Kolumbijský parlament pracuje na návrhu zákona o ochrane počatého dieťaťa

TK KBS, ekai, rp; pz | 21. 01. 2021 11:10Kolumbia 21. januára (TK KBS) Kolumbijský parlament začal pracovať na návrhu zákona na ochranu ľudského plodu pred potratmi. Podľa dokumentu, ktorý vypracovala skupina senátorov, návrh počíta s novelou článkov 90 a 93, podľa ktorého môže byť počaté dieťa podľa kolumbijských zákonov uznané za osobu.

Jesús Magaña, šéf organizácie Unidos por la Vida (Zjednotený pre život), ktorý podporil iniciatívu senátorov, poukázal na to, že pokus o zmenu zákona je pokračovaním spoločenskej debaty, ktorá sa v Kolumbii v posledných mesiacoch oživuje, a to o možnosti zmeny interrupčného zákona. „Doteraz sme boli v defenzíve, teraz prechádzame na ofenzívnejší prístup,“ uviedol aktivista za kolumbijských ochrancov života.

V marci 2020 ústavný súd odmietol možnosť legalizácie takzvaného potratu na požiadanie, ktorý by bolo možné vykonať až do 16 týždňa tehotenstva. Zároveň bol proti obnoveniu úplného zákazu potratov.

Ukončenie tehotenstva potratom bolo v Kolumbii nezákonné do roku 2006. Novelizáciou právnych predpisov boli povolené tri prípady umelého prerušenia tehotenstva: v situáciách, keď je ohrozený život alebo zdravie matky, vážne poškodenie plodu a tehotenstvo v dôsledku znásilnenia alebo incestu.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021