Bazilika Lalla Myriam, kde Matku vzývají kresťania aj moslimovia

TK KBS, RV cz, rp; pz | 12. 05. 2021 15:33



Alžírsko 12. mája (TK KBS) "Matka Afriky, oroduj za nás a za moslimov". Túto invokáciu čítame v apside baziliky Panny Márie, Matky Afriky, ktorá z výšky pozerá na hlavné mesto Alžírska. Práve odtiaľto v stredu zaznie ruženec v rámci modlitbového maratónu za ukončenie pandémie, ktorý na mesiac máj vyhlásil pápež František.



Bazilika dôverne nazývaná "Matka Afriky" či "Lalla Myriam" je miestom, ktoré nepochybne prirástlo k srdcu nepatrnej katolíckej komunity v Alžírsku, ale je tiež znamením konkrétneho možného zblíženie v Máriinom mene a pod jej ochranou. "Matka Afriky je matkou všetkých. Vzývajú ju nielen kresťania, ale aj moslimovia, najmä ženy, ktoré k Panne majú výnimočnú úctu,” potvrdzujú "bieli otcovia" (Spoločnosť misionárov Afriky), ktorí baziliku spravujú.



Bazilika Panny Márie, Matky Afriky, bola postavená v polovici 19. storočia. V roku 1872 kostol posvätil kardinál Charles-Martial Lavigerie, ktorý práve v Alžíri založil spomínanú kongregáciu bielych otcov a sestier. V novšej dobe bola postavená ešte katolícka katedrála v centre hlavného mesta, avšak mariánska bazilika, ktorá stojí nad morom a vedie k nej lanovka, zostala obľúbeným pútnickým miestom. Na začiatku nového tisícročia prešla nákladnou renováciou, ktorú financovala Talianska biskupská konferencia, a v roku 2012 ju alžírska vláda zaradila na zoznam kultúrneho dedičstva ako historickú pamiatku.



Ruženec z alžírskej mariánskej baziliky bude prednášaní "za všetkých, ktorí žijú sami, a tých, ktorí stratili nádej" v čase Koronavírusovej pandémie. O jej rozsahu v Alžírsku prichádza len veľmi málo správ a len ťažko možno odhadnúť jej dopad. Isté je, že alžírska vláda hermeticky krajinu uzavrela a zabránila akémukoľvek cezhraničnému pohybu, čím je Alžírsko ešte izolovanejšie, píše taliansky denník Avvenire.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024