Saleziáni v Tigrai: Zahynulo veľa ľudí. Prišli o svoj majetok a domov

TK KBS, pmd, fid, ml; pz | 24. 03. 2021 09:55



Etiópia 24. marca (TK KBS) Z etiópskeho regiónu Tigraj, kde od novembra zúri vojna medzi etiópskymi ozbrojenými silami a jednotkami Ľudového oslobodzovacieho frontu (TPLF), prichádza len málo správ.



Saleziáni don Bosca, ktorí tam pracujú, opisujú dramatickú humanitárnu situáciu takto: „Od vypuknutia vojny 4. novembra 2020 zahynulo už veľa ľudí. Prišli o svoj majetok aj domov. Tisíce utekajú pred bombami a streľbou. Sú z nich utečenci a presídlenci vo vlastnej krajine. Ako bohatí, tak aj chudobní postávajú pred našimi dverami každý deň a prosia o jedlo, aby prežili,“ uvádza pre agentúru News Agency jeden zo saleziánov. 



„V ten večer, 20. novembra 2020 (keď boje zasiahli mesto Adua), na zemi ležalo veľa tiel bez známok života a zranení sa pokúšali uniknúť vojne. Posledné mesiace sú temné, lebo už dva mesiace tu ľuďom chýbajú elektrické siete, dodávky vody, komunikácie atď. Ďakujeme Bohu za to, že v našom areáli máme studňu, z ktorej vďaka generátoru môžu od skorého rána prichádzať tisíce ľudí načerpať si vodu,“ hovoria saleziáni don Bosca o vývoji situácie.



Misionárske organizácie robia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli vnútorne presídleným osobám, ktoré ‚utiekli do Aduy zo vzdialených miest ako Setit Humera, Kafta Humera, Mereb a Segede‘.



Presídlencov prijímajú v minimálne 5 centrách zvlášť Misionárky lásky (MC) a Dcéry Márie pomocnice kresťanov (FMA). Sestry a rehoľníci saleziánov don Bosca medzi nimi roznášajú jedlo. Okolo 2 200 až 2 600 ľudí dostane každý deň sendvič. Saleziáni tiež presídlencom poskytujú rôzne ďalšie potrebné zásoby a prosia o finančnú pomoc. Vojna vyvolala veľkú humanitárnu krízu, ktorá postihla najmenej 4,5 milióna ľudí.



Celkovo ide o vyše 2 milióny vnútorne presídlených osôb a desaťtisíce utečencov, ktorí hľadajú útočisko v susednom Sudáne. Konflikt by sa mohol rozšíriť aj do iných oblastí Etiópie a susedných štátov Eritrea a Sudán, čo by spôsobilo humanitárnu krízu ešte dramatickejších rozmerov.



Medzičasom, organizácia Lekári bez hraníc odsúdila úmyselné ničenie a rabovanie zdravotných stredísk v Tigraji. Vo svojom vyhlásení pre agentúru Agenzia Fides uvádzajú, že „zo 106 zdravotníckych zariadení, ktoré tímy Lekárov bez hraníc v období od polovice decembra do začiatku marca navštívili, bolo takmer 70% z nich vyplienených a viac ako 30% poškodených. Len 13% zariadení mohlo fungovať normálne“.

(Zdroje: Agentúra Figes, Pápežské misijné diela / Preložila: Lenka Balková).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024