Moslimovia opravujú kresťanské kostoly v Mosule

TK KBS, RV pl, rp; pz | 11. 01. 2021 07:51Irak11. januára (TK KBS) Skupina mladých moslimov pomáha čistiť trosky a znovu postaviť historický kostol svätého Tomáša v Mosule. Chrám zničili džihádisti z Islamského štátu, ktorí v lete 2014 prevzali kontrolu nad mestom a väčšinou Ninivskej nížiny. Kresťania, ktorí žili v týchto oblastiach, boli nútení utiecť do Kurdistanu. Kalifát sa stiahol, skaza však zostala. „Chceme ukázať, že čakáme na návrat kresťanov, bez ktorých toto mesto nie je samo sebou,“ uviedol vodca skupiny Mohammed Essama.

Dobrovoľníci sa podieľajú na rekonštrukcii niekoľkých kresťanských chrámov v severnom Iraku. Svoju prácu začali od kostola svätého Tomáša, ktorý je od 18. storočia tradičným miestom bohoslužieb kresťanov. Dobrovoľníci si vybrali toto miesto ako symbol znovuzrodenia. Chcú sa starať nielen o česť islamu, ale tiež sa dištancovať od - podľa ich názoru - hanebných činov Islamského štátu. „Zažili sme krutosť tých čias na vlastnej koži, preto chceme, aby nás svet vnímal ako ľudí otvorených iným. Veríme, že kresťania sú súčasťou tejto krajiny, je to súčasť ich bohatej histórie, cennej pre celý svet, “priznáva Mohammed Essama.

Cieľom mladých moslimov je nielen podpora miestnej kresťanskej komunity pri oprave historických budov, ale aj príprava domov a bytov na návrat tých, ktorí utiekli kvôli etnickému a sektárskemu násiliu. Organizácia sa neobmedzuje iba na stavebné práce. Poskytuje pomoc a podporu distribúciou jedla a základných potrieb najchudobnejším rodinám vrátane kresťanských rodín, z ktorých sa do Mosulu vrátilo len asi 50 ľudí.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021