Oslávime 29. svetový deň chorých, pripomínajú ho aj slovenskí biskupi

TK KBS, tk, ml; pz | 10. 02. 2021 13:07Bratislava 10. februára (TK KBS) Katolícka cirkev bude vo štvrtok sláviť liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. Zároveň si pripomenie Svetový deň chorých, ktorý ustanovil v roku 1992 svätý Ján Pavol II. Pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí chorí a trpia. V tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi. Aktívne si ho pripomínajú každoročne aj biskupi.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bude pri tejto príležitosti sláviť vo štvrtok 11. februára 2021 o 18:30 svätú omšu v Televízii LUX. Ďalší biskupi adresovali chorým a lekárom svoje osobné listy (Košice / Nitra). Videopríhovor zverejnil aj arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve. Kňazom pomáhajúcim v prvej línii v nemocniciach napísal aj trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

K Svetovému dňu chorých každoročne zverejňuje svoje posolstvo aj Svätý Otec. Tentoraz je na tému „Len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia“ (Mt 23,8). Konferencia biskupov Slovenska pri tejto príležitosti prináša na svojej internetovej stránke www.kbs.sk jeho slovenskú verziu. K dispozícii je v textovej verzii, ale aj vo verzii pre elektronické čítačky a v pdf-verzii.

„Slávenie 29. svetového dňa chorých, ktorý pripadá na 11. februára 2021 na liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej, je najvhodnejšou príležitosťou, aby sme osobitnú pozornosť venovali chorým a tým, ktorí sa o nich starajú, či už v zdravotníckych zariadeniach, rodinách alebo v komunitách. Myslím predovšetkým na tých, ktorí v celom svete trpia v dôsledku pandémie koronavírusu. Všetkým im, no zvlášť tým najchudobnejším a vylúčeným, chcem vyjadriť svoju duchovnú blízkosť a uistiť ich o milujúcom záujme Cirkvi," prihovára sa v posolstve Svätý Otec František.

-

Posolstvo Svätého Otca Františka k 29. svetovému dňu chorých[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024