Pápež František k aktivistom: Laicizmus sa nesmie stať náboženstvom

TK KBS, cz, rp; pz | 18. 03. 2021 16:41



Vatikán 18. marca (TK KBS) Ste mladí, môžete zaviesť zmeny, pretože rozumiete, v čom spočívajú. Nemáte skúsenosti, ale to môže byť vašou výhodou, pretože vás to núti ku kreativite, povedal pápež František počas stretnutia so skupinou mladých sociálnych a ekologických aktivistov z Francúzska. Pápež ich prijal na súkromnej audiencii v pondelok 15. marca.



Počas stretnutia hovorili o ekologickej a hospodárskej transformácii v duchu encykliky Laudato si'. Mladí Francúzi potom o priebehu rozhovoru rozprávali pre Vatikánsky rozhlas. Priznali, že ich prekvapilo, ako veľmi František počíta s mladými ľuďmi a očakáva, že práve od nich vzíde impulz k zmenám. Hovorí Cyril Dion z Občianskej konvencie pre klímu (Convention citoyenne pour le climat):



"Pápež veľmi pozorne počúval, čo sme mu hovorili o ekologickej a sociálnej kríze. Poznamenali sme, že zastupiteľské demokracie majú veľké problémy s rozpoznaním týchto kríz a začatie potrebných iniciatív. Boli sme tak trochu zaskočení tým, čo pápež hovoril, pretože sa to zhodovalo s našimi závermi. Trebárs v otázke sveta financií, ktorý paralyzuje pôsobenie verejných inštitúcií, vytvára akúsi dymovú clonu, ktorá sťažuje vytvorenie vlastného úsudku o situácii a následné zodpovedné rozhodnutia, ktoré chránia ľudí a životné prostredie. Pápež kládol silný dôraz na to, že vďaka spolupráci najmladších a najstarších môže dôjsť k zmenám. Povedal nám, že po svojej voľbe napísal posolstvo mladým Argentínčanom, v ktorom ich vyzýval, aby vyšli do ulíc a presadili zmeny. To isté hovorím tiež vám - dodal František - musíte otriasť vládou, prinútiť ju k zmenám. Veľmi zdôrazňoval, že pre neho nie je Laudato si' encyklikou len ekologickou, ale aj sociálnou. Konštatoval, že naším poslaním je ako boj s finančnickým svetom tak aj s populizmom, ktorý predstavuje veľké ohrozenie. Podľa pápeža je najlepším spôsobom boja proti populizmu načúvanie ľudu, pretože dobrá vláda je taká, ktorá dôveruje svojim obyvateľom."



Počas stretnutia s mladými sociálnymi a ekologickými aktivistami z Francúzska hovoril pápež tiež o podmienkach dôstojného spolužitia. Hovorí Samuel Grzybowski z hnutia Coexister:



"Pápež hovoril tiež o svetskosti, čo nemalo byť témou nášho stretnutia. Povedal, že svetskosť nie je to isté, čo laicizmus. Štát musí byť svetský, pretože konfesné štáty napáchali veľa zla. Štát musí byť svetský, ale keď sa laicizmus stane náboženstvom, je to ako pes, ktorý sa vracia k svojim zvratkom. To sú veľmi silné slová! Je totiž pravdou, že vo Francúzsku pôsobí agresívny laicizmus mnoho utrpenia. Dopadá často na všetkých veriacich. Preto hovoril pápež o potrebe uznať transcendenciu v každom človeku. (...) Vytvoril tiež veľmi zaujímavý neologizmus. Vyhlásil, že populizmus nie je "popularismus". Takéto slovo v našom jazyku neexistuje. Zaviedol tento novotvar, aby ukázal, že populizmus sa necháva viesť ideológiou, ktorá nás obmedzuje, uzatvára, izoluje od sveta, zatiaľ čo "popularismus" je skutočným započúvaním sa do hlasu ľudu, vychádzania od ľudu, od základov. Povedal nám, aby sme v demokracii nedôverovali populizmom, ktoré na seba môžu brať rôzne podoby."




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024