Nová sekretárka Pápežskej biblickej komisie: Biblistky predtým nebolo vidieť

TK KBS, RV cz, rp; pz | 17. 03. 2021 15:40



Vatikán 17. marca (TK KBS) Nuria Calduchová-Benagesová z kongregácie Misionárok Svätej rodiny z Nazareta zasvätila svoj život biblickým štúdiám. Vyučuje Starý zákon na Pápežskej Gregorovej univerzite, pôsobí na Pápežskom biblickom inštitúte a zúčastnila sa na prácach v študijnej komisii o diakonáte žien (2016-2019). Minulý týždeň ju Svätý Otec vymenoval za sekretárku Pápežskej biblickej komisie, ktorej sa stala členkou v roku 2014. Táto 64 ročná rehoľníčka, pochádzajúca z Barcelony, spolupracuje s Katolíckou biblickou federáciou a prispieva do špecializovaných teologických časopisov. V roku 2008 sa ako odborná poradkyňa zúčastnila na biskupskej synode o Božom slove.



V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas neskrýva nová sekretárka Pápežskej biblickej komisie svoje prekvapenie a vďaku z dôvery, ktorú jej vymenovanie znamená. "Myslím si, že zastúpenie žien v tejto komisii, rovnako ako v iných, je kladný a významný prvok, ktorý v Cirkvi otvára nové obzory,” podotýka a pokračuje: "Aj skúsenosť z práce v komisii o diakonáte žien, hoci sa dospelo k čiastkovým výsledkom, bola veľmi obohacujúca, ako z intelektuálneho, tak z cirkevného a ľudského hľadiska. Medzi členmi komisie sa vytvorili priateľské vzťahy a naďalej pokračujeme v spolupráci, čo považujem za privilégium".



Podľa španielskej biblistky môžu ženy vnášať do štúdia Božieho slova svoju kompetenciu, záujmy a perspektívu, a to najmä so zreteľom na štúdium biblických ženských postáv, ich rozprávanie, používanie metafor zo ženského sveta. "Pred štyridsiatimi rokmi, keď ženy-biblistky boli takmer neviditeľné, sa o týchto témach a prístupe k Písmu v biblistických kruhoch vôbec neuvažovalo. Dnes si ich naopak všetci cenia - ako muži, tak ženy, a vychádza stále viac takto zameraných publikácií. V niektorých biblických príbehoch sú ženy skutočnými protagonistkami izraelských dejín a majú naplniť dôležité poslanie, prospešné celému ľudu. V ďalších sú iba nástrojom mužskej moci a inde zase sú úplne umlčané autorom, takže ich hlas nie je počuť. V tom je naša hlavná ťažkosť. Okrem toho nezabúdajme, že ide o veľmi staré texty, ktoré ženu popisujú podľa archetypov danej doby a z androcentrického zorného uhla pisateľov".




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024