Nadácia ACN vyzýva medzinárodné spoločenstvo na pomoc civilnému obyvateľstvu Sýrie

TK KBS, ACN, rp; pz | 15. 03. 2021 18:35



Bratislava 15. marca (RV) Pápežská nadácia ACN dnes vydala stanovisko, v ktorom zdôrazňuje povinnosť pomôcť trpiacemu civilnému obyvateľstvu v Sýrii. „Životne ohrozená je hlavne kresťanská menšina. V ich mene žiadame EÚ a USA, aby presadili existujúci medzinárodný právny rámec, ktorý umožňuje humanitárne výnimky z embarga,“ píše sa v oficiálnom stanovisku nadácie ACN, ktoré vydala dnes. Po desiatich rokoch od začiatku konfliktu v Sýrii, žiada nadácia medzinárodné spoločenstvo, aby uľahčilo poskytovanie humanitárnej pomoci tejto sankcionovanej krajine.



V prípade Sýrie sa totiž nedajú využiť existujúce výnimky v sankčnom režime. Ťažkosti s prevodom peňazí a dovozom humanitárneho tovaru tak znemožňujú mimoriadne potrebnú pomoc. Aj keď sankcie pripúšťajú výnimky pri poukazovaní peňazí na účely humanitárnej pomoci, jednoducho to nefunguje.



Prečo sa to vlastne deje?



V dôsledku sankcií, európsky kód IBAN a americký SWIFT blokujú takmer každý prevod do Sýrie, respektíve akéhokoľvek mesta v krajine. Takmer 14 miliónov Sýrčanov je pritom závislých od humanitárnej pomoci. Cirkevné inštitúcie a mimovládne organizácie nedisponujú logistickými kapacitami na to, aby mohli doviezť do krajiny humanitárny tovar.



Dobrodinci nadácia venujú dary na projekty, a nadácia tieto financie posiela projektovým partnerom, aby mohli na mieste kúpiť potraviny, medicínsky tovar a oblečenie. "Ako nadácia preto žiadame medzinárodné spoločenstvo vydať bankám pokyn, aby uznávali prevody peňazí na humanitárne účely, ako to stanovujú výnimky z platných sankcií," píše nadácia.



Okrem ťažkostí s prevodom peňazí upozorňuje nadácia ACN i na problémy s dovozom humanitárneho tovaru do Sýrie. Partneri nadácie musia pri získavaní povolení od sankčných orgánov podstupovať priam neprekonateľné, komplikované viacjazyčné procedúry. Aj pri žiadosti o malé množstvo tovaru sú nevyhnutné povolenia a platia sa vysoké poplatky. Zvlášť zložitý je dovoz tovaru, ktorý by sa mohol použiť na iné ako humanitárne účely – patrí sem napríklad sušené mlieko, také potrebné pre podvyživené bábätká a deti.



V stanovisku, ktoré odoslalo riaditeľstvo nadácie ACN, požaduje od medzinárodného spoločenstva, aby vytvorilo jasné postupy, ktoré stanovia, čo je dovolené a zakázané, a potom umožnilo realizovať dovolené. Navrhuje tiež, že dočasným riešením by mohlo byť vydanie všeobecných licencií pre určité mimovládne organizácie.



Nadácia ACN prostredníctvom svojich dobrodincov podporuje chudobné obyvateľstvo Sýrie, predovšetkým kresťanov rôznych denominácií. Od vypuknutia konfliktu v polovici marca 2011 žijú títo ľudia v katastrofálnych podmienkach. V dôsledku nútenej migrácie hrozí, že kresťania zo Sýrie úplne odídu.



Napriek ťažkostiam však ACN od začiatku desaťročného konfliktu poskytla takmer 42 miliónov eur pomoci, ktorými podporila vyše 900 humanitárnych a pastoračných projektov miestnej cirkvi.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024