Prenasledovaním trpí 309 miliónov kresťanov, upozorňuje „Open doors“

TK KBS, ekai, rp; pz | 14. 01. 2021 08:48



Viedeň 14. januára (TK KBS) Situácia kresťanov vo svete sa v roku 2020 v mnohých krajinách sveta zhoršila, varuje medzinárodná kresťanská organizácia „Open doors“. Podľa „Indexu prenasledovania vo svete do roku 2020“ organizácie trpí približne 309 miliónov kresťanov na celom svete vylúčením, dohľadom a diskrimináciou zo strany vlád, spoločnosti alebo vlastnej rodiny. Existujúca diskriminácia sa zvýšila pandémiou koronavírusu.

Index pokrýva 50 krajín, kde sú kresťania najviac prenasledovaní. Za posledný rok sa „intenzita prenasledovania výrazne zhoršila“. Počet kresťanov zavraždených kvôli viere sa zvýšil z 2 983 v roku 2019 na najmenej 4 761 v roku 2020.

„Prvýkrát v histórii indexu svetového prenasledovania vykazuje všetkých 50 analyzovaných krajín nielen vysokú, ale dokonca veľmi vysokú mieru prenasledovania,“ uviedol pre rakúsku katolícku agentúru Kathpress Kurt Igler, zástupca kancelárie Open Doors vo Viedni. Pripustil, že sú to „smutné, najvyššie hodnoty“ v indexe, ktoré sa držia už mnoho rokov. Aktuálne údaje pokrývajú obdobie od 1. októbra 2019 do 30. septembra 2020.

Severná Kórea sa umiestnila na prvom mieste svetového indexu po dvadsiatykrát za sebou. Nasledujúce miesta obsadili Afganistan, Somálsko, Líbya, Pakistan a Eritrea. Jemen, Irán, Nigéria a India sú na pozíciách 7 až 10, nasledujú Irak (11.), Sýria (12), Sudán (13), Saudská Arábia (14) a Maldivy na 15. mieste.

Počas pandémie koronavírusu sa zvýšila existujúca štrukturálna diskriminácia kresťanov. Podľa Open Doors pandémia účinkuje ako „katalyzátor mimoriadnych udalostí“. Kresťania v mnohých ázijských krajinách, napríklad v Indii nedostávajú žiadnu alebo dostávajú len symbolickú štátnu pomoc. V niektorých západoafrických a stredoafrických krajinách používajú islamistické skupiny zákony o blokovaní kresťanov na zvýšenie svojej popularity a útoky proti kresťanom v čase, keď sú bezpečnostné sily obmedzené v schopnosti konať. Pandémia sa tiež stala dôvodom na obvinenie kresťanov, že príčinou choroby sú oni alebo ich „falošná viera“.

V Číne (na 17. mieste) zaznamenala organizácia nárast online kontrol. Komunistická strana zvýšila tlak na registrované aj neregistrované cirkvi. Inštalácia kamier s rozpoznávaním tváre je počas bohoslužieb povinná a deti a mladí ľudia sa nemôžu na nich zúčastňovať.

Open Doors tiež zaznamenáva ďalší nárast nenávistných útokov na kresťanov v Indii (10. miesto). Vláda podľa osobitného zákona významne obmedzila financovanie mimovládnych organizácií zo zahraničných zdrojov, čo sa dotýka väčšiny kresťanských organizácií, ako aj farností, škôl a nemocníc. Najnovšie je verejná podpora viery trestná v 8 z 28 indických štátov.

Situácia kresťanov v severnom Iraku je tiež veľmi zložitá: v rámci ofenzívy tureckých vojsk tam boli vyhostení kresťania z oblasti Dohuk, ktorí predtým utiekli z Ninivskej nížiny, a hľadali útočisko pred teroristami z Islamského štátu. Turecko navyše zámerne usadzuje sýrskych utečencov na severovýchode Sýrie, v ktorej doteraz dominovali Kurdi, a pomocou islamských žoldnierov vytláča kresťanov, ktorí tam žijú roky, aj kurdských konvertitov.

Podľa indexu svetového prenasledovania v roku 2020 bolo najväčší počet kresťanov zavraždených v Afrike. Počet týchto prípadov sa výrazne zvýšil v subsaharskej Afrike, kde islamistické skupiny spolupracujú medzi štátnymi hranicami na vytlačení kresťanov.

Podobná situácia je v Nigérii (9. miesto), kde bolo zabitých najviac kresťanov (3 530), najviac medzi aprílom a augustom, keď bola krajina úplne vypnutá kvôli pandémii COVID-19. Z dôvodu rastúceho násilia páchaného na kresťanoch sa na tento zoznam dostali nové krajiny ako Konžská demokratická republika (40. pozícia) a Mozambik (45. miesto).

Šéf rakúskej sekcie „Otvorené dvere“ vyzval západné vlády, aby do svojho medzinárodného rozvojového úsilia zahrnuli zraniteľné náboženské menšiny. „Orgány cieľových krajín musia zodpovedať za rozdelenie finančných prostriedkov a pomoc a spolupracovať s rešpektovanými miestnymi náboženskými a duchovnými vodcami,“ uviedol Igler.

Open Doors je organizácia, ktorá podporuje prenasledovaných kresťanov v približne 65 krajinách sveta.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024