Anglicko povolilo krvné testy s cieľom odstrániť deti s Downovym syndrómom

TK KBS, RV, zk; rp | 24. 02. 2021 19:58



Anglicko 24. februára (RV) Vo všetkých anglických nemocniciach bude od prvého júna k dispozícii kontroverzný krvný test, tzv. NIPT test, ktorý odhaľuje genetické poruchy už od deviateho týždňa tehotenstva. Systematické vykonávanie umelých potratov na základe tohto testu by viedlo k eliminácii prakticky všetkých detí s Downovým syndrómom.



Ako informuje taliansky denník Avvenire, vykonávanie spomínaného testu bolo povolené aj napriek výhradám zo strany Združenia britských lekárov (British Medical Association), ako aj Bioetickej rady Nuffield (Nuffield Council on Bioethics). V Škótsku a vo Walese je už test zavedený.



NIPT test, čiže neinvazívny prenatálny test, už v deviatom a desiatom týždni tehotenstva z krvi odhalí genetické poruchy ľudského plodu s presnosťou na 98%. Je zároveň lacnejší než doteraz vykonávaná aminocentéza, čiže odber plodovej vody.



Lynn Murrayová, hovorkyňa skupiny „Don’t screen us out“ bojujúcej za právo na život detí s Downovým syndrómom, ktorá je sama nositeľkou tohto syndrómu, uvádza: „Obavy, že tieto deti budú úplne odstránené sa stáva skutočnosťou. Ide o menej invazívny a lacnejší test, než je aminocentéza, ponúkaná ženám, u ktorých je pravdepodobnosť, že budú mať dieťa s Downovým syndrómom. Britský zdravotný systém dúfa, že sa v Anglicku veľmi rozšíri, čo povedie k úsporám.



V 26 anglických štátnych nemocniciach, ktoré už NIPT test povolili, bol zaznamenaný  30% pokles narodenia detí s Downovým syndrómom. Už dnes je vo Veľkej Británii potratených viac než 90% ľudských plodov s Downovým syndrómom – čiže 700 ročne. Tento pomer by mohol od 1. júna dosiahnuť hodnotu 100%.“



Už v roku 2017 Bioetická rada Nuffield upozornila na riziko, že sa na tehotné ženy bude tlačiť, aby vykonali tento test zacielený na nájdenie genetických porúch plodu a že budú následne ponechané osamote zoči-voči rozhodnutiu podstúpiť umelý potrat.



Predstavitelia združenia žiadajú vládu, aby monitorovala dopad testu NIPT na deti s Downovým syndrómom. Zároveň žiada zreformovanie britského Programu skríningu porúch ľudských plodov („Fetal Anomaly Screening Programme“), pretože sú „presvedčení, že je vedený eugenickou diskriminačnou mentalitou voči postihnutým“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024