Z Nitrianskeho hradu na záver trojdnia zaznelo: Kristus je vzkriesený

TK KBS, tu, ml; pz | 06. 04. 2021 13:56



Nitra 6. apríla (TK KBS) Na začiatku obrad svetla, na konci obrad vzkriesenia a Eucharistické požehnanie z hradnej veže mestu. A medzi tým Božie slovo, obnovenie krstných sľubov a nekrvavá obeta Ježiša Krista vo svätej omši. Taký bol tradičný rámec tohtoročnej Veľkonočnej vigílie v katedrálnom chráme na Nitrianskom hrade, ktorej predsedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák na Bielu sobotu večer s prítomnými kňazmi. Bol však aj netradičný, lebo už druhý rok po sebe opäť a ešte stále bez Božieho ľudu a bez vysluhovania sviatostí kresťanskej iniciácie. Napriek tomu radostné Allejuja! a veľkonočné posolstvo opäť zazneli a veriaci mohli začuť, aj keď len prostredníctvom televíznych obrazoviek vo svojich domovoch, že Kristus je vzkriesený.



O tejto skutočnosti uvažoval aj slávnostný kazateľ, katedrálny kanonik Martin Štofko, keď sa zamýšľal nad otázkami života a hlavne smrti v živote človeka, ako ju ľudia dnes vnímajú v kontexte s veľkonočným posolstvom. Poukázal na realitu, ktorá svedčí skôr o tom, že dnešní ľudia akoby len povrchne vnímali, že Kristus naozaj vstal zmŕtvych, akoby tomu ani neverili, alebo o tom ani nechceli otvorene hovoriť. Kanonik Štofko poukázal na to, že pre veriaceho kresťana je úloha ohlasovať Kristovo zmŕtvychvstanie službou a povinnosťou, ktorá mu bola zverená, ktorá vyplýva zo samotnej reality vzkriesenia. Podľa jeho slov ľudia, ktorí veria že smrťou sa život nekončí, musia, a mali by to ohlasovať, ale predovšetkým žiť tak, aby bolo vidieť, že tomu aj veria, a to vo všetkých oblastiach života. V rodine, vo vzťahoch, aj počas aktuálnej pandémie, v radostiach i utrpení. Ako povedal: „Každý z nás musíme vo svojom živote, svojím životom hovoriť o zmŕtvychvstaní. Hodnotiť veci a život z tejto perspektívy. Ak by Kristus nevstal z mŕtvych, tak sme najúbohejší zo všetkých ľudí. Ale ak vstal, tak všetko dostáva iný zmysel. Aj naše smútky, bolesti, trápenia, sklamania, smrť ale aj naše radosti, víťazstvá, narodenia, všetko. Ak sme si toho vedomí, tak potom musia aj tie najjednoduchšie slová ohlasujúce dnešnú veľkú udalosť aspoň trochu rozochvieť radosťou naše srdcia a tú radosť chcieť odovzdať aj iným. „Christos voskrese“! – Kristus je vzkriesený!“



V nedeľu Pánovho Zmŕtvychvstania slávnostnú pontifikálnu svätú omšu opäť celebroval nitriansky biskup Viliam Judák s kapitulnými kanonikmi. Už v úvode slávnosti biskup Judák v duchu pozdravu vzkrieseného Krista „Pokoj s vami“ pozdravil a povzbudil veriacich pri televíznych obrazovkách slovami o tom, že napriek aktuálnym obmedzeniam vzkriesený Ježiš nepozná hranice, ktoré v týchto chvíľach oddeľujú Boží ľud od chrámov, a je prítomný ako v chrámoch, tak aj v domácnostiach, rodinách a spoločenstvách. Veriaci sa tak môžu úprimne radovať s Ježišovho zmŕtvychvstania a víťazstva, ktoré je aj ich víťazstvom  a dáva nádej a svetlo, ktoré prenikajú každú oblasť života človeka.



