Svätý Otec udelil požehnanie účastníkom podujatí Roka sv. Ignáca

TK KBS, RV, zk, jb; rp | 28. 05. 2021 16:35Vatikán 28. mája (RV) Jubilejný rok obrátenia sv. Ignáca z Loyoly, ktorý sa začal 20. mája s mottom „Vidieť všetky veci novým spôsobom v Kristovi“, je časom inšpirujúcim k obráteniu a pozvaním čerpať z bohatého pokladu ignaciánskych duchovných cvičení. V nedeľu 23. mája sa v tomto duchu niesla modlitbová vigília s názvom „Pútnici s Ignácom“, do ktorej sa Svätý Otec František zapojil cez video.Modlitbové spojenie „Pútnici s Ignácom“ (Pilgrims with Ignatius) bolo v uplynulú nedeľu vo večerných hodinách, rozfázované do troch časových pásiem s centrami v Manile, Ríme a New Yorku. Svätý Otec cez videoposolstvo udelil všetkých účastníkom požehnanie. V závere 40-minútového programu sa im prihovoril po španielsky.Videoposolstvo s požehnaním Svätého Otca

„Drahí priatelia, s radosťou sa pripájam k vám v tejto modlitbe Ignaciánskeho roku, slávenia obrátenia sv. Ignáca. Verím, že všetci tí, ktorí sa inšpirujú Ignácom, ignaciánskou spiritualitou, budú môcť tento rok prežiť naozaj ako skúsenosť obrátenia.

V Pamplone pred 500 rokmi sa v okamihu rozpadli všetky Ignácove svetácke sny. Delová guľa, ktorá ho zranila, zmenila kurz jeho života, i kurz sveta. Zdanlivo malé veci môžu byť dôležité. Táto delová guľa tiež znamenala, že Ignác zlyhal v tom, čo si sám vysníval o svojom živote. Boh však mal pre neho väčší sen. Boží sen o Ignácovi sa nesústreďoval na Ignáca. Išlo o pomoc dušiam.Bol to sen vykúpenia, sen vyjsť do celého sveta, sprevádzaný Ježišom, pokorným a chudobným.

Obrátenie je dennodenným úsilím; zriedkakedy je to vec jedného momentu navždy. Ignácovo obrátenie sa začalo v Pamplone, ale tam sa neskončilo. Obrátenie konal počas celého svojho života, deň za dňom. A to znamená, že počas svojho života staval Krista do centra. A robil to pomocou rozlišovania. Rozlišovanie nespočíva v tom, že vždy uspejeme od začiatku, ale pri navigovaní máme kompas, aby sme sa mohli vydať cestou, ktorá má veľa zákrut a kriviek, no vždy sa necháme viesť Duchom Svätým, ktorý nás privádza k stretnutiu s Pánom.

Pri tomto putovaní zemou stretávame druhých, tak ako to robil Ignác vo svojom živote. Tí druhí sú znakmi, ktoré nám pomáhajú udržiavať smer, a pozývajú nás zakaždým k novému obráteniu. Sú to bratia, sú to situácie. A Boh k nám hovorí aj prostredníctvom nich. Načúvajme druhým. Čítajme situácie. Aj my buďme smerovníkmi pre druhých, ako tí, čo kráčajú Božou cestou. Obrátenie sa koná vždy v dialógu, v dialógu s Bohom, v dialógu s druhými, v dialógu so svetom.

Modlím sa, aby všetci, ktorí sa inšpirujú ignaciánskou duchovnosťou, mohli konať túto cestu spoločne, ako jedna ignaciánska rodina. A modlím sa, aby sa pridali mnohí ďalší a objavili bohatstvo tejto spirituality, ktorú dal Boh Ignácovi.

Zo srdca vám žehnám, aby bol tento rok skutočne inšpiráciou ísť do sveta pomáhať dušiam, vidiac všetky veci novým spôsobom v Kristovi. A tiež inšpiráciou nechať si pomôcť. Nikto sa nespasí sám: buď sa spasíme v spoločenstve, alebo sa nespasíme. Nikto druhým neukazuje cestu, jedine Ježiš nám ukázal cestu. My si pomáhame navzájom nachádzať a nasledovať túto cestu.

A nech vás žehná všemohúci Boh, Otec, Syn a Duch Svätý. Amen.“Najbližšie podujatia Roka sv. Ignáca

Ďalším momentom Ignaciánskeho roka bude v najbližšiu nedeľu 30. mája Ríme podujatie pre mladých s názvom „Z Pamplony do Ríma, po stopách sv. Ignáca“.

O mesiac neskôr, 29. júna je na programe ďalšie modlitbové podujatie s názvom „Svetlá nádeje“ na pripomenutie si dňa, keď sa sv. Ignác začal zotavovať z kritického stavu, do ktorého sa dostal po zranení utŕženom v bitke o Pamplonu. Ako sám píše v Autobiografii, uprostred horúčok prosil o milosť záchrany života na príhovor sv. apoštola Petra, ktorému bol potom osobitne zaviazaný.

Modlitbové spojenie na slávnosť sv. Petra a Pavla budú animovať talianski, maltskí a albánski jezuiti, ktorí v súčasnosti tvoria jednu spoločnú rehoľnú provinciu s označením Európsko-Stredomorská provincia Spoločnosti Ježišovej (EUM).
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024