Júnový úmysel apoštolátu modlitby: Krása sviatostného manželstva

TK KBS, RV, mh, jb; rp | 01. 06. 2021 17:35Vatikán 1. júna (RV) Video Svätého Otca s úmyslom Apoštolátu modlitby na mesiac jún má názov „Krása manželstva“. Pápež František v ňom pozýva modliť sa „za mladých ľudí, ktorí sa s podporou kresťanského spoločenstva pripravujú na manželstvo: nech veľkodušne, vo vernosti a s trpezlivosťou vzrastajú v láske“.Pápež František každý mesiac pozýva cez video zjednotiť sa v modlitbe na ním zvolené úmysly. V rámci Apoštolátu modlitby (Svetovej siete modlitby pápeža) sa s touto komunikačnou iniciatívou prostredníctvom videa začalo v roku 2016. Po piatich rokoch rozvoja funguje už na šiestich sociálnych sieťach a v 23 jazykoch.Svätý Otec František v júnovom videu hovorí takto:„Je pravda to, čo hovoria niektorí, že mladí ľudia sa nechcú sobášiť, najmä v týchto ťažkých časoch? Zosobášiť sa a zdieľať život je krásna vec.Je to namáhavá cesta, neraz náročná, niekedy dokonca konfliktná, ale stojí za to riziko. A na tejto celoživotnej ceste nevesta a ženích nie sú sami: sprevádza ich Ježiš.Manželstvo nie je len „spoločenským“ aktom: je to povolanie, ktoré sa rodí zo srdca, je to vedomé rozhodnutie pre celý život, ktoré si vyžaduje osobitnú prípravu.Prosím vás, nikdy na to nezabúdajte! Boh má pre nás sen, lásku, a žiada nás, aby sme si ho osvojili. Osvojme si lásku, ktorá je tým snom Boha.A modlime sa za mladých, ktorí sa pripravujú na manželstvo s podporou kresťanského spoločenstva: aby mohli rásť v láske, s veľkodušnosťou, vernosťou a trpezlivosťou. Pretože na to, aby sme milovali, treba veľa trpezlivosti. Ale stojí to za to, je to tak?“Video Svätého Otca oslávilo päť rokov

Svoje pozvania k modlitbe rozosiela pápež František cez video Apoštolátu modlitby už päť rokov. V roku 2016 začala táto iniciatíva v deviatich oficiálnych jazykoch: španielčine, angličtine, taliančine, portugalčine, francúzštine, nemčine, holandčine, arabčine a tradičnej čínštine. Časom sa projekt ďalej rozrástol a dnes sa video pravidelne prekladá do 23 oficiálnych jazykov. V poslednom roku sa pridali dva ďalšie  jazyky: filipínsky tagalog a jazyk Maya-Q'eqchi, rozšírený najmä v Guatemale.

Slovenskú verziu zabezpečuje od apríla 2018 v spolupráci s Vatikánskym rozhlasom saleziánsky youtubový kanál DonBosco, vďaka dobrovoľníckej iniciatíve Daniela Holúbeka SDB. Apoštolát modlitby publikuje videá Svätého Otca cez oficiálnu stránku The Pope video a šíri ich najmä cez kanál Youtube a sociálne siete Facebook, Twitter a Instagram. Od  roku 2016 malo Pápežské video viac ako 155 miliónov pozretí.

Pri príležitosti piateho výročia videí Svätého Otca sa medzinárodný riaditeľ Apoštolátu modlitby páter Frédéric Fornos SJ v rozhovore pre Vatican News s dojatím priznal: „Myslel som si, že projekt potrvá tri mesiace, nanajvýš rok. Namiesto toho napreduje oveľa dlhšie. ... A musíme pamätať, že sociálne siete, ktoré pomohli dosiahnuť tento úspech, sú tie vatikánske: pretože tento projekt sa od samého začiatku zrodil aj v spolupráci s vatikánskymi médiami“.

Úmysly Apoštolátu modlitby v 114 krajinách

Okrem videa sa pozvania Svätého Otca naďalej a najčastejšie dostávajú k veriacim v tlačenej podobe. Modlitbové úmysly Svätého Otca sú k dispozícii v 114 krajinách vďaka spolupráci pobočiek Apoštolátu modlitby s miestnymi biskupskými konferenciami. Na Slovensku sa tejto službe venuje časopis Posol Božského Srdca Ježišovho, vydávaný jezuitmi.

Pripomeňme v tejto súvislosti aj júnový modlitbový úmysel slovenských biskupov, ktorý znie: „Aby Pán štedro požehnal Slovensko mnohými kňazskými a rehoľnými povolaniami.“
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022