Dokument Caritas Italiana: Hladomor, podnebie a vraždy džihádistami

TK KBS, RV pl, rp; pz | 04. 02. 2021 14:49



Sahel 4. februára (TK KBS) Niger, Mali a Burkina Faso sú v centre humanitárnej katastrofy. Chaos a konflikty, ktoré tam vládli, len v roku 2020 spôsobili smrť približne 5 000 ľudí a takmer 1,5 milióna bolo vysídlených. „Väčšina území už nie je kontrolovaná oficiálnymi vládami, všetko je v rukách islamských milícií,“ uviedol 23-ročný Eduard, aktivista a dobrovoľník pre charitu v Bamaku, hlavnom meste Mali.

„Ženy žijú v ustavičnom strachu, nemôžu ísť ani von zbierať suché palivové drevo,“ zdôrazňuje Euard, ktorý sa vážne zamýšľa nad situáciou mladých Maliančanov v jeho veku a sociálnym kontextom, v ktorom žijú.

Jeho svedectvo je obsiahnuté v najnovšom dokumente Caritas Italiana venovanom kríze v Saheli, regióne, ktorý bol v posledných rokoch zničený extrémizmom, zmenou podnebia a bojom o prírodné zdroje. Obzvlášť utrpeli Niger, Mali a Burkina Faso, ktoré sú v centre skutočnej humanitárnej katastrofy. Potravinová neistota ovplyvnila 3,7 milióna ľudí.

Správa Charity podrobne opisuje prevládajúcu situáciu v regióne Sahel prostredníctvom dôkazov a analýz, pričom zdôrazňuje, aká veľká časť konfliktov má pôvod v najcennejšom prírodnom zdroji regiónu. „Ekologická kríza sa zmenila na potravinovú, a potom na sociálno-ekonomickú, etnicko-náboženskú a nakoniec humanitárnu, čím sa stala vážnou formou degradácie človeka,“ zdôrazňuje kňaz Mauro Armanino, misionár Asociácie afrických misií v Nigeri. Obete teroristických útokov - státisíce rodín - opúšťajú svoje domovy na rozsiahlych územiach, ktoré vlády nedokázali ovládnuť. Súčasná humanitárna kríza, nedostatok účinných zásahov zúčastnených štátov, vytvára priestor, ktorý vyvinuli džihádisti. Moc „Islamského štátu Veľkej Sahary“ rastie a zameriava sa hlavne na civilistov terorizovaním a zabíjaním a zdaňovaním. Džihádisti spôsobujú spúšť a ničenie.

Caritas Italiana pracuje v Burkine Faso už viac ako desať rokov v spolupráci s Ocades-Caritas Burkina Faso. V posledných rokoch sa zamerala hlavne na potravinovú pomoc pre vysídlené osoby a na rozvoj znevýhodnených komunít a mierovú prácu, po ktorej túži región Sahel.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024