Chorvátsko: „Rýchle“ domy pre obete zemetrasenia poskytne charita

TK KBS, RV pl, rp; pz | 12. 01. 2021 14:25Chorvátsko 12. januára (TK KBS) Nedávne zemetrasenie v Chorvátsku spôsobilo, že mnoho obyvateľov zostalo bez domova. Charita nie je schopná rýchlo stavať pre nich byty, ale môže darovať tzv. bytové moduly, ktoré sú vybavené ako normálny dom.

Charita daruje 100 takýchto bytových jednotiek obetiam zemetrasenia z 29. decembra. Nedávno podpísala zmluvu s firmou na nákup takýchto „rýchlych“ domov, ktoré sa dodajú rodinám. Každý modul má rozlohu 18 metrov štvorcových, jeho vnútorná výška je 2,55 metra, je odolný voči zemetraseniu, je ohňovzdorný, prenosný. Pre veľké rodiny sú plánované špeciálne moduly. Cieľom je udržať rodiny pohromade. Prvé moduly by mali byť dodané na budúci týždeň.

Charita Chorvátsko získava peniaze na nákup ďalších modulov, ktoré vyhovejú potrebám rodín. Odhaduje sa, že približne dvadsaťtisíc ľudí prišlo v dôsledku zemetrasenia o strechu nad hlavou. Problém nastáva pri dedinčanoch, ktorí nesúhlasia s presťahovaním a bývaním v moduloch. Radšej sa zdržiavajú blízko svojich polí a hospodárskych zvierat, preto spia v stodolách so zvieratami, v autách alebo v troskách svojich domovov. Charita im chce pomôcť čo najrýchlejšie zrekonštruovať domovy, aby mohli žiť v bezpečí a dôstojne.

Napriek ťažkostiam existujú náznaky nádeje. „V tejto veľmi ťažkej chvíli,“ hovorí Suzana Borko, zástupkyňa riaditeľa Charity Chorvátsko, „cítime úžasnú solidaritu, ktorú prejavujú naši krajania. Mnoho ľudí zasiela do postihnutých oblastí jedlo, oblečenie a stavebný materiál. Pokiaľ ide o charitu, naším hlavným cieľom je poskytnúť slušné bývanie a pomôcť s obnovou domov. Zostaneme s týmito ľuďmi, kým nedosiahneme tento cieľ.”[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021