Vatikán navštívili prezidenti Bulharska a Severného Macedónska

TK KBS, RV, jb; rp | 28. 05. 2021 16:10



Vatikán 28. mája (RV) Vo štvrtok 27. mája pápež František prijal na audienciách až dve hlavy štátov. Ako prvý hosť v pápežskom dome počas dopoludnia bol prezident Bulharskej republiky Rumen Georgiev Radev. Neskôr v priebehu dopoludnia sa pápež František stretol s prezidentom Severomacedónskej republiky Stevom Pendarovským.



Obaja prezidenti si v ten istý deň uctili pamiatku solúnskych bratov pri návšteve Baziliky Santa Maria Maggiore na mieste, kde pápež Hadrián II. v roku 868 schválil liturgické knihy preložené do slovanského jazyka. Dátum 24. mája je v týchto krajinách tradične dňom spomienky na zakladateľov slovanskej písomnosti sv. Cyrila a Metoda.



Ako informovalo bulharské oddelenie Vatikánskeho rozhlasu, prezident Rumen Georgiev Radev po stretnutí s pápežom absolvoval aj stretnutia s predstaviteľmi Štátneho sekretariátu kard. Pietrom Parolinom a Mons. Paulom Richardom Gallagherom. Bulharský prezident Radev spolu s delegáciou navštívil vo Vatikáne aj Vatikánsku apoštolskú bibliotéku, v ktorej sa uchovávajú písomnosti späté s bulharskou históriou. Zvlášť si prehliadli fragmenty traktátu katolíckeho arcibiskupa Petra Bogdana Bakšiča, ktorý je najstarším zachovaným dielom o dejinách Bulharov, pochádzajúcim spred 350 rokov.



V Ríme, kde je pochovaný sv. Konštantín – Cyril, sa vo štvrtok 27. mája konala aj pravoslávna svätá liturgia v Bazilike sv. Klementa. Predsedal jej metropolita Antonij (Mihalev), ktorý je v Bulharskej pravoslávnej cirkvi metropolitom pre Strednú a Západnú Európu. Vôbec po prvý raz to bolo pri hlavnom oltári baziliky, v minulosti sa podobné slávenia konali v krypte na historickom mieste pochovania sv. Cyrila.



Na slávnosti za účasti bulharského prezidenta Radeva s delegáciou boli prítomní aj predstavitelia Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Jej predseda kardinál Kurt Koch sa v závere liturgie prihovoril s pozdravným slovom, v ktorom pripomenul, že svätí Apoštoli Slovanov sú „duchovným mostom medzi východnou a západnou tradíciou“ a ako patróni nám pomáhajú „znovu nájsť, prostredníctvom dialógu a modlitby, viditeľnú jednotu v dokonalom spoločenstve“.



Kardinál Koch pripomenul aj „gestá bratstva a prorockého spoločenstva“, akými boli návštevy sv. Jána Pavla II. u patriarchu Maxima v roku 2003 a pápeža Františka u patriarchu Neofita v roku 2019. Svoj príhovor zakončil slovami:



„Sv. Cyril a Metod nám majú veľa čo povedať aj pokiaľ ide o budúcnosť európskej spoločnosti. Drahí priatelia, aj my, dedičia viery svätých, sme povolaní byť tvorcami spoločenstva, nástrojmi pokoja v Ježišovom mene.“



Správu s fotografiami zo slávnosti publikovala Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov. 



Pripomeňme, že pápež František navštívil Bulharsko a Severné Macedónsko pred dvoma rokmi, pri svojej 29. apoštolskej ceste 5. – 7. mája 2019.



O samostatnom podujatí v súvislosti s pamiatkou cyrilometodského dedičstva v severomacedónskom Skopje, na ktorom sa 20. júna zúčastnila aj slovenská delegácia za účasti apoštolského administrátora Košickej eparchie arcibiskupa Cyrila Vasiľa a ordinára OS a OZ SR a predsedu Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru Mons. Františka Rábeka, informovalo Tlačové stredisko Košickej eparchie.  




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024