Pápež František: „Sestra voda“ nie je tovar

TK KBS, RV, jb; rp | 22. 03. 2021 14:55



Vatikán 22. marca (RV) Pondelok 22. marca je Svetovým dňom vody, na ktorého významný cieľ upozornil aj pápež František. Tejto problematike venuje Cirkev veľkú pozornosť aj dôrazom na odstraňovanie nerovnosti v prístupe k pitnej vode a jej negatívnych sociálnych dopadov, ktoré ešte viac vystúpili do popredia v súvislosti s pandémiou Covid-19.



Vatikánske Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v súčasnosti realizuje projekt „WASH“, zameraný na prístup k pitnej vode, sanitárnym systémom a hygiene, so zapojením 22 krajín. Pred rokom vyšiel na túto tému aj dokument s názvom „Acqua fons vitae“ – Voda, zdroj života.



„Svetový deň vody ... nás pozýva uvažovať nad hodnotou tohto nádherného a nenahraditeľného Božieho daru. Pre nás veriacich „sestra voda“ nie je tovar: je to univerzálny symbol a zdroj života a zdravia.“



Týmito slovami pripomenul význam vody Svätý Otec František v nedeľu 21. marca. Povzbudil všetkých, čo aktívne odpovedajú na výzvu nedostatočného a nerovného prístupu k tomuto Božiemu daru:



„Preveľký počet bratov a sestier má len nedostatočný prístup k vode, a to azda aj znečistenej. Je potrebné zaistiť všetkým pitnú vodu a hygienické služby. Ďakujem a povzbudzujem všetkých, ktorí v rozličných profesiách a zodpovednostiach pracujú pre tento tak dôležitý cieľ.“



Zo strany Svätej stolice zastrešuje aktivitu 



v tejto oblasti Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj, na čele s kardinálom Petrom Turksonom. V súčasnosti prebieha projekt „WASH“ zameraný na prístup k pitnej vode, sanitárnym systémom a hygiene. Zapojených je doň 150 cirkevných zdravotných štruktúr v 22 krajinách. Na iniciatíve dikastéria spolupracujú rehoľné kongregácie, biskupi, Medzinárodná katolícka charita, ako aj Global Water 2020, trojročný program verejno-súkromnej iniciatívy so sídlom v USA.    



Pred rokom, v marci 2020, vydalo Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj dokument Acqua fons vitae (Voda, zdroj života) s podnadpisom „Usmernenia ohľadom vody, symbolu plaču chudobných a plaču Zeme“. Vychádza z katolíckej sociálnej náuky a skúseností z práce členov Cirkvi v rôznych krajinách. Rozsiahlu problematiku (109 odstavcov) si všíma v troch sektoroch: voda pre ľudské užívanie; voda ako zdroj pre ľudské činnosti, najmä poľnohospodárstvo a priemysel; a do tretice voda v zmysle vodných plôch: riek, jazier, morí a oceánov.



Pápež František v tejto súvislosti vo svojom nedeľnom príhovore vyzdvihol jeden z konkrétnych príkladov činnosti v jeho rodnej Argentíne:



„Myslím napr. na «Univerzitu vody», v mojej vlasti, na tých, čo sa v nej angažujú a šíria povedomie o dôležitosti vody. Veľká vďaka vám, Argentínčania, ktorí pracujete na tejto «Univerzite vody».“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024