Kardinál Parolin v Kamerune vyzýval k trpezlivej ceste dialógu

TK KBS, RV cz, rp; pz | 03. 02. 2021 11:53



Kamerun 3. februára (TK KBS) V znamení zmierenia a dialógu v Kamerune prebiehala dnes končiaca sa návšteva kardinála Pietra Parolina. Mediácia vatikánskeho štátneho sekretára má pomôcť dialógu vlády s ambazonskými sepratistami, ktorí sa usilujú o rozdelenie štátu.

Ako povedal kardinál Parolin, jeho týždenná návšteva je výrazom starostlivosti pápeža Františka o Afriku. Počas viacerých stretnutí tak s cirkevnou, ako aj s vládnou stranou vatikánsky kardinál zdôrazňoval nutnosť budovať mosty a pripomínal potrebu rešpektovať základné ľudské práva. Poukazoval zároveň na to, že nestačí volať po mieri, ale je nutné budovať ho odhodlane a trpezlivo, na základe dialógu a spravodlivosti.

Kardinál Parolin navštívil okrem iného Bamenda ležiace v anglickojazyčnej časti Kamerunu, ktorá sa stala dejiskom krvavej práce ambazonských separatistov. Tí len neochotne pristúpili na návštevu vatikánskeho predstaviteľa. Vyčítajú Cirkvi, že nepočúva ich požiadavky a stojí len na strane prezidenta Paula Biyu. Vyzvali miestne obyvateľstvo k bojkotu všetkých akcií s účasťou vatikánskeho štátneho sekretára. Na tri hodiny zadržali takisto emeritného arcibiskupa Douala, deväťdesiatročného kardinála Christiana Tumiho, ktorý išiel na oslavy do Bamenda. Tento incident vyniesol na svetlo delikátnu situáciu, v ktorej sa kamerunská Cirkev ocitla.

"Saparatisti nás obivňují, že sme príliš blízko vláde a vláda nás viní z toho, že sme príliš blízko separatistom," zdôrazňuje nový arcibiskup Bamenda Andrew Nkea Fuanyi, ktorému vatikánsky štátny sekretár počas návštevy odovzdal pálium. Predseda kamerunského episkopátu informoval kardála Parolina, že všetky pokusy o mediáciu zo strany cirkvi boli zamietnuté oboma stranami konfliktu a výzvy na rozhovory a dialóg žiaľ zostávajú mŕtvou literou. "Pokračujúce masakry sú dôkazom toho, že na ceste budovania mieru zostáva stále ešte veľa práce," zdôraznil predseda kamerunského episkopátu biskup Abraham Kome.

Situácia na severozápade Kamerunu sa zhoršila na konci roku 2016, keď separatisti tzv. Ambazonskej republiky ohlásili nezávislosť a chopili sa zbraní, aby bojovali o oddelenie od východnej, chudobnejšie časti krajiny. Cirkev od počiatku upozorňovala na prípady porušovania ľudských práv na oboch stranách konfliktu, nestavala sa na žiadnu zo strán a usilovala sa o zmierenie a mier.

Separatistický región sa označuje aj za sýpku Kamerunu. Práve tam sa nachádzajú bohaté ložiská ropy a veľké plantáže banánov, kaučuku, kávy a kakaa. Miestni obyvatelia však využívajú tieto zdroje len veľmi málo. Centrálna vláda neinvestuje do rozvoja regiónu, chýba spracovateľský priemysel a vhodná infraštruktúra. Separatisti chcú túto situáciu zmeniť. Centrálna vláda síce deklarovala ochotu k rozhovorom, ale napriek niekoľkým rokom nikdy neprešla ku konkrétnym krokom.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024