Vyšli Katolícke noviny, Rebrík, Slovo a Slovo +, prináša ich anotácie

TK KBS, tk, ml; pz | 31. 03. 2021 08:30



Bratislava 31. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, Rebrík, Slovo a Slovo+, prinášame ich anotácie.



-----------------------------------------------------------------



Katolícke noviny 13 - 14/2021



Veľkonočné Katolícke noviny vychádzajú ako sviatočné dvojčíslo na šesťdesiatich štyroch stranách.



Vysvetľujú, prečo sme Ježišovým zmŕtvychvstaním získali od Boha maximum. Ježišovo zmŕtvychvstanie je uholný kameň, na ktorom stojí naša viera. Túžbu starozákonných ľudí po večnom živote „zhmotnil“ Boží Syn. Je to dar, za ktorý sa Bohu nikdy dostatočne neodvďačíme.



Približujú, akým spôsobom dal Ježiš Veľkej noci nový rozmer. Veľká noc je pre kresťanov najdôležitejším sviatkom. Čo o jej slávení vieme pred ukrižovaním a zmŕtvychvstaním Ježiša? O židovskom Pesachu, kresťanskej Pasche a tiež o rozdiele medzi baránkovou a Ježišovou krvou porozprával pre Katolícke noviny člen Pápežskej biblickej komisie Blažej Štrba.



Predstavujú históriu ikony Krista Spasiteľa vo Vatikáne. Veľkonočná nedeľa vo Vatikáne je čímsi výnimočná. Okrem toho, že sláveniu svätej omše predsedá pápež, na Námestí sv. Petra je umiestnená ikona Najsvätejšieho Spasiteľa, takzvaná Acheropita. Ešte pred samotným začiatkom svätej omše sa pred touto ikonou vykonáva obrad s názvom Peter, svedok zmŕtvychvstania a pápež si uctí tento obraz Najsvätejšieho Spasiteľa.



Zameriavajú sa na Božie milosrdenstvo, ktoré je nezmerateľné. Teológia pozná viacero Božích vlastností, ako napríklad dokonalosť, svätosť, pravdovravnosť, spravodlivosť, vernosť a iné. Medzi týmito vlastnosťami vyniká Božie milosrdenstvo, ktoré je označované za najkrajšiu Božiu vlastnosť.



Vysvetľujú, prečo Ježišov hrob láka veriacich i pochybovačov. Asi ťažko sa dnes dozvieme, kde presne bol v skutočnosti Ježišov hrob, keďže odvtedy ubehlo už 2000 rokov. Miest, kde sa mohol nachádzať, je niekoľko – tradičnejších aj bizarných. Od Japonska cez indický Kašmír až po tri miesta v Jeruzaleme. Viac prezradil kňaz a sprievodca pútnikov Ján Majerník.



Rozprávajú sa s Norbertom Pšenčíkom. Je to kapucín, kňaz, bubeník, hokejista. Rád sa nazýva milovaný hriešnik. Norbert Pšenčík hovorí, že v každom vzťahu – aj vo vzťahu s Bohom – má význam i všednosť - pokojná, ničím extra neprekvapujúca, ale zodpovedná a verná.



Spolu s pápežským ceremoniárom Ľubomírom Welnitzom približujú, ako vyzerá slávenie veľkonočných sviatkov vo Večnom meste. V Bazilike a na Námestí sv. Petra sa Cirkev, ktorá sa zrodila z prebodnutého Srdca Vykupiteľa na kríži, predstavuje v univerzálnom, katolíckom charaktere.



Približujú slávenie Veľkej noci v zahraničí, konkrétne v Azerbajdžane, Hondurase a na Filipínach. Pandémia nás už pár mesiacov núti zostať doma a zrejme ešte nejaký čas to tak aj potrvá. Zoberme si teda mapu a vydajme sa na veľkonočné sviatky do exotiky aspoň na diaľku. Vezmú nás tam saleziánsky biskup Vladimír Fekete, SDB, verbista Peter Fillo, SVD, a Jozef Kudla, CM, z Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul.



„Som si istý, že aj z tejto krízy vyjdeme silnejší a s niečím pozitívnym,“ hovorí o súčasnej situácii olympijský víťaz Matej Tóth, ktorý Katolíckym novinám priblížil, ako počas pandémie prebieha jeho fyzická i duchovná príprava v odloženom olympijskom roku.



Prinášajú aj rozhovor so spisovateľkou Evou Fordinálovou. Jej literárne a historické bádanie sa sústreďuje na staršiu slovenskú literatúru, najmä však z obdobia národného obrodenia, vyzdvihujúc predovšetkým osobnosť Jána Hollého, ktorú analyzovala vo viacerých vedeckých štúdiách. Veď jej rodný dom sa symbolicky nachádza oproti rodnému domu nášho velikána - národovca a spisovateľa.



Rozprávajú sa i s výtvarníkom Lubom Michalkom, ktorý sa už niekoľko rokov venuje originálnym keramickým obrazom, dokonca si vytvoril vlastnú technológiu a postupy. Okrem toho je jeho doménou dizajn sakrálnych interiérov.



Predstavujú životný príbeh českého hokejistu Matouša Maxmiliána Venkrbeca. Do hokeja bol pohrúžený, ba až zažratý ako blázon. V jeho živote však prišla radikálna zmena a hokej na niekoľko rokov opustil, aby sa potom k nemu ale opäť vrátil. No vtedy už boli na prvom mieste úplne iné hodnoty.



Katolícke noviny vám želajú požehnané, pokojné a milostiplné veľkonočné sviatky.



TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------



Rebrík 04 / 2021



Téma aprílového Rebríka ukazuje čitateľom, ako prežívali Ježišovo utrpenie a krížovú cestu niektorí Ježišovi priatelia. Príbeh Petra, Veroniky, apoštola Jána, Márie Magdalény a Šimona z Cyrény predstavuje nielen rozličné postoje týchto ľudí, ale aj to, ako ich ovplyvnilo Ježišovo priateľstvo a ako z ich príbehu môže čerpať aj každý jeden z nás. 



Aprílový Rebrík nájdete tu.



V novembri minulého roka vypukla v regióne Tigraj na severe Etiópie vojna. Časopis Rebrík pozýva čitateľov zapojiť sa do výzvy Mier pre Tigraj. Deti môžu do pierka anjela, ktorý je nakreslený v štýle etiópskej ikony, vpísať alebo nakresliť prosbu za mier, za ukončenie vojny alebo povzbudenie pre rovesníkov, ktorí trpia vojnou. Takto vytvorené krídla predložíme pani prezidentke a ministrovi zahraničných vecí, aby sa za ľudí v Tigraji prihovorili vo svete. Viac sa dočítate na strane 8.



Príbeh Na Tiberiadskom jazere rozpráva o zázračnom rybolove, ktorý sa udial po Ježišovom zmŕtvychvstaní. Aby si túto udalosť mohli deti dlhšie pripomínať, spolu s príbehom nájdu deti v strede časopisu aj vystrihovačku Rybári – loď s bohatým úlovkom rýb.



Ako možno prežívať RADOSŤ vo mne a okolo mňa? Pomôcť môže Výzva mesiaca na strane 23.



Už dlho všetci prežívame lockdown a niekedy si s tým akosi nevieme poradiť. Ako prežívať tieto dni a nezabudnúť na to, že VŠETCI SME BRATIA A SESTRY? Čo možno spolu robiť doma alebo online? Niekoľko námetov nájdete na strane 25.



Viac informácií o aprílovom vydaní časopisu, alebo možnosti objednať si ho, nájdete tu.



TK KBS informovala Katarína Jantáková a Peter Novák

-----------------------------------------------------------------



Slovo+



Najnovšie vydanie novín Slovo+ s témou Pokoj vám! Ja som to! Nebojte sa!



