Pripomenieme si 33. výročie od Sviečkovej manifestácie v Bratislave

TK KBS, tk, fki, pko; ml | 21. 03. 2021 19:15



Bratislava 21. marca (TK KBS) Dvadsiateho piateho marca uplynie 33 rokov, čo sa na Hviezdoslavovom námestí zišli tisíce ľudí, aby na pokojnom zhromaždení so sviečkami v rukách vystúpili v prospech reálnej demokracie a žiadali od vtedajšieho režimu náboženskú slobodu a občianske práva pre všetkých.



Bolo to významné spoločenské vzopätie, predovšetkým kresťanov, v prospech práv veriacich ale i neveriacich. Odpoveď režimu bola tvrdá. Približne tisíc policajtov bolo povolaných do jednej z najväčších policajných akcií, aby pokojnú demonštráciu rozohnali brutálnou silou – obuškami, autami i vodnými delami.



Jednoznačným morálnym víťazom tzv. sviečkovej manifestácie boli jej organizátori a účastníci; za reakciu totalitného režimu sa hanbili aj niektorí jeho predstavitelia, napr. aj vtedajší minister kultúry Miroslav Válek. Sviečková manifestácia bola jedným z dôležitých impulzov, ktoré spustili procesy, ktoré viedli v novembri 1989 k pádu režimu.



Dnes je Sviečková manifestácia vnímaná ako najvýznamnejšia udalosť nedávnych slovenských dejín, ako najodvážnejšie vystúpenie občanov Slovenska  v období komunistickej diktatúry. Je pamätným dňom SR Zápasu za ľudské práva. Táto historická udalosť nadčasovo povzbudzuje k občianskej angažovanosti, občianskej odvahe a angažovanosti za spoločné dobro pre všetkých.



Fórum kresťanských inštitúcií sa snaží udržiavať Sviečkovú manifestáciu živou v rámci historickej pamäti národa.



Tohtoročná spomienka môže byť opäť iba v online priestore a vzhľadom na celkovú situáciu v spoločnosti sme sa rozhodli zamerať ju na ODVAHU. Podujatie sa uskutoční 25. marca 2021 o 19:00. Hosťami online večera budú Miriam Lexmann (poslankyňa Európskeho parlamentu), vladyka Cyril Vasiľ (apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie), Jozef Majchrák (novinár), Skyva (hudobný hosť) a Štefan Chrappa (moderátor).



Bližšie informácie je možné nájsť TU.



Podujatie bude vysielané online na youtube. Záujemcovia môžu vyplniť  prihlasovací formulár, účastníci dostanú na e-mail pripomienku aj s linkom na podujatie. Okrem toho FKI v rámci kampane #prihlasimeSa zachytilo niekoľko výpovedí angažovaných ľudí, medzi iným Františka Mikloška, ktorý bol pred 33 rokmi oficiálnym oznamovateľom Sviečkovej manifestácie vtedajším úradom.



Bližšie informácie poskytne Pavol Kossey (0907 897 964), podpredseda FKI.

Bratislava, Svieckova manifestacia, plagat, 2021

Bližšie informácie o Sviečkovej manifestácii



Pred 33 rokmi komunistický režim potlačil pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v Bratislave (25. marca 1988). V Československu toto podujatie vošlo do dejín ako Sviečová manifestácia. Na Hviezdoslavovom námestí vtedy zástup modliacich sa veriacich so sviecami v rukách násilne rozohnali príslušníci verejnej a štátnej bezpečnosti. Ide o jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v Československu.



Na Veľký piatok1988 v Bratislave prešalo. Ľudia sa schovávali pod dáždnikmi i preto, aby im nezhasli sviečky, ktoré držali v rukách. Zaznela hymna a modlitby. Okolo šiestej večer prišiel rozkaz pokojne zhromaždenie rozohnať silou. Do dáva vrátali autá, prišli rany obuškami, proti ľuďom použili i vodné delá. Zranených dodnes nikto nespočítal, zatknutých bolo približne dve stovky. Zvolávateľ zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti.



Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok.



Manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“.



Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa monolitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989. CHRONOLÓGIU Sviečkovej manifestácie je možné nájsť ::TU::









Zdroje: Archív TK KBS / FKI



 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024