Kardinál de Kesel: Radikalizovaná sekularizácia sa mení na náboženstvo

TK KBS, RV cz, rp; pz | 02. 06. 2021 14:11



Brusel 2. júna (TK KBS) O ťažkostiach svojho boja s nádorovým ochorením, ale aj s pohľadmi na súčasný svet sa podelil kardinál Joseph de Kesel v rozhovore pre denník La Croix. Belgický primas v apríli minulého roka kvôli vážnej chorobe dočasne odstúpil z vedenia bruselskej arcidiecézy a biskupskej konferencie.



Som po troch operáciách, poslednú som podstúpil pred niekoľkými týždňami, hovorí kardinál de Kesel s nádejou na uzdravenie. Všíma si, že príchod choroby sa zbehol s nástupom pandémie. "Nikdy som si nepripúšťal, že by sa táto choroba mohla objaviť, rovnako ako moderná spoločnosť nepočítala s možnosťou pandémie, ktorú sme považovali za problém Afriky alebo Ázie. Všetci sme sa museli popasovať so svojou krehkosťou," dodáva.



Kardinál Joseph de Kesel rozpráva, ako ho najťažšími chvíľami choroby sprevádzala modlitba breviára. "Krok za krokom som objavoval, že slová žalmov sú mojimi slovami. Vyjadrovala moje volanie, úzkosť, vďačnosť," rozpráva belgický kardinál. Zveril sa tiež, že v chorobe vníma novú cestu, ktorú mu Boh vyznačil. "Nariadil mi okľuku," hovorí. Podobne konal aj s vyvoleným národom, keď ho vyslobodil z egyptského otroctva. Neviedol ho najkratšou cestou, ale "okľukou", aby ho naučil počúvať Božie slovo a sýtiť sa ním. Rovnakým kľúčom dešifruje belgický primas takisto pandémiu.



V odpovedi na otázku o súčasnej Cirkvi, kardinál Joseph de Kesel priznáva, že napriek postupujúcej sekularizácii hľadí na budúcnosť kresťanstva v Európe s nádejou. Uisťuje, že v krajinách ako je Belgicko alebo Francúzsko sa katolíci nestanú menšinou, akokoľvek bude ich prítomnosť určite skromnejšia a pokornejšia. Budúcnosť vidí v autentických komunitách viery, ktoré žijú Božím slovom, liturgiou a zároveň usilujú o ľudskejší a spravodlivejší svet. Netají sa však ani obavami z ďalšieho vývoja sekularizácie, ktorá sa môže radikalizovať, podobne ako náboženstvo. Keď sa premení v laicizmus, môže sa stať svojho druhu náhradou náboženstva, ktorá vnucuje jedinú správnu ideológiu - "pensée unique" - uniformné myslenie, o ktorom často hovorí pápež. Belgický primas sa tiež rozhodne postavil proti tzv. "privatizácii" viery, ktorá vytláča náboženský rozmer do čisto súkromnej sféry. Každý z nás, ako kresťan a občan, má našej kultúre čo povedať.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024