Riaditeľ KBD a biblisti pozývajú k sláveniu Nedele Božieho Slova

TK KBS, tk, ml; pz | 21. 01. 2021 13:16Bratislava 21. januára (TK KBS) V nedeľu 24. januára budeme v Katolíckej Cirkvi sláviť Nedeľu Božieho slova. Pri tejto príležitosti prinášame osobitné pozvania riaditeľa Katolíckeho biblického diela Antona Ziolkovského, kežmarského farára, dekana a biblistu Františka Trstenského a farára v Zuberci, biblistu Mons. Antona Tyrola, člena Spoločnosti Božieho Slova Mareka Vaňuša, SVD a biblistu Blažeja Štrbu.

„Čítanie Svätého písma prináša radosť, povzbudenie a nádej. To sú atribúty, ktoré sú mimoriadne potrebné. V tomto čase pandémie zvlášť čítajme evanjeliá, lebo nám prinášajú Ježišovo posolstvo lásky, pokánia a odpustenia. Odporúčam Knihu žalmov, lebo je to nádherná abeceda modlitby. Napokon Knihu prísloví, lebo je Božou múdrosťou v každodennom praktickom živote človeka," pozýva dekan Trstenský. Na webstránke www.fara-kezmarok.sk zároveň ponúka rady k čítaniu Svätého písma.

Veriaci vo farnosti Kežmarok majú možnosť prežiť Nedeľu Božieho slova aj prostredníctvom biblickej katechézy. V priamom prenose Kežmarskej televízie o 13:30 hod. z Baziliky sv. Kríža budú môcť sledovať príhovor tamojšieho farára a dekana Františka Trstenského na tému Ježišovho podobenstva o márnotratnom synovi.

„Pápež František ustanovil Nedeľu Božieho slova v septembri 2019 ako nedeľu, v ktorej si intenzívnejšie uvedomujeme poklad Božieho slova, ktoré vo Svätom písme máme. V tomto roku bude Nedeľa Božieho slova osobitne aktuálna, pretože z objektívnych dôvodov sa nemôžeme zúčastniť na slávení Eucharistie. Preto sa o to horlivejšie zapojme do programu prejavenia úcty Svätému písmu v našich domácnostiach, resp. pozorne sledujme, ako túto úctu budú prejavovať naši kňazi, cez kamery spojení so svojimi veriacimi v ich domovoch," prihovára sa biblista Mons. Anton Tyrol, predseda Rady KBD.

„Nedeľa Božieho Slova je výbornou príležitosťou ukázať na význam Božieho Slova pre náš každodenný život. Odporúčam rodinám, aby každú nedeľu spoločne čítali Božie Slovo. Nech sú rodičia tí, ktorí ukážu deťom, aké je pre nás kresťanov dôležité. Práve v čase izolácie a obmedzení môžeme viac ako inokedy objaviť v Božom Slove posolstvo života a nádeje, preto nech je našim každodenným chlebom, aby nikdy na našom pomyselnom duchovnom stole nechýbalo," dodáva riaditeľ Katolíckeho biblického diela Anton Ziolkovský.

„U Izaiáša máme povzbudivý výrok o tom, že ako padá z neba dážď a sneh a nevráti sa bez toho, aby zúrodnil zem, tak to platí i o Božom slove. Ono má moc zúrodniť náš život a viesť nás k plneniu Božej vôle; je tou vodou života na "zavlažovanie" vlastného, občas možno vyprahnutého vnútra. Nedeľa Božieho slova nám chce pripomenúť túto životodarnú silu Božieho slova a podnietiť nás, aby sme z neho - najmä pravidelne - čerpali: tak v nás bude môcť Božia milosť rásť a prinášať úrodu," radí verbista P. Marek Vaňuš, SVD. A dodáva, aby sme si skúsili "trebárs vziať jedno slovo, jednu vetu, z krátkeho úryvku evanjelia či liturgického čítania dňa, a pokúsiť sa pripomínať si to slovo viac krát počas dňa, aby ním náš život "nasiakol".

„Okrem ubehnutých 365 dní medzi 1. a 2. Nedeľou Božieho slova našu zemeguľu zaplavila rastúca virtuálna komunikácia, menej pohybu a nekonečne viac slov. Mních Matias, už v rokoch, mi pred pár mesiacmi povedal, že sa konečne dostal trochu viac k modlitbe a k čítaniu Písma. „Koľko uší musí mať človek, aby počul, ako ľudia plačú“ spieval v známej piesni Bob Dylan na Národnom eucharistickom kongrese v Bologni (1997). Kiežby sa Nedeľa Božieho slova stala osobnou pre každého nielen v otváraní Písiem, ale aj našich uší," pozýva biblista Blažej Štrba.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021