Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duchovné potreby ľudí

TK KBS, rlu, jhe, ml; pz | 16. 03. 2021 09:16



Bratislava 16. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí. V relácii Rádia LUMEN Zaostrené to zdôraznil profesor Marek Šmid z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. Marián Sekerák z Vysokej školy Ambis v Prahe doplnil, že okrem toho by mal byť štát pre cirkvi partnerom spoločného dialógu o možnostiach pastorácie v dobe pandémie. Príkladom, že to ide, je susedná Česká republika, a to aj napriek tomu, že po duchovných službách je tam menší dopyt ako na Slovensku. 



Človek má okrem fyzických aj duchovné a duševné potreby. Diskusia o ich napĺňaní je preto podľa profesora ústavného práva Mareka Šmida na mieste aj vo vážnej pandemickej situácii. „Človek niečo očakáva, niečím sa trápi, má nejaké radosti a niečo mu to všetko pomáha zdolávať. Pre ľudí s náboženským presvedčením je to určite možnosť mať prejavovať svoju vieru,“ zdôraznil v relácii. 



Dá sa predpokladať, že na Slovensku by v prípade povolenia verejných bohoslužieb prišlo do chrámov viac ľudí ako v Českej republike. To však podľa Mareka Šmida nie je prijateľný argument pre zachovanie úplného zákazu. Tvrdí, že cirkev by mohla ťažiť z doterajších skúseností s obmedzeniami pri bohoslužbách. „Vedia vytvoriť podmienky na to, aby stretanie nebolo nebezpečné,“ konštatoval. 



Marián Sekerák dodal, že vyhovieť slovenským biskupom a sprístupniť verejné bohoslužby s obmedzeniami by malo byť záujmom aj premiéra Igora Matoviča, keďže sa sám považuje za veriaceho človeka.



„Cirkvi potrebujú vidieť v štáte určitého partnera. A musia vidieť dialóg, alebo mal by sa viesť spoločný dialóg. A myslím si, že aj tieto aktivity a iniciatívy biskupov k tomuto vedú, lebo zdá sa, že zo strany štátu, teda aspoň tej aktuálnej vládnej reprezentácie, tie tendencie nie sú alebo nie sú nejako viditeľné,“ zdôraznil. 



Celú reláciu Zaostrené o tom, prečo nie je u nás povolená ani individuálna pastorácia, je možné nájsť v archíve Rádia LUMEN.



-

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024