Anjel Pána na Trojičnú nedeľu: Svätý Otec ohlásil stretnutie na pomoc Libanonu

TK KBS, RV, mk, jb; rp | 30. 05. 2021 19:52



Vatikán 30. mája (RV) Na Slávnosť Najsvätejšej Trojice v nedeľu 30. mája sa pápež František stretol s veriacimi pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána. Pri tejto príležitosti ohlásil na 1. júl stretnutie vo Vatikáne s predstaviteľmi kresťanských spoločenstiev Libanonu, zamerané na pomoc krajine nájsť východisko z krízy.



V úvodnom zamyslení sa Svätý Otec sústredil na obsah sviatku. Ako vysvetlil, tajomstvo Trojjediného Boha, ktoré nám zjavil Ježiš, „sa prihovára nášmu srdcu“ a je obsiahnuté vo vyjadrení „Boh je láska“. „Nie je jednoduché pochopiť toto tajomstvo, ale možno ho prežívať,“ zdôraznil Svätý Otec.

Pápež ohlásil na 1. júl stretnutie zamerané na Libanon

Svätý Otec z okna pápežského domu oznámil, že 1. júla sa vo Vatikáne stretne s hlavnými predstaviteľmi kresťanských komunít prítomných v Libanone, aby prežili „deň reflexie nad znepokojivou situáciou krajiny a spolu sa modlili za dar pokoja a stability“. Svätý Otec požiadal veriacich, aby prípravu júlového stretnutia sprevádzali modlitbou:

„Zverujem tento úmysel do príhovoru Matky Božej, vrúcne uctievanej vo Svätyni v Harisse, a už od tejto chvíle vás prosím o sprevádzanie prípravy tohto podujatia solidárnou modlitbou, vyprosujúc pre túto milovanú krajinu pokojnejšiu budúcnosť.“

Potlesk pre tri blahoslavené zdravotné sestry

Hneď po spoločnej modlitbe mariánskej antifóny a udelení požehnania dal pápež František zatlieskať novým blahoslaveným. Tentoraz to bola trojica laičiek, zdravotných sestier umučených v Španielsku v roku 1936 z nenávisti k viere.

María Pilar Gullón Yturriaga, Octavia Iglesias Blanco a Olga Pérez-Monteserín Núñez boli blahorečené v sobotu v Astorge na severe Španielska. Boli zdravotnými sestrami Červeného kríža a zároveň členkami Katolíckej akcie. Odmietli opustiť pacientov a ujsť z nemocnice, keď tam vpadli republikánski ozbrojenci.

Pápež dostal Bibliu v talianskom nárečí

Svätý Otec sa s veriacimi podelil so svojím zážitkom z rána, keď sa vo Vatikáne stretol so skupinkou veriacich, ktorí mu podarovali preklad Biblie do jedného z talianskych nárečí. Ide o dielo 78-ročného Luigiho Zuccheriho, dôchodcu z obce Alseno, ktorý preložil štyritisíc strán Svätého písma do nárečia severotalianskej oblasti Piacenza. Pápež František sa podelil o silný dojem, aký na neho urobil prekladateľ pri ich stretnutí:

„Čítal, modlil sa a prekladal. Chcem sa mu poďakovať za toto gesto a opäť vám pripomenúť: čítajme Bibliu, Božie slovo, a nachádzajme v nej silu pre náš život.”

Na to je vhodné nosiť si pri sebe vreckové Evanjelium a čítať si z neho v príhodnej chvíli dňa, pripomenul svoju známu radu pápež František.

V príhovore veriacim pápež František pripomenul aj Svetový deň sklerózy multiplex, pripadajúci na tento dátum.

Na Námestí sv. Petra pozdravil Svätý Otec medzi rozličnými skupinami osobitne veriacich z Kolumbie, pričom opäť vyzval k modlitbe za túto krajinu. Pozdravil aj prítomných Poliakov a udelil požehnanie pre účastníkov púte do mariánskej svätyne Piekary v Sliezsku.



Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

Nedeľa Najsvätejšej Trojice, 30. mája 2021

Drahí bratia a sestry,

želám vám dobrý deň v túto slávnosť, ktorou oslavujeme Boha: tajomstvo jediného Boha. A tento Boh je Otec i Syn i Duch Svätý. Tri Osoby, ale Boh je jeden! Otec je Boh, Syn je Boh, Duch Svätý je Boh. Ale nie sú to traja bohovia: je len jeden jediný Boh v troch Osobách.

Je to tajomstvo, ktoré nám zjavil Ježiš Kristus: Najsvätejšia Trojica. Dnes slávime toto tajomstvo, lebo Osoby nie sú prívlastky dávané Bohu, nie. Sú to skutočné, rôzne, rozdielne Osoby; nie sú – ako hovoril istý filozof – „emanáciami Boha“, nie, nie! Sú to Osoby. Je to Otec, ku ktorému sa modlím Otče náš; je to Syn, ktorý mi daroval vykúpenie, ospravodlivenie; je to Duch Svätý, ktorý prebýva v nás a v Cirkvi.

A toto sa prihovára nášmu srdcu, lebo to nachádzame obsiahnuté vo vyjadrení svätého Jána, ktoré sumarizuje celé Zjavenie: „Boh je láska“ (1 Jn 4,8.16). Otec je láska, Syn je láska, Duch Svätý je láska. A keďže je láska, Boh, hoci je jeden a jediný, nie je samotou, ale spoločenstvom: medzi Otcom, Synom a Duchom Svätým.

Pretože láska je vo svojej podstate sebadarovaním, vo svojej prvotnosti a nekonečnosti Otec dáva seba samého v plodení Syna, ktorý zas seba dáva Otcovi a ich vzájomnou láskou je Duch Svätý, puto ich jednoty. Nie je jednoduché pochopiť toto tajomstvo, ale možno ho prežívať, my všetci ním môžeme hlboko žiť.

Toto tajomstvo Trojice nám odhalil sám Ježiš. On nám dal poznať tvár Boha ako milosrdného Otca; on sám, pravý človek, sa predstavil ako Boží Syn a Slovo Otca, Spasiteľ, ktorý dáva svoj život za nás; a hovoril o Duchu Svätom, ktorý vychádza z Otca i Syna, o Duchu Pravdy, Duchu Paraklétovi – minulú nedeľu sme hovorili o tomto slove „Paraklét“, čo znamená Tešiteľ a Zástanca. A keď sa Ježiš po zmŕtvychvstaní zjavil apoštolom, poslal ich evanjelizovať „všetky národy a krstiť ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“ (porov. Mt 28,19).

Dnešná slávnosť nás teda vedie k zahĺbeniu sa nad týmto obdivuhodným tajomstvom lásky a svetla, z ktorého pochádzame a ku ktorému smeruje naše pozemské putovanie.

Pri ohlasovaní evanjelia a v každej forme kresťanskej misie nemožno obchádzať túto jednotu, ku ktorej vyzýva Ježiš, jednotu medzi nami nasledujúc jednotu Otca, Syna a Ducha Svätého: nemožno obchádzať túto jednotu.

Krása evanjelia musí byť žitá – táto jednota – a dosvedčovaná svornosťou medzi nami, ktorí sme tak rozdielni! A trúfam si povedať, že táto jednota je podstatou kresťana: nejde tu o nejaký postoj, o spôsob vyjadrenia, ale o zásadnú vec, lebo je to jednota, ktorá sa rodí z lásky, z milosrdenstva Boha, z ospravodlivenia Ježišom Kristom a z prítomnosti Ducha Svätého v našich srdciach.

Presvätá Panna Mária vo svojej jednoduchosti a pokore odzrkadľuje krásu Trojjediného Boha, lebo naplno prijala Ježiša do svojho života. Nech podporuje našu vieru, aby sme boli ctiteľmi Boha a služobníkmi bratov a sestier.



(Preklad: Slovenská redakcia VR)




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024