Biskup Judák vo svojej homílii poukázal na ľudské snaženia, plány a predstavy o živote, či vzdušné zámky, ktoré človek často vytvára a snaží sa realizovať. Vôbec pritom neberie do úvahy svoje limity, prítomnosť a moc Všemohúceho Boha, skutočnosť smrti, či existenciu večného života, hoci mnohé z týchto snažení často stroskotajú a človek zažíva sklamanie. Dnešný človek často upriamuje pozornosť len na dosiahnutie pozemských cieľov a nezaujíma sa o to, čo bude potom, ba priam verí, že smrťou všetko končí. Podľa slov biskupa Judáka v duchu takéhoto myslenia a postoja dnešný človek odmieta smrť, mŕtvych nepochováva, obracia pozornosť na reinkarnáciu a všetko možné, len nie na realitu. 



„Veľkonočné udalosti sú pozvaním, ktoré nás vedú k realite života, pretože málokto zakomponuje do svojej predstavy v živote aj realitu utrpenia, smrti, či hrobu. Slávenie Veľkej noci, aj keď sme svedkami nového života v prírode v našej geografickej oblasti, však vôbec nie je romantické," povedal biskup Judák. Poukázal na spochybňovanie týchto udalosti ako v minulosti, tak aj v súčasnosti, aj medzi kresťanmi, a poukázal na dnešné odmietanie Boha takého aký je, a vytváranie viery v takého Boha, akého si človek sám predstavuje vo všetkých oblastiach života. Položil aj otázku, či ľuďom vyhovuje predstava o zmysle takého života, keď po človeku nič nezostane. Vyzval veriacich, aby šli k prvej Veľkej noci, prijali jej odkaz a vedeli svoju vieru pred inými obhájiť. Ako povedal: „Dôkazom zmŕtvychvstania nie je len prázdny hrob a zvinuté plachty, ale stretnutie učeníkov s Ježišom a ich radikálna zmena. Na jednej strane je ich zbabelosť počas utrpenia Ježiša, na druhej strane ich odvaha pri ohlasovaní radostnej zvesti po zoslaní Ducha Svätého.“



Poukázal na príklad učeníkov, ako jednoduchých ľudí, ktorí začali veľké dielo vďaka svojmu vzťahu s Kristom, nie ako s nejakou historickou osobou, ale ako živým, ako človekom, ako osobou, ku ktorej máme aj my mať osobný vzťah. Ako povedal: „Ježiš nie je len garantom budúcnosti po smrti, kresťanstvo je náboženstvom aj pre tento pozemský život, lebo Ježiš je tu medzi nami prítomný, on žije, potešuje nás, posilňuje, nabáda nás k dobrým činom, náš život leží v jeho rukách, v zdraví aj v chorobe, v úspechoch aj v nešťastiach, mladosti aj v starobe, v živote, či v smrti. Nič a nikto nás nemôže vytrhnúť z jeho rúk.“



V závere svojej homílie biskup Judák zaželal veriacim, aby aj pri slávení tejto Veľkej noci, kde sa osobne stretávajú so živým zmŕtvychvstalým Kristom, ich dôvera v Boha hlboko zapustila a rozšírila svoje korene. Aby prijali cestu a spôsob života, ako to ukazuje Boh, aj keď je to niekedy proti ich plánom. „Vzkriesený Ježiš prišiel preto, aby nám získal večné šťastie, lebo on žije a my s ním, preto sa o to usilujme v každom okamihu nášho života, ktorý nám Pán dopraje," uzavrel biskup Judák.



Veľkonočnou vigíliou, ako aj liturgiou Nedele Pánovho zmŕtvychvstania sa uzavrelo slávenie Veľkonočného trojdnia v katedrále – Bazilike sv. Emeráma. A hoci sa verejnosť nemohla  aktívne zúčastniť na jednotlivých sláveniach, katedrálny chrám a celý areál Nitrianskeho hradu boli sprístupnené verejnosti, záujemcovia o individuálnu duchovnú službu mohli využiť prítomnosť kňaza a na požiadanie individuálne pristúpiť k prijatiu sviatosti zmierenia, či k svätému prijímaniu.



Vďaka vysielaniu TV Nitrička bolo možné jednotlivé slávenia, Boží hrob, či Eucharistické požehnanie  z veže katedrály sledovať aspoň na televíznych obrazovkách. Vďaka tomu tak veriaci neprišli o možnosť byť duchovne spojený so svojim diecéznym biskupom a duchovne osláviť Veľkú noc. Spravodajstvo je možné nájsť na stránke Nitrianskeho biskupstva.



TK KBS informoval Tibor Ujlacký 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024