Nové Katolícke noviny vysvetľujú, prečo nás oslovuje mlčiaci Ježiš

TK KBS, tk, ml; pz | 24. 03. 2021 09:30



Bratislava 24. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, prinášame ich anotáciu.



-----------------------------------------------------------------



Katolícke noviny 12/2021



Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, prečo a akým spôsobom nás oslovuje mlčiaci Ježiš. Aj keď mlčanie nie je štandardným prejavom v komunikácii dvoch či viacerých ľudí, má svoje opodstatnenie a je osožné takýto spôsob vyjadrovania akceptovať. Zvykli sme si, že na všetko musí byť odpoveď. Opak je však pravda. Kristus, ktorý na položenú otázku ostáva v pozícii mlčiaceho, je toho svedectvom.



Predstavujú novú kalváriu na Kysuciach, ktorá si ctí odkaz predkov. Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie požehnali minulý rok kalváriu v Krásne nad Kysucou. Okrem toho, že je zasadená do malebného prostredia kysuckej prírody, je zaujímavá aj tým, že výjavy jednotlivých zastavení krížovej cesty sú vykované z materiálov, ktoré ľudia na horniakoch používali v minulosti pri svojej práci.



Približujú životné príbehy rehoľníčok z Kongregácie školských sestier svätého Františka Viliamy Štefánie Mihalusovej a Ľudmily Marty Červenej, ktoré vydali svedectvo Kvetnej nedele. Práve počas nej sa 27. marca 1983 uskutočnil zásah Štátnej bezpečnosti proti členom rehoľnej spoločnosti sv. Františka z Assisi v Československu.



Rozprávajú sa s pátrom verbistom Stanislavom Krajňákom o jeho statočnom otcovi Jozefovi Krajňákovi. I keď politický režim zabránil Jozefovi Krajňákovi stať sa kňazom, zostal verným Kristovým nasledovníkom, čo potvrdil aj nebojácnym vystúpením na pohrebe biskupa Jána Vojtaššáka v Zákamennom.



Približujú jedinečnosť Krížovej cesty z pera francúzskeho básnika Paula Claudela. Meno Paula Claudela žije v slovenskom literárnom a kultúrnom priestore už takmer celé jedno storočie. Čitateľ pozná v slovenskom preklade časť z Claudelovej poézie, jeho eseje o verši a náboženstve, ale aj výber z dramatickej tvorby autora. Aktuálne vyšla v slovenskom preklade Jána Švantnera Claudelova Krížová cesta, ktorú básnik pôvodne napísal v roku 1911.



Predstavujú irackých mučeníkov tretieho tisícročia. Hoci veľká časť irackých svätcov žila v prvom tisícročí, tento fakt sa môže čoskoro zmeniť – medzi mnohými kresťanmi, ktorí za posledných dvadsať rokov položili za vieru život, je 48 sýrskokatolíckych a šesť chaldejských Božích služobníkov.



TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024