Neuwirth bol "svätý" muž, vraví rektor jeho kolégia v Ivanke pri Dunaji

TK KBS, mlu, ml; pz | 13. 01. 2021 13:38Bratislava 13. januára (TK KBS) Lekár a vedec Anton Neuwirth, ktorého nedožité sté výročie narodenia si pripomenieme 22. januára, bol "svätý" muž. Tlačovej kancelárii KBS to povedal rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán. „Pre mňa je Dr. Neuwirth stelesnením ideálu ctnostného starca. Bol to svätý muž, ktorý prežil život naplno napriek rôznym prekážkam, ktoré mu pod nohy kládli komunisti či mečiarovci," povedal o väzňovi pre vieru, katolíckom intelektuálovi a prvom slovenskom veľvyslancovi pri Svätej stolici.

„On sám nazval svoju autobiografiu "Liečiť zlo láskou", lebo to považoval za svoje životné motto. Čím som starší, tým viac si uvedomujem, že jeho schopnosť odpúšťať svojim väzniteľom a prenasledovateľom a viesť k odpúšťaniu aj svoju rodinu a iných bola až zázračná. Aké ťažké je odpustiť čo i len manželskému partnerovi či priateľovi, keď nám urobia niečo nespravodlivé. Ale odpustiť nepriateľovi, ktorý ani netúži po odpustení - to si vyžaduje byť naozaj bytostne zžitý s Kristom," hovorí ďalej Luterán.

Kolégium Antona Neuwirtha, ktoré založili 21. septembra 2009 na piate výročie úmrtia Dr. Neuwirtha, podľa Luterána nesie s vďakou a hrdosťou meno Neuwirtha, pretože chce byť miestom, kde mladí ľudia môžu rásť po všetkých stránkach, aby sa z nich stali osobnosti ako on.

„Disciplína, hľadanie a napĺňanie životného poslania, spolupráca s Božou milosťou, komunita priateľov a poctivé rozumové hľadanie pravdy boli stabilné prvky v Neuwirthovom živote a sú aj stabilnými prvkami života v Kolégiu. Viem, že odkaz a modlitby Neuwirtha zostávajú s našimi študentmi aj potom, čo opustia brány Kolégia a dúfam, že aj vďaka Kolégiu bude jeho príbeh inšpirovať ďalšie generácie," dodal Luterán, rektor Kolégia, v ktorom promovalo 193 študentov rezidenčného programu a dotklo sa životov stoviek mladých ľudí cez letné školy, stredoškolské kolégia a Akadémiu veľkých diel.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021