Na vatikánskom online fóre o Amoris laetitia sa zúčastnili aj Slováci

TK KBS, rku; ml | 15. 06. 2021 07:25



Vatikán 15. júna (TK KBS) V Roku rodiny Amoris laetitia Dikastérium pre laikov, rodinu a život pripravilo v dňoch od 9. - 12.  júna 2021 online fórum s názvom „V akom štádiu sme s Amoris laetitia? Stratégie uplatňovania apoštolskej exhortácie pápeža Františka“. Slovensko na stretnutí zastupoval tajomník Rady KBS pre rodinu Richard Kucharčík s manželkou Máriou.



Stretnutie sa konalo pri príležitosti 5. výročia vydania exhortácie pápeža Františka Amoris laetitia.  Jeho cieľom bola reflexia nad krokmi, ktoré sa v Cirkvi urobili pre aplikáciu exhortácie do pastoračných aktivít v Cirkvi.  Stretnutie bolo určené pre biskupov a tajomníkov komisií a rád, ktoré pri národných biskupských konferenciách slúžia ako poradné orgány pre rodinu. Medzi delegátmi bolo vyše 30 biskupov, 60 zástupcov komisií pre rodinu zo 60 biskupských konferencií a 30 medzinárodných hnutí.



V úvode Fóra sa účastníkom cez videoposolstvo prihovoril pápež František, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil potrebu väčšieho využitia potenciálu, ktorý plynie z misijného rozmeru sviatosti manželstva. Rovnako podotkol, že manželstvo a kňazstvo sa ako dve sviatosti služby spoločenstvu majú usilovať o vzájomnú komplementaritu, pretože sú „obe nevyhnutné pre stavbu Cirkvi ako „rodiny rodín“. 



„Tak ako boli manželia Akvila a Priscila vzácnymi spolupracovníkmi sv. Pavla v jeho poslaní, tak aj dnes mnoho manželských párov, a dokonca celých rodín s deťmi, môžu sa stať hodnotnými svedkami pre sprevádzanie iných rodín, byť komunitou a rozsievať semiačka spoločenstva medzi národmi, ktoré prijímajú prvotnú evanjelizáciu, a tým prispieť rozhodujúcim spôsobom k ohlasovaniu kerygmy.“



Sekretár dikastéria, Alexandre Awi Mello, v prvý deň Fóra, predstavil podrobnú analýzu aplikácie apoštolskej exhortácie po celom svete, ktorá bola výsledkom informácií plynúcich z dotazníka, ktorý bol adresovaný biskupským konferenciám v minulom roku.  Vo svojej prezentácii priblížil, ako sa v niektorých krajinách uskutočňovala revízia pastorácie rodiny presne na základe Amoris Laetitia, v iných krajinách sa začala prierezová práca s inými pastoračnými úradmi, ako sú napr. mládež, služba povolania alebo katechéza. Ďalej vyzdvihol niektoré nové iniciatívy, ktoré vznikli vďaka apoštolskej exhortácii a obnove pastorácie, ktorú priniesla. Nevynechal správu o mnohých ťažkostiach, ktoré sa napriek tomu vyskytli pri uvádzaní Amoris Laetitia do praxe.



Samotné fórum sa nieslo v pozitívnom duchu náčrtu nových ciest pastorácie rodín. V každom bloku sa rozdiskutovávali jednotlivé témy exhortácie: katechumenát manželstva, formácia formátorov, výchova detí, manželská spiritualita, misijný duch rodiny, krehkosť rodiny. Každá z tém bola uvedená krátkym vstupom, po ktorom nasledovala prezentácia niekoľkých pastoračných programov, ktoré vznikli ako ovocie exhortácie v rôznych častiach sveta (Španielsku, Taliansku, USA, Nemecku, Brazílii, Singapure, Kolumbii a Argentíne).



Zaujímavosťou bolo, že hlavnými rečníkmi Fóra boli poväčšine manželské páry. Po každom bloku nasledovala diskusia. Vďaka online forme si účastníci mohli navzájom zdieľať množstvo podnetov, tipov i odkazov na pastoračné programy zamerané na rodinu v najrôznejších situáciách. V závere stretnutia vedúci Dikastéria predstavili niekoľko podnetov najbližších aktivít: Prvý svetový deň starých rodičov a starších ľudí a  X. Svetové stretnutie rodín. Všetky podnety a informácie budú dostupné aj na stránke rodina.kbs.sk



Na záver stretnutia kardinál Farrell predstavil závery fóra. Prefekt v nich chcel identifikovať niektoré body, ktoré sumarizujú to, čo sa zhromaždilo v dielach týchto dní:



„Dnešné rodiny musia zistiť, že spolu so sviatosťou manželstva dostali poslanie, ktoré sa musí zdieľať s kňazmi. Hlavný príspevok do rodinnej pastorácie ponúka farnosť – rodina rodín, kde v harmónii žijú malé spoločenstvá, cirkevné hnutia a združenia. Je potrebná adekvátnejšia formácia pre kňazov, diakonov, rehoľníkov, katechétov a iných pastoračných pracovníkov; vo formácii treba naliehať na prítomnosť laikov. Prioritou pritom musí byť formácia ľudí, ktorí budú sprevádzať páry pri príprave na manželstvo: manželia, ktorí môžu formovať následne ďalšie rodiny vytvárajú postupne reťaz formátorov, ktorá umožní, aby sa dostala k ľuďom tam, kde sú. Osobitná pozornosť by sa mala venovať rodinám v manželskej kríze alebo s inými ťažkosťami: pastorácia odlúčených, rozvedených alebo opustených osôb, najmä pokiaľ ide o deti, zdravotne postihnuté osoby, staršie osoby; je potrebné osloviť aj tie rodiny, ktoré sú ďaleko od Cirkvi.“



Kardinál Farrell nakoniec prijal požiadavku účastníkov, aby pokračovali v spoločnej práci vďaka sieti vzťahov medzi Svätou stolicou a biskupskými konferenciami, hnutiami a združeniami, ktorá má umožniť zdieľať nápady, projekty so zámerom efektívnejšej spolupráce na praktickej úrovni, aby sa dobré programy dostali do rodín zo všetkých na celom svete.



Podrobná správa o obsahu jednotlivých prednášok je k dispozícii na stránke Rady KBS pre rodinu.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024