To sú myšlienky z rozhovoru pápeža Františka pre taliansky súkromný kanál „Canale 5“, odvysielaného v nedeľu 10. januára v hlavnom vysielacom čase o 20.40 ako teležurnál „TG5 špeciál“ s hudobným podmazom a množstvom dokumentárnych videoklipov. Z programu nazvaného „Svet, aký by som chcel: rozpráva pápež František“ prinášame niektoré vyjadrenia.
„Myslím si, že eticky sa majú všetci dať zaočkovať. Nie je to ľubovoľná možnosť, je to etické konanie. Pretože hazarduješ so svojím zdravím, hazarduješ so životom, ale aj so životom druhých“. „Ak to lekári predkladajú ako niečo, čo môže dobre fungovať a nemá nejaké špeciálne nebezpečenstvá, prečo sa nedať zaočkovať? Existuje v tejto veci isté samovražedné popieračstvo, ktoré si neviem vysvetliť.“
V tejto dobe treba „myslieť v kategórii „my“, a vymazať na nejaký čas „ja“, dať ho do zátvorky. Buď sa zachránime všetci, alebo sa nezachráni nik“. Hovorí sa o „zdravej hrošej koži voči problémom (tal. menefreghismo – „mňa to netrápi“), ale menefreghismo nie je zdravé. Kultúra ľahostajnosti je deštruktívna, pretože ma oddiaľuje“.
V tejto dobe „taký politik, taký kresťan, duchovný pastier, i biskup či kňaz, ktorý nie je schopný povedať „my“ namiesto „ja“, nie je na výške situácie“. „Konflikty v živote sú nevyhnutné, ale v tejto dobe si musia dať prázdniny“ a dať priestor jednote krajiny, Cirkvi a spoločnosti.
„Problém potratu nie je problém náboženský, je to problém ľudský, prednáboženský, je to problém ľudskej etiky“, až potom je vecou náboženstva. „Je to problém, ktorý aj ateista musí vyriešiť vo svojom poznaní“. „Je správne vyhasiť jeden ľudský život, aby sa vyriešil určitý problém, hocaký? Je správne najať si vraha na vyriešenie nejakého problému?“
Televízny redaktor Fabio Marchese Ragona pripomenul aj nedávne prejavy násilia 6. januára na washingtonskom Capitol Hill. Pápež František priznal, že bol zarazený, vzhľadom na americkú tradíciu demokracie: „Musíme uvažovať a dobre porozumieť, a aby sme to neopakovali, poučiť sa z histórie“. „Tieto para-regulárne skupiny, ktoré nie sú dobre zaradené do spoločnosti, skôr či neskôr budú vytvárať tieto situácie násilia“.
Pri otázke ako osobne prežíva dobu pandémie Svätý Otec priznal, že sa cíti „v klietke“, keď sú zrušené cesty a hromadné stretnutia, no s nádejou pozerá na návštevu Iraku. V tejto dobe venuje viac času modlitbe a rozhovorom cez telefón. Silnými zážitkami pre neho boli momenty modlitby, ako púť pred milostivý kríž v centre Ríma či vyprosovanie ukončenia pandémie 27. marca pred Eucharistiou na prázdnom Vatikánskom námestí.
„Som pokojný“, hovorí pápež a vyjadruje radosť zo schopnosti ľudí „vidieť nové cesty ako si navzájom pomáhať“. „Viera je dar,“ zdôrazňuje Svätý Otec: „je to dar, ktorý si musíme vyprosovať“. Do roka 2021 si praje, „aby v ňom nebolo vyraďovanie, egoistické postoje“. Aby jednota prevládla nad konfliktmi a podarilo sa nám z pandémie vyjsť lepšími.