Kňazi pomáhajú aj na Covid oddeleniach Ľubovnianskej nemocnice

TK KBS, ltv, rba, ml; pz | 25. 01. 2021 07:05Stará Ľubovňa 25. januára (TK KBS) Bohoslužobné rúcha dočasne vymenili za ochranné odevy a ich slová sa premieňajú na reálne skutky dobročinnej lásky. Na Covid oddeleniach Ľubovnianskej nemocnice slúžia ako dobrovoľníci ôsmi kňazi. V zložitých životných chvíľach prispievajú nielen službou dobrovoľníka, ale predovšetkým duchovnej útechy a posily.

Myšlienka pomôcť prišla rovnako ako zo strany duchovných, ale aj z vedenia zdravotníckeho zariadenia. „Ide o dobrovoľnícku činnosť mladých kňazov, ktorí prejavili záujem pôsobiť na infekčnom covid oddelení a infekčnom ARO oddelení. Ich služba prebieha podľa rozpisu, kňazi pracujú hlavne v ranných osemhodinových zmenách počas týždňa, ale niektorí aj v nedeľu,“ dodáva Peter Bizovský, riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice a vicežupan Prešovského samosprávneho kraja.

V nasadení je osem diecéznych kňazov z farností v Starej Ľubovne a okolia. Šiesti z nich sú rímskokatolíci a dvaja gréckokatolícki duchovní. Skúsenosti s Covid pacientmi už mnohí majú za sebou, pretože ku chorým veriacim prichádzali s Oltárnou sviatosťou a viatikom.

Jedným z aktívnych dobrovoľníkov je staroľubovniansky kaplán Dominik Janky. Každé ráno nastupuje do nemocnice na svoju osemhodinovú službu. Ako dodáva, pri nástupe nezaváhal ani na chvíľu.

„Hoci som chodieval k pacientom aj predtým, keď som vysluhoval Sviatosti, tentoraz to bude trochu iné. Všetci vnímame, ako zdravotníci robia maximum a ako sa snažia. Sme radi, že sa môžeme pridať a pomáhať duchovne i manuálne,“ dodáva spoza dverí covidového oddelenia. Kňaz Janky poznamenal, že zdravotníkov vníma ako veľkých hrdinov. „Ťahajú to už takmer rok, odkedy tu máme pandemickú nákazu. Sú to hrdinovia, ktorí si zaslúžia našu úctu a podporu.“

Pred samotným nástupom do nemocničného zariadenia boli všetci kňazi poučení o bezpečnosti práce i o používaní ochranných pomôcok. Na oddeleniach zostávajú, pokiaľ si to situácia bude vyžadovať.

-

Zdroj: Ľubovnianska mediálna spoločnosť[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022