Misijný biskup: Ľudia sa znova schovávajú v kostoloch

TK KBS, RV cz, rp; pz | 15. 01. 2021 13:36Stredoafrická republika 15. januára (TK KBS) Situácia v Stredoafrickej republike sa čoraz viac destabilizuje. Povstalci preberajú kontrolu nad ďalšími mestami a dedinami. V ich rukách je v tejto chvíli 80 percent územia krajiny a hlavné mesto je v obkľúčení. Povstalci požadujú zneplatnenie prezidentských volieb a vznik prechodnej vlády. "Naše kostoly, semináre a misie sa znovu plnia vystrašenými ľuďmi, ktorí nevedia, čo ich čaká," hovorí pre Vatikánsky rozhlas poľský misijný biskup Mirosław Gucwa.

Pôsobí ako sídelný biskup v meste Bouar, ktoré bolo pred niekoľkými dňami napadnuté ozbrojenými povstalcami. Nechali za sebou obete a mnoho ranených, pretože vládne vojsko sa mohutne bránilo. "Mesto je ako po vymretí. Povstalci síce civilistov priamo nenapádajú, ale po skúsenostiach s predchádzajúcimi nepokojmi, sa bojí," hovorí biskup Gucwa. Poznamenáva, že jeden z vodcov povstania presviedčal civilistov, aby opustili kostoly a vrátili sa do svojich domovov. "Počas nedeľnej liturgie povstalci pochodovali pred kostolom. V homílii som zdôraznil, že nemôže byť ani reči o návrate civilistov, kým sú v meste povstalci so zbraňami," hovorí poľský misionár. Na poslucháčov sa obracia s prosbou o modlitbu za mier v tejto krajine sužovanej dlhodobým konfliktom. Prosí aj o konkrétnu materiálnu pomoc.

"Keď došlo k vážnemu stretu medzi vojskom a povstalcami, ľudia masovo opúšťali domy a utekali sa skryť na pole, niektorí do seminára kapucínov, do katedrály, do farnosti Panny Márie Fatimskej alebo do kláštora karmelitánov. Ide o niekoľko tisíc ľudí. Dnes je pomerne pokojne. Ľudia sa však boja vrátiť do svojich domovov, pretože rebeli sú stále v meste, obsadili strategické miesta. V pohotovosti sú aj vojaci, ktorí očakávajú posily z hlavného mesta. Rodiny, ktoré prišli do cirkevných areálov, si so sebou priniesli trochu zásob, ktoré im dovolia na pár dní prežiť. Snažíme sa - nakoľko je to možné - pomáhať deťom, starým ľuďom a chudobným. Obrátili sme sa s prosbou o pomoc na humanitárne organizácie. Dúfam, že v najbližších dňoch pošlú potraviny, hygienické prostriedky a oblečenie."

Biskup Gucwa sa zveril, že prežíva tieto dni s nepokojom. 19. januára má ústavný súd ohlásiť výsledky volieb. Ak potvrdí voľbu doterajšieho prezidenta Faustina-Archange Touadera, povstalci ohlásili pochod na hlavné mesto. "Decembrové voľby možno ťažko považovať za demokratické. Ľudia nešli k urnám, pretože sa báli o život. U nás v Bouar sklamalo aj vojsko OSN, ktoré nechránilo volebné miestnosti a nezabezpečilo ľuďom bezpečnosť. V celej diecéze sa modlíme ruženec za pokoj, modlitbu prenáša tiež naše miestne Rádio," dodáva pre Vatikánsky rozhlas.

"Situácia je ťažká, preto prosím tiež vás o modlitbu, aby Boh pohol srdcom povstalcov, aby ich srdce odzbrojil od zlosti a aby sa odzbrojenie sŕdc prejavilo odzbrojením rúk. Modlíme sa aj o svetlo pre tých, čo vládnu, aby nehľadali riešenie konfliktu cestou násilia, ale cestou dialógu, ako to nedávno žiadal pápež František, keď vyzval obe strany konfliktu v našej krajine k dialógu, aby sa táto krajina konečne mohla začať rozvíjať," hovorí biskup Gucwa.

Poľský misijný biskup, ktorý v Stredoafrickej republike prežil už nejeden štátny prevrat a mnoho konfliktov poznamenáva, že nestabilita v krajine sa zrejme pretiahne. Zdôrazňuje, že povstalci sú dobre ozbrojení a bude ťažké ich vyhnať z ich pozícií. "Dejiny sa žiaľ rady opakujú. Podobne to bolo v roku 2013. Paradoxne práve tie skupiny, ktoré vtedy doviedli k pádu prezidenta Françoisa Bozizé, si teraz želajú jeho návrat k vláde. Najhoršie na tom je, že znovu najviac trpia nevinní jednoduchí občania, hovorí pre Vatikánsky rozhlas biskup Gucwa.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021