Veľká noc je nádejou na prekonanie mnohých kríz, píše rektor KU

TK KBS, jde, ml; pz | 31. 03. 2021 10:35



Ružomberok 31. marca (TK KBS) Už viac ako rok trvajúca pandémia má s nadchádzajúcimi veľkonočnými sviatkami čosi spoločné: utrpenie, píše rektor Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku Jaroslav Demko.



„Počas pandémie mnohí naši blízki ochoreli, možno zomreli, iných postihol covid najmä ekonomicky, morálne alebo duševne. Určite ale nás obmedzil na našom bežnom fungovaní, plánoch do budúcnosti, do popredia dal „spoločnosť“ či „štát“, do pozadia (práva a slobody) jednotlivca,“ uvádza na webe univezity.



„S Veľkou nocou sa nám tiež spája utrpenie: vidíme trpieť bičovaného a tŕním korunovaného Ježiša, kráčajúceho po krížovej ceste, Ježiša ukrižovaného, dokonca mŕtveho a pochovaného.



Utrpenie, ktoré teda pomyselne spája súčasnú situáciu s Veľkou nocou spred viac ako 2 000 rokov, význam sviatkov vôbec neumenšuje, práve naopak. Ak je Veľká noc nádejou na naše zmŕtvychvstanie a spasenie, tak potom je nádejou aj na prekonanie mnohých  kríz, ktoré prežívame: pandemickej, politickej, ale zaiste „morálnej“ či krízy hodnôt,“ pokračuje doc. Demko.



„Veľká noc je prejavom nekonečnej lásky Boha k človeku, ktorý, ako vieme, dal svojho Syna za nás. Sami vieme na vlastnej koži, aké nepríjemné je trpieť, zažiť bolesť. Nehovoriac o tom, aké ťažké je, keď trpí niekto z našich blízkych a milovaných. Dali by sme seba za druhých? A dali by sme život najbližšieho za iných, za „cudzích“?



Skutočnosť, že „Niekto“ trpel za naše hriechy, za nás ako takých, z čírej lásky k nám, nás musí hlboko preniknúť. Vieme, že Ježišova obeta nás definitívne oslobodzuje od hriechu a smrti: sme slobodní! Uvedomme si túto Božiu lásku, tento veľký Boží dar, ktorý sa nám každodenne dostáva. A keďže pravá Láska je darom pre druhých, milujme ich a konajme skutky lásky voči našim blížnym,“ dodal rektor KU.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024