Pozvánka na slávnosť Božieho tela na Svätoplukovom námestí v Nitre

TK KBS, tu, ml; pz | 02. 06. 2021 11:16


Nitra 2. júna (TK KBS) Pri príležitosti slávenia Slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi bude v nedeľu 6. júna 2021 nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s farármi nitrianskych farností celebrovať verejnú slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí v Nitre so začiatkom o 10:00. Liturgická slávnosť bude zakončená adoráciou pred Najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou a Eucharistickým požehnaním. Liturgická slávnosť sa uskutoční v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami.

Vo štvrtok po Slávnosti Najsvätejšej Trojice budeme sláviť Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Je to mimoriadne krásna a vzácna slávnosť, kde si uctievame Eucharistiu, ktorú ustanovil Pán Ježiš pri Poslednej večeri na Zelený štvrtok. Významný podnet pre zavedenie Slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi ľudovo nazývaný aj Božie Telo treba vidieť v opakujúcich sa videniach bl. Juliány z Luttichu z roku 1209, ktorá videla žiarivý mesiac s tmavým miestom, čo jej bolo vyložené tak, že v ročnom cykle liturgických sviatkov, chýba sviatok Eucharistie. Práve ona naliehala na svojho biskupa Róberta z Luttichu, aby tento sviatok zaviedol, preto sa po prvýkrát slávil v jeho diecéze v roku 1246.

Neskôr ho pápež Urban IV., kedysi pôsobiaci v Luttichu, predpísal bulou pre celú Cirkev v roku 1264. Tradícia hovorí, že na jeho prianie pripravil liturgické texty na tento sviatok pre omšu a Liturgiu hodín sv. Tomáš Akvinský, ale jeho výhradné autorstvo mnohí spochybňujú. Veriaci, ktorý sa zúčastní na Eucharistickej procesii tak vonku, ako aj vo vnútornom priestore chrámu, môže získať za zvyčajných podmienok úplné odpustky. Spojením sviatkov Kristovho Tela a Krvi sa vyjadruje pôvodný úmysel pápeža Urbana IV., ktorý vo svojej bule písal o jednotnom tajomstve Eucharistie, ktoré zahŕňa tak Ježišovo Najsvätejšie Telo ako aj jeho Krv.

Zároveň táto slávnosť rozvíja tajomstvo Eucharistie, ktorá sa síce slávi aj pri večernej omši na pamiatku Pánovej večere na Zelený štvrtok, ale jej slávnostnosť je trochu zahalená kontextom začínajúceho sa veľkonočného trojdnia a následného Veľkého piatku, ktorý nadväzuje na slávenie večernej omše v tento deň. Slávenie tejto slávnosti v súčasnosti nám chce pripomínať veľké tajomstvo Kristovej lásky k nám. Každá svätá omša je vlastne obetou, pri ktorej sa premieňa chlieb na Kristovo Telo a víno na Kristovu Krv. Tak to chcel samotný Ježiš Kristus. V dnešný deň sa podľa tradície na mnohých miestach konajú aj eucharistické procesie – triumfálne sprievody s Najsvätejšou Sviatosťou v monštrancii, pri ktorých oslavujeme Krista Spasiteľa.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025