Královohradecký biskup Vokál: Cirkvi ide o človeka v jeho celistvosti

TK KBS, RV cz, rp; ml | 15. 06. 2021 09:48



Rím 15. júna (TK KBS) Královohradecký biskup Ján Vokál je jedným z podpredsedov COMECE (Komisie európskych biskupských konferencií). Minulý týždeň sa vedenie tohto grémia zišlo v Ríme a jeho zasadnutie vyvrcholilo audienciou u pápeža Františka v piatok 11. júna. Rozhovor delegácie tvorenej predsedom COMECE, kardinálom Hollerichom, tromi podpredsedami a generálnym sekretárom trval približne 40 minút.



Bezprostredne po návrate z Apoštolského paláca sa biskupa Vokála Česká redakcia Vatican News opýtala, čo leží pápežovi na srdci pri pohľade na náš kontinent.



"Svätý Otec si najprv vypočul náš pozdrav a zdôraznil, že pred tromi rokmi mal skutočne veľké obavy o európske inštitúcie, v súvislosti s migračnou vlnou a na prebiehajúce krízy, výhľad nebol ružový. Konštatoval, že v tejto chvíli vníma "sen o Európe" - čo je jeho výraz - ako nádejnejší. Ale pripomenul, že sú tu stále veľké výzvy. Veľa sme hovorili o migrácii a aj o rôznych populistických tendenciách, ktoré sú dnes v móde. Dokonca nám odporučil, aby sme si zohnali knihu, ktorá popisuje, ako sa počas vojny a ku koncu vojny rodili v celej Európe rôzne populizmy. A hovoril tiež, že na túto tému hovoril nedávno so skupinou francúzskych študentov a pripomínal im, že rastúce populizmy sú v celej Európe stále hroziacim nebezpečenstvom pre naše kresťanské hodnoty a aj pre celú Európu.“



Vedenie COMECE referovalo pápežovi Františkovi o poslednom dianí v únijných inštitúciách. Priblížilo mu napríklad kauzu tzv. Matić report, ktorý má byť koncom júna schvaľovaný v Európskom palamente: „Ide o iniciatívu jedného sociálneho demokrata, Predraga Freda Matića europoslanca z Chorvátska, ktorý bojuje za feministickú skupinu, ktorá sa v posledných rokoch veľmi rozrástla. A ich návrh, ktorý už prešiel jednotlivými klubmi, malými grémiami, smeruje k tomu, aby Európsky parlament schválil tzv. nové ľudské práva. Jedným z tých nových práv by malo byť právo ktorejkoľvek európskej ženy na potrat, ďalej právo na to, aby každé európske dieťa od útleho veku malo adekvátnu - teda podľa neho adekvátnu - genderovú sexuálnu výchovu, ktorú by mala schvaľovať agenda WHO, teda Svetová zdravotná organizácia. Ďalším takýmto právom by bola samozrejme eutanázie a mnohé ďalšie. Hovorili sme teda s pápežom o týchto tendenciách, ktoré sú zastávané často malými skupinami, ktoré sa však nechávajú veľa počuť.“



Svätý Otec na to reagoval odporúčaním, aby sme zdôrazňovali, že kresťanom ide o človeka v jeho celistvosti, pokračuje biskup Vokál, a vysvetľuje úlohu Komisie európskych biskupských konferencií:



„My sme komisia európskych biskupov, teda grémium, ktoré má byť prítomné pri európskych štruktúrach, aby biskupi boli informovaní, aké zákony sa tam vydávajú a zároveň, aby poskytovali spätnú väzbu. Mnohí z europoslancov a eurokomisárov majú záujem o spätnú väzbu od ľudí, od cirkví, od nás - a my zamestnávame určitých odborníkov - laikov, ktorí sa zameriavajú na určité sektory ako je sociológia, právo atď. Svätý Otec hovoril, musíte zdôrazňovať aj v médiách, že nie ste uzavretí, netvoríte nejakú sektu, že vo svojej práci pri Európskej únii máte vždy na mysli celé dobro človeka: veriaceho aj neveriaceho, jeho duchovný rast, ale aj materiálne dobro, sociálny kontext atď. Čiže nám, cirkvi, ide o človeka v jeho celistvosti, vo všetkých jeho aspektoch, a to musí byť zrejmé.“



Ako dar od pápeža dostalo vedenie COMECE fotografickú publikáciu venovanú jeho pôsobeniu vo Vatikáne: „Tá knižka má myslím názov Nebojte sa, vari nemáte vieru? - čo je citát z Evanjelia,“ dodáva biskup Vokál k rozhovoru s pápežom Františkom. A približuje, ako prebiehajú rímske zasadnutia Komisie európskych biskupských konferencií:



„Naše stretnutia sú veľmi intenzívne, začali sme v utorok večer a v stredu sme navštívili niekoľko dikastérií Svätej stolice, napríklad pre ekumenizmus, pre medzináboženský dialóg, Pápežskú radu pre kultúru, kde sme debatovali s kardinálom Ravasim. Počas rozhovoru spravidla predstaviteľ vatikánskeho úradu predstaví jeho pôsobenie a ponúkne, čím môže byť prospešný pre nás, v čom s nami môžu spolupracovať alebo v akých záležitostiach sa naopak my môžeme na nich obracať. Mali sme pracovný obed s novou veľvyslankyňou Európskej únie pri Svätej stolici. Na stretnutí sa spolu s nami zúčastnil tiež nový, už menovaný apoštolský nuncius pri Európskej únii arcibiskup Giordana, veľmi milý pokorný človek, ktorého sme vlastne poznali už skôr, pretože pôsobil ako generálny sekretár v Štrasburgu pri CCEE, čo je druhé, väčšie grémium, totiž Konferencia európskych episkopátov, ktorej členovia sú predsedovia jednotlivých biskupských konferencií, teda za Českú republiku je to pán arcibiskup Graubner. To je teda pastoračnej grémium, zatiaľ čo my sme len komisia, v ktorej sú zastúpené cez delegátov jednotlivé biskupské konferencie, aby boli prítomné pri Európskej únii a zasadzovali sa tam o ľudské práva o práva človeka a za kresťanské hodnoty.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024