Šíitsky vodca Muktada as-Sadr privítal pápežovu návštevu Iraku

TK KBS, RV cz, rp; pz | 15. 02. 2021 15:18



Bratislava 15. februára (TK KBS) Irácky šíitsky duchovný a politik Muktada as-Sadr poprel skutočnosť, že by nadchádzajúca cesta pápeža Františka do Iraku vyvolávala odpor či kritiku. „Ústretovosť voči druhým náboženstvám je dobrá a jeho návšteva je vítaná. Stojíme pred našimi dverami s otvoreným srdcom,“ vyhlásil Sadr na sociálnej sieti Twitter a k Františkovej návšteve v posvätnom meste šíitského islamu poznamenal: „Nadžaf je hlavným mestom náboženstva a pápeža tu prijmeme ako ctiteľa mieru“.



 



Podľa informácií miestnej tlače sa irácky premiér Mustafa Kazim stretol s apoštolským nunciom v Bagdade, Mons. Mitja Leskovarom, aby hovorili o prípravách na apoštolskú cestu. Iracký premiér potvrdil, že vláda aj národ pápeža očakávajú: „Návšteva Jeho Svätosti prispeje k upevneniu stability v Iraku a šírenie ducha bratstva v našej krajine i celom regióne, “ zdôraznil. Ako dodal, politickí predstavitelia aj náboženskí vodcovia podporujú úsilie Svätej stolice o spravodlivosť, odstránenie extrémizmu a šírenie tolerantného ducha.



 



Ak pápež František v dňoch 5. až 8. marca do Iraku odcestuje, tak pôjde vôbec o prvú pápežovu návštevu v tejto prevažne moslimskej krajine. Nad cestou však visí viacero otáznikov, zapríčinených nielen bezpečnostnou situáciou, ale aj pandémiou koronavírusu, ktorá si doteraz v Iraku vyžiadala život desiatich tisíc ľudí. Pápež by sa mal v posvätnom šíitskom meste Nadžaf stretnúť s najvyšším predstaviteľom iráckych šíitov, velkoajattoláhom Alim al Sistáním. Nadžafsku mešitu považujú šíiti za tretiu najvýznamnejšiu na svete.



 



Pápež František do Iraku príde po stopách sv. apoštola Tomáša, aby povzbudil veriacich tamojšie chaldejskej cirkvi. Podľa údajov pápežskej nadácie "Kirche in Not" doteraz v tejto krajine žije zhruba 300 tisíc kresťanov, zatiaľ čo pred 30-40 rokmi dosahoval ich počet poldruha milióna.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024