Cieľom pokánia je podľa katolíckeho kňaza Jozefa Jurdáka OSA zmena

TK KBS, rp; pz | 19. 02. 2021 11:24



Bratislava 19. februára (TK KBS) Cieľom pokánia je podľa katolíckeho kňaza Jozefa Jurdáka OSA zmena, alebo lepšie povedané zlepšenie života vo vzťahu v Bohu a k blížnym. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, pokánie môže napomôcť k obnove či posilneniu viery tým, že chcem viac spolupracovať s Božou milosťou, ako sa spoliehať na vlastné sily. V pôstnom čase by podľa neho určite nemalo chýbať čítanie Božieho. „Ale nie je potrebné lámať rekordy v prečítaní kapitol či kníh Svätého Písma, ale skôr ísť do hĺbky prečítaného textu. Zastaviť sa nad vetou či slovom a rozmýšľať, k čomu ma to slovo či veta dnes pozýva,“ zdôraznil augustinián Jozef Jurdák.



 



 



S pôstom je podľa neho úzko spojená aj almužna, a teda to čo si ja nedám (obed, kávu…), to mám potom darovať tomu, kto nemá. „Len týmto spôsobom zriekanie sa má svoj význam,“ upozornil augustiniánsky kňaz, podľa ktorého s Božou pomocou a vďaka jeho milostí nám môže byť dopriate, aby sme sa cez pôst oslobodili od rôznych vecí, či spôsobov a návykov, ktoré nás zbytočne zaťažujú a naopak môžeme získať viac možností na konanie dobra, jednoducho byť o niečo lepšími.



 



 



V súčasnosti by Jozef Jurdák odporúčal každému pôst od informácií, alebo pre mladších od niektorých aplikácií. „Príklad: koľko minút som venoval čítaniu článkov a správ (pozeraním televízie, používaním mobilu), toľko minút denne by som mohol v pôstnom čase čítať hodnotnú knihu,“ vyzýva s tým, že pôst od medií, správ či aplikácií može byť pomôckou pre striedmosť v oblasti využívania času a na druhej strane pôst v jedle nás učí striedmosti v strave a mal by viesť k podeleniu sa s núdznymi.



 



 



Výsledkom pôstu má byť podľa Jozefa Judráka dobrá príprava na slávenie Veľkonočných sviatkov, urobenie kontroly srdca, či nie je zamrznuté, zavreté, oslabené a v pôstnom čase urobiť zmeny, ktoré napomôžu k rozmrazeniu, otvoreniu či posilneniu srdca tak vo vzťahu k Bohu ako aj vo vzťahu k blížnym. „Aktuálna pandemická situácia vplýva na mnohých negatívne, a preto by som povedal, že každý by mal hľadať vo svojom okolí ako poslúžiť a pomôcť takýmto ľuďom. Ak mám v susedstve staršiu osobu môžem jej ísť nakúpiť. Ak mám starých rodičov, ktorých nenavštevujem môžem im každý večer zatelefonovať a povedať čo pekné som v daný deň prežil, prípadne sa s nimi aj telefonicky pomodliť desiatok ruženca. Kto hľadá, určite nájde aj spôsob, aj ľudí, ktorí potrebujú nejakú pomoc či povzbudenie,“ povedal.



 



 



Na konci pôstneho obdobia by bolo ideálne vykonať si dobrú svätú spoveď. Ale v tejto aktuálnej situácii a s rôznymi obmedzeniami je to náročné. „Prichádza mi na um spomienka z detstva, keď som chodieval na svätú spoveď, tak som sa najprv doma ospravedlnil rodičom, prípadne ďalším členom rodiny a potom som šiel do kostola na svätú spoveď. A práve toto môžeme a možno by sme aj mali praktizovať v našich rodinách či spoločenstvách hoc aj každý deň a potom hneď, keď to bude možné pristúpiť aj k sviatosti zmierenia v kostole,“ hovorí Jozef Jurdák OSA.



 



 



Situácia v spoločnosti nie je jednoduchá, naopak je stále neistá. V tejto súvislosti Jozef Jurdák pripomína citát zo Svätého písma: „Na neho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará.“ (1Pt 5,6-7). „Aj v tejto neľahkej dobe sa učíme dôverovať Bohu. Môžeme aj celú pandémiu prirovnať k pôstnemu obdobiu bez kín, reštaurácií, zahraničných dovoleniek. Ale máme stále to najnutnejšie a zisťujeme, že bez mnohých vecí či potrieb môžeme žiť. Krásne to vystihuje sv. Augustín vo svojej regule: „V skutočnosti je lepšie uspokojiť sa s málom, než žiť v hojnosti.“,“ zdôrazňuje augustinián Jozef.



 



 



Na sprostredkovanie nádeje stačí byť podľa neho „láskavým človekom, ktorý odloží nabok svoje starosti a naliehavé potreby, aby venovaval pozornosť, aby daroval úsmev, aby povedal slovo povzbudenia, vytvoril priestor na vypočutie uprostred toľkej ľahostajnosti“ (Fratelli tutti). „Stačí to a to,  hovorím z vlastnej skúsenosti. Nedávno blahoslavený Carlo Acutis, keď prežíval veľké bolesti na sklonku svojho života, hovoril, že mnohí trpia omnoho viac. Ak máme otvorené oči, vidíme rôzne ťažkosti a problémy ľudí okolo nás. Keď dokážeme ísť v ústrety a poslúžiť, povzbudiť, rozsievame nádej do dnešnej doby,“ povedal.



 



 



Všetko záleží podľa Jozefa Judráka od lásky. „Láska k Bohu ma ženie, aby som za sebou zatvoril dvere a modlil sa k Otcovi a na druhej strane láska k blížnemu ma ženie, aby som išiel von a slúžil tým, ktorí to potrebujú. Všetko závisí od môjho srdca, či sa uzatváram pred svetom alebo blížnymi alebo sa chcem chváliť, či prezentovať svoju službu, alebo to robím nezištne. Otec vidí aj v skrytosti a vidí s akými úmyslami niečo robím či nerobím a On to aj odmení,“ povedal augustinián Jozef s tým, že praje sebe aj všetkým čitateľom portálu tkkbs.sk, aby toto pôstne obdobie uzdravilo  naše srdcia od všetkých zbytočných či nezdravých úmyslov a naplnilo sa opravdivou láskou k Bohu a k blížnym. „Potom nájdeme aj spôsoby čoho sa zriekať, ako slúžiť iným i ako sa dobre modliť,“ dodal.



 



 



Augustiniáni majú na Slovensku kláštor v Košiciach. Žijú v ňom štyria spolubratia. Chcú uskutočňovať ideál svätého Augustína. Jozef Judrák je ekonómom komunity.



 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024