Z iniciatívy trnavského arcibiskupa Jána Oroscha je starostlivosť o chorých v jednotlivých nemocniciach a domovoch sociálnych služieb zabezpečovaná 16 kňazmi. „Napriek zákazu vstupu na oddelenia nemocníc, v prípade zaopatrenia zomierajúcich a paliatívnych pacientov, je na zavolanie rodiny a so súhlasom lekára vstup kňazom umožnený,“ povedal biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze Rudolf Kopinec.
Na ponuku intenzívnejšej dobrovoľníckej pomoci zareagovala na území Trnavskej arcidiecézy zatiaľ iba Nemocnica s poliklinikou v Galante, kde vypomáhajú dvaja diecézni kňazi. Túto skutočnosť spomenul vo svojej homílii počas streamovanej svätej omše z arcibiskupskej Kaplnky povýšenia Svätého kríža v nedeľu 17. januára 2021 aj trnavský arcibiskup Ján Orosch.
„Som preto veľmi vďačný aj kňazom a rehoľníkom v našej arcidiecéze, nie je tomu tak len v Košiciach, ale aj v Trnavskej arcidiecéze, kde viacerí naši kňazi vykonávajú kňazské povinnosti, ale aj povinnosti zdravotníkov v nemocniciach. Napríklad v Galante je covidová nemocnica, kde niektorí naši kňazi vyštudovaní na stredných zdravotníckych školách ponúkli svoju pomoc týmto chorým. Vidíte, aké je to úžasné, že Pán si takto nachádza svojich pomocníkov, sú to jeho predĺžené ruky, ktorými vedie svoje stádo aj takýmto mimoriadnym spôsobom,“ zdôraznil arcibiskup Orosch.
Nemožno opomenúť, že v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb okrem diecéznych kňazov pomáhajú aj desiatky rehoľníkov. I v nedávnej minulosti, počas celoplošného testovania obyvateľstva na prelome mesiacov októbra a novembra 2020, podali pomocnú ruku pri organizovaní tejto akcie aj desiatky kňazov, o ktorých sa však vtedy veľmi nehovorilo.
-
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave