulzy.“



Ako uviedli v rozhovoroch pre Vatican News predseda COMECE kardinál Jean-Claude Hollerich a 



podpredseda Mons. Franz-Josef Overbeck, významnou témou stretnutia bola otázka migrácie. Pápež dal COMECE jasné usmernenia ohľadom tejto náročnej témy. Debata sa niesla aj vo svetle udalostí zo Španielska a Dánska a tamojších návrhov posielať utečencov späť alebo do tretích krajín sveta.



„Emigrácia je hrozná“, uviedol luxemburský arcibiskup kard. Hollerich, mysliac na tisícky osôb čakajúcich na vstup do Európy „odlúčených skutočne od všetkého“. Európska únia „v skutku veľmi nenapreduje“ v migračných politikách: krajiny ako Taliansko, Španielsko, Malta, Grécko, sú ponechané osamote.



Biskup nemeckého Essenu Franz-Josef Overbeck na margo migrácie uviedol:



„Ohľadom migrantov by Cirkev predovšetkým mala povedať: nech sa robí všetko, čo je možné pre to, aby ľudia mohli zostať vo svojich krajinách, vo svojich domovoch. Vidiac však týchto utečencov z Mali či Lýbie, čo povedať? Čo robiť tvárou v tvár Stredomoriu, ktoré sa stalo najväčším cintorínom Európy? Otázka migrácií je otázkou, ktorá zostane aj v budúcich rokoch. Nemyslím 2-3 roky, ale možno i sto. ... Tu sa mení celý svet.“



Predseda COMECE kard. Hollerich uviedol príklad z jeho rodného Luxemburgu, že „migrantov je možné integrovať“:



„Prijali sme dve utečenecké rodiny z Lesbosu pochádzajúce zo Sýrie a Kuvajtu, jedna je kresťanská, druhá moslimská. Cirkev platí všetky výdavky. Žijú v tom istom dome, v dvoch oddelených bytoch a deti už hovoria po luxembursky. Najstarší člen rodiny má trochu ťažkosti, no už sa naučil čítať a písať po anglicky. Je potešením vidieť, že títo ľudia môžu mať bezpečný, šťastný život, tak ako my ostatní. Musíme však myslieť na množstvo ľudí, ktorí nemajú túto možnosť.“



„Je možné týchto ľudí integrovať. Väčšina z nich nie sú extrémisti. Ak sa vyskytnú – je to možné – musíme s nimi podľa toho zaobchádzať. No nateraz tu nie sú. ... Musíme si udržiavať otvorené srdce, pandémia by nás mala naučiť, že bez spoločenských kontaktov sme zredukovaní v našej ľudskosti a na prahu Európy máme ľudí skutočne odlúčených od všetkého. Spôsobuje mi to bolesť! Musíme niečo urobiť.“



 



Na európskej púti v Ríme príde 27. júna na rad Slovensko 



Pripomeňme, že v Ríme pokračuje projekt tzv. púte európskych cirkví v Ríme, s názvom Iter Europaeum



pri príležitosti 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Európskou úniou a Svätou stolicou. Organizuje ho Delegáca Európskej únie pri Svätej stolici v spolupráci s veľvyslanectvami členských štátov EÚ pri Svätej stolici.



Každú nedeľu od 9. mája do 27. júna sa konajú liturgické slávnosti, koncerty a prehliadky s odborným výkladom vo vybraných rímskych kostoloch spätých s cirkevnými komunitami jednotlivých národov Európy.



Slovensko príde na rad v záverečný deň púte, v nedeľu 27. júna. Za svoj reprezentačný chrám v Ríme si zvolilo Kostol sv. Cyrila a Metoda na pôde rovnomenného Pápežského slovenského ústavu a kolégia.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024