Koronakríza „prevetráva“ naše vzťahy, vravia Jaroslav a Renáta Mikušoví

TK KBS, jvm, ml; pz | 10. 02. 2021 09:45



Bratislava 10. februára (TK KBS) Koronakríza „prevetráva“ naše vzťahy, vravia Renáta a Jaroslav Mikušoví, ktorí vlani oslávili tridsiate výročie svojho manželstva. „Všetko, čo prežívame, má svoj hlboký význam,“ hovoria rodičia štyroch detí vo veku 22 až 29 rokov. TK KBS poskytli svoje svedectvo pri príležitosti Národného týždňa manželstva, ktorý prebieha tento týždeň na Slovensku. Nesie sa v znamení témy Bezpečne v manželstve. „Manželstvo je pre nás bezpečným prostriedkom na spoločnej ceste do večnosti. Bezpečným, lebo ho ustanovil Boh ako jednu zo sviatostí a spoločnej, lebo manželia v ňom nastúpili na spoločnú cestu k Otcovi,“ uviedli Jaroslav a Renáta, lekárka a vysokoškolská pedagogička na dvoch Lekárskych fakultách a technický manažér v jednom obchodnom centre v Bratislave.

Manželstvo pre nich je bezpečným prístavom. „A pokojným? U nás doma bol málokedy „pokoj“, keď naše deti boli malé. Máme štyri deti, dve dievčatá a dvoch chlapcov (dvojičky) a mali sme ich všetkých štyroch za 6 rokov. Nebolo to úplne „pokojné“ prostredie v zmysle ticha, sme totiž, ako sa hovorí, taká talianska rodina. Ale ak myslíme na „pokoj“ v zmysle ľudskej istoty, že sme medzi svojimi, ktorí nás milujú aj napriek chybám, ktorých sa dopúšťame, tak áno. Dnes sú naše deti už dospelé a najstaršia Veronika je vydatá a tešíme sa z dvoch vnúčatiek. Sme naozaj šťastní starí rodičia,“ vravia manželia Mikušoví, ktorí bývajú v bratislavskom Ružinove. Obaja sú zároveň saleziánski spolupracovníci a angažujú sa vo farnosti saleziánov na Miletičovej ulici v Bratislave. Renáta vedie Poradňu plodnosti pri občianskom združení Family Garden, kde sa snaží sprevádzať snúbencov, dievčatá či mladých manželov na ceste spoznávania ich osobnej plodnosti.

V čase koronakrízy aj v ich rodine museli opustiť mnohé zaužívané rituály. „Samozrejme nám chýbajú osobné kontakty s priateľmi, nehovoriac o svätých omšiach. Stáva sa, že riešime medzi sebou konflikty, ku ktorým dochádzalo menej často, keď život bol ešte bez pandemických opatrení. Ale snažíme sa „čítať“ Boží zámer s nami, s našou spoločnosťou, svetom... Rozprávame sa otvorene o tom, čo prežívame, čo nás trápi, niekedy možno aj hlučnejšie. Chodíme do prírody, keď sa dá, a povzbudzujeme naše dospelé deti, že všetko, čo prežívame, má svoj hlboký význam,“ uviedli pre TK KBS. Bezpečné prostredie v manželstve sa snažia vytvárať neustálou snahou potláčať vlastné sebectvo a prehlbovať osobný vzťah s Bohom. „To je najlepšia cesta na vytváranie bezpečného prostredia v manželstve. Samozrejme zápasíme s osobnými hriechmi, nechuťou, sklamaním... Ale s Božou pomocou aj vstávame. Boh je našou istotou, že sme na správnej ceste,“ uviedli Renáta a Jaroslav Mikušoví.

Čo ohrozuje ich vzťah? „Opäť spomeniem, že je to asi najviac naše sebectvo, vyplývajúce z narušenia dedičným hriechom. Z toho vyplýva veľa ďalších „neschopností“ ako nekomunikácia, stiahnutie sa do seba, obviňovanie druhého... Boh nám však dal na to liek – sviatosť zmierenia, Eucharistia, rozhovor v úcte a počúvanie,“ povedali. Za "záchranné koleso" vo svojom manželstvo považujú modlitbu, sviatosti, sväté Písmo a spoločenstvo. „A potom ľudské schopnosti, podporené Božou milosťou – čnosti. Pevne verím, že ich s Božou milosťou pomaly postupne budujeme,“ spomínajú.

Myslia si, že v „našom kresťanskom svete“ nie je ťažké pochopiť, že v manželstve nemusíme byť dokonalí a manželstvo môže byť napriek tomu bezpečným miestom. „Ale nežijeme v bubline. Vo svete, ktorý uznáva iné hodnoty ako kresťanské, je to iste ťažké pochopiť. Vnímame okolo nás partnerské či manželské vzťahy, ktoré nie sú „bezpečným prístavom“. Smutné je, že v manželstvách či partnerstvách, ktoré nezastrešuje Boh, si ľudia pri búrkach prestanú veriť, pretože je všetko postavené iba na ich ľudských silách a schopnostiach. A tie sú naozaj krehké,“ priznávajú saleziáni spolupracovníci, pre ktorých je aj v súčasnej pandémii dôležitou súčasťou ich života spoločenstvo manželov. „Rovnaké hodnoty a podobný spôsob života nás veľmi obohacovali a pomáhalo nám to prekonávať ťažšie životné situácie. Bohu vďaka,“ dodali manželia Renáta a Jaroslav Mikušoví pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024