Hovorca KBS: Katolícki kňazi pôsobia prakticky vo všetkých nemocniciach

TK KBS, tasr, ml; pz | 25. 01. 2021 11:07Bratislava 24. januára (TK KBS/TASR) Katolícki kňazi pôsobia prakticky vo všetkých slovenských nemocniciach. Okrem toho, že sú k dispozícii veriacim, mnohí z nich pomáhajú aj ako dobrovoľníci pri riešení situácie s ochorením COVID-19. Potvrdil to hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.

"Kňazi sú k dispozícii veriacim, ktorí požiadajú o duchovnú službu, či už svätú spoveď, sväté prijímanie, pomazanie nemocných alebo aj duchovný rozhovor," priblížil Kramara. Vysluhujú sviatosti pacientom, ale na požiadanie aj zdravotníkom, ak o ne prejavia záujem. Pre potreby Ministerstva zdravotníctva SR Cirkev v prvej, ale aj počas druhej vlny pandémie pripravila zoznam duchovných, ktorí sú určení pre jednotlivé nemocnice i pre domovy sociálnych služieb. "Ide dohromady približne o 200 duchovných. Spomedzi nich, ale aj navyše k nim, sa teraz prihlásili kňazi-dobrovoľníci, ochotní vykonávať v nemocniciach kňazskú službu, ale aj pomôcť v organizačnej, krízovej, podpornej či zdravotníckej oblasti," priblížil hovorca KBS.

V Košickej arcidiecéze takto už v nemocniciach pôsobí podľa Kramaru viac nez 70 kňazov, ktorí sa pridali k 25 stálym nemocničným duchovným. Ďalších 20 je určených pre domovy sociálnych služieb. "Máme ochotu reagovať na potrebu pomoci na celom Slovensku. Napríklad v Nitrianskej diecéze je pre službu chorým na ochorenie COVID-19 teraz určených dohromady 40 kňazov. V Bratislave sa k dvadsiatke pravidelných nemocničných duchovných prihlásili ďalší," uviedol Kramara. Ako dodal, vždy je to so súhlasom diecézneho biskupa. V nemocniciach a domovoch sociálnych služieb okrem kňazov pomáhajú aj desiatky rehoľníkov.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023