Aprílové číslo novín Slovo+, požehnané čítanie pre kresťanov vyjde už na konci marca, pred Veľkou nocou. V téme+ hovoríme o Kristovi, ktorý prináša pokoj a nádej do každej situácie.



Ako uchopiť nádej, ktorú nám ponúka zmŕtvychvstalý Ježiš? Vdova Henrieta Honzová hovorí v rozhovore o svojej skúsenosti, ako po ťažkej chorobe manžela ostala s piatimi deťmi sama, no cítila, že Boh ich neopustil. Prinášame aj svedectvo brata Petra Viciana, ktorý skôr, než sa stal kňazom, prešiel cestou závislosti. Nádej sa stala nosnou témou aj pre známeho spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Ponúkame vám desať výrokov o nádeji, z ktorých môžete načerpať povzbudenie. Inšpirovať sa môžete aj niekoľkými jednoduchými radami, ako budovať nádej a dôveru v dobrého Boha.



Rozprávali sme sa aj s novozvoleným pomocným biskupom o. Petrom Beňom – o pandémii, Pôste, veľkonočných sviatkoch a o tom, ako vníma veriacich na Slovensku.



Nedeľa po Veľkej noci nesie prívlastok Nedeľa Božieho milosrdenstva. Ako konkrétne Boh prejavuje svoje milosrdenstvo v našich životoch? Špeciál+ venovaný Božiemu milosrdenstvu prináša rozhovor s kapucínom Damiánom Szulowskim, misionárom Božieho milosrdenstva. Čo je potrebné urobiť, aby človek mohol prijať nezaslúžený dar od Otca? Brat Damián hovorí, že je to celkom jednoduché a stačí urobiť jediné... V ankete sme sa pýtali na najväčší zázrak Božieho milosrdenstva. Skrze zápisky sestry Faustíny si priblížime úctu k Božiemu milosrdenstvu a prísľuby, ktoré Ježiš adresuje každému z nás, ak budeme mať v úcte jeho milosrdenstvo.



V novinách nájdete aj naše stále rubriky Manželom+, Rodičom+, rubriku živá Cirkev, Portrét a Kultúra.



Noviny Slovo+ vychádzajú ako mesačník od decembra 2016. Od júla 2018 aj s cirkevným schválením miestneho biskupa – arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.



TK KBS informovala Zuzana Verešová

-----------------------------------------------------------------



Slovo 2021/07-08



Najnovšie vydanie časopisu Slovo prináša pohľad Ľuboša Pavlišinoviča na vzkriesenia opísané v Starom zákone. Ako nám Sväté Písmo ukazuje, okamihy vzkriesenia boli aj tu a diali sa cez prorokov Eliáša a Elizea a to nielen počas ich životov.



V rozhovore sme zavítali do Sloviniek, kde čitateľom Slova pani Elena a Anna Perháčové priblížili miestne zvyky počas Veľkého pôstu a sviatkov Paschy. A na záver rozhovoru pridali aj recept na miestny slaný koláč bališ, ktorý skauti z Talianska nazvali slovinčianskou pizzou.



V slove pre rodinu Juraj Gradoš poukazuje na význam chovu domácich zvierat pri výchove detí. Zároveň prináša aj návod, ako sa s odchodom domáceho "miláčika" vysporiadať.



V svedectve sa Peter vracia k minuloročnej Pasche a opisuje svoju cestu k Bohu v tomto pandemickom období.



Martina Diheneščíková približuje ženu, ktorá stála na rozmedzí Starého a Nového zákona - svätú Alžbetu a jej príbeh.



Pred sto rokmi sa narodil jeden z najväčších slovenských gréckokatolíkov - Štefan Boleslav Roman. Jeho život a význam približuje v svojom článku Daniel Černý.



A na záver vyberáme predstavenie iniciatívy pána Jána Figeľa za otvorenie našich chrámov, ktorú podporili aj gréckokatolícki biskupi.



TK KBS informoval Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024