Report ACN: Porušovanie náboženskej slobody dosiahlo dve tretiny ľudstva

TK KBS, RV, zk; rp | 21. 04. 2021 13:33Vatikán 21. apríla (RV) Prenasledovanie na základe náboženského presvedčenia vo svete narastá, k porušovaniu náboženskej slobody dochádza v každej tretej krajine. Situácia sa zhoršuje predovšetkým v Afrike. Vyplýva to z reportu Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorý bol prezentovaný v utorok 20. apríla virtuálnou formou. Na prezentácii vystúpila aj Asia Bibiová a predseda Konferencie biskupov Burkiny Faso Mons. Dabiré.Report o náboženskej slobode vo svete za roky 2018-2020 uvádza, že 5,2 miliardy osôb, čiže 67% svetovej populácie, žije v oblastiach, kde dochádza k závažnému porušovaniu náboženskej slobody. Oproti predchádzajúcemu reportu sa zvýšil počet krajín zaradených do tejto kategórie z 38 na 62.

 Vzrast džihádistického terorizmu v Afrike

K zhoršovaniu situácie dochádza najmä v Afrike, kde prudko narastá džihádistický terorizmus. Až sedem z deviatich krajín, ktoré sa po prvýkrát objavili na zozname závažného porušovania náboženskej slobody, pochádza z tohto kontinentu. Sú nimi: Burkina Faso, Kamerun, Čad, Komory, Konžská demokratická republika, Mali a Mozambik. Ostatné dve krajiny patria k Ázii: Malajzia a Srí Lanka. „Cieľom džihádistov je vytvoriť samozvaný medzikontinentálny kalifát“, uviedol pri prezentácii predseda ACN Taliansko Alessandro Monteduro. Džihádisti čoraz častejšie využívajú siete, ako sú internet a sociálne médiá – „kyber-kalifát, ktorý v expanzii na globálnej úrovni ,sa už stal konsolidovaným nástrojom“, uvádza sa v reporte ACN.Autoritárske režimy a etnicko-náboženské nacionalizmy

Jedným z fenoménov prispievajúcich k porušovaniu náboženskej slobody sú aj autoritárske režimy a etnicko-náboženské nacionalizmy. Príkladom je India, Nepál, Mjanmarsko a Thajsko. V reporte sa píše aj o zneužívaní digitálnych technológií s hromadným sledovaním prostredníctvom umelej inteligencie a systému rozpoznávania tváre. Tento fenomén „je evidentný predovšetkým v Číne“. Na svetovom Západe zas dochádza k tzv. „edukovanému prenasledovaniu“.

Asia Bibi čoskoro navštívi Rím

Počas online konferencie vystúpila aj pakistanská kresťanka Asia Bibiová, ktorá bola v minulosti odsúdená na smrť za údajné rúhanie a strávila vo väzení 10 rokov. Momentálne žije aj so svojou rodinou v Kanade. Hovorila aj o svojich dcérach, ktoré mali v čase jej zadržania len 8 a 9 rokov, pričom jedna z nich bola fyzicky i mentálne postihnutá. Asia rázne žiada o revíziu či zrušenie pakistanského zákona o blasfémii a upozorňuje aj na fenomén únosov, násilných konverzií a nútených manželstiev, ktorý postihuje mnohé dievčatá v Pakistane. Asia vyjadrila vďaku pápežovi Františkovi i Benediktovi XVI. za ich podporu a modlitby v čase jej utrpenia a vyjadrila nádej, že sa s nimi bude môcť osobne stretnúť. Oznámila, že sa chystá navštíviť Rím.